Haabneeme üldplaneering peatab ajutiselt arendusplaanid

Tervet artikli loe: Postimees 31.01.2006
Triin Olvet

Viimsi vald alustas Haab-neeme aleviku planeerimisega, et määrata kindlaks tuleviku äri- ja elupiirkonnad ning võtta looduskaitse alla Lubja klint.

Jaanuaris algatas Viimsi vallavolikogu Haabneeme aleviku üldplaneeringu, mis määraks valla keskasula äri- ja elurajoonid, teedevõrgustiku, puhkealad jms. 
 
Lisaks sellele mahub uude planeeringusse, mille lähteülesande loodab vallavalitsus valmis saada aprillis, aleviku piiridesse jääva Lubja klindi kohaliku kaitse alla võtmine.
Samal ajal peatas volikogu seitsme üldplaneeringu muutmist eeldava detailplaneeringu menetlemise.

Vald vajab keskust

Abivallavanem ja valla peaarhitekt Haldo Oravas selgitas, et Viimsi üldplaneering kehtestati juba kuus aastat tagasi, kuid vahepeal on elanikkond kasvanud.

«Tahame Haabneemest kujundada 12 000 elanikuga vallale tõelise keskuse. Meie inimesed ei peaks kaubanduse, teeninduse ja meelelahutuse pärast Tallinna sõitma.»
Lisaks nimetas Oravas vajadust asula keskele jäänud omaaegsete tööstushoonete arvelt asulat laiendada. Abivallavanema sõnul pole mõeldav, et pooltühjad ja amortiseerunud hooned jääksid sinna seisma.

Üldplaneering näeb ette maakasutuse otstarbe, teedevõrgu ning üldjoontes ka hoonete kõrguspiirangud; täpsemad lahendused tulevad detailplaneeringute käigus.
Planeering määrab aleviku rohealade piirkonnad ning võimalik, et tulevikus on Haabneemes ka rannapromenaad alal, kus praegu on vanad ja lagunenud tööstushooned. Vallavalitsuses on kõne all olnud ka kontserdimaja rajamise idee.

Et üldplaneeringu koostamine ja kehtestamine võtab kaua aega, võib lahendus kaante vahele jõuda küll sel aastal, kuid kooskõlastuste ja heakskiitude saamine võib kulutada veel aasta. Lähteülesanne peab valmima aprilliks.

Senikauaks on seisma pandud seitse varem algatatud detailplaneeringut, nende hulgas on ka nn Ladina kvartali ehk endise Concordia ülikooli kampusealale kavandatav elamupiirkond ning Merko kortermajade arendusprojekt. Viimane jääb ka otse klindiastangu alla, millest peaks üldplaneeringu järgi saama hoopis kaitseala.