Harjuoru võimlast saab teatrisaal

Veiko Pesur, EPL


 Draamateater hakkab endises squashisaalis Toompea nõlval detsembris “Aristokraatide” etendust näitama, praegu käib vanas spordisaalis remont. Ajamuuseumi nime kandvasse hoonesse plaanitakse tuua ka konverentse ja seminare.


Ajamuuseumi arendaja OÜ Harjuorg esindaja Martin Napa ütles, et kuna sel aastal lõppes squashiväljaku rendileping, on saaliga plaanis midagi uudset ja majanduslikult tootvamat ette võtta.


“Asjast huvitus Draamateater, kelle arvates sobiks majja hästi nende menutükk “Aristokraadid”. Hoone ise on kui vana mõisahoone ja loob etenduseks sobiva õhustiku,” põhjendas ta.


Saal peaks mahutama kuni 300 külalist, istmed komplekteeritakse moodulitest ja on kergesti teisaldatavad, saali nurka tuleb kohvik, kõik on eraldatud vaheseintega. Draamateater soovis, et alles jääks ka saali tribüün, kuhu saab istuma panna kuni 20 külastajat.


“Restor remondib ja lepingu järgi peaks nad siin valmis saama 24. novembril, selle ajaga kohendatakse seinu, ehitatakse välja tualetid, renoveeritakse uksed ja aknad,” märkis Napa. Remondiprojektis on arvestatud Draamateatri huvidega, pärast remonti jääb teatrile nädal aega end sisse seada. “Kui koostöö sujub, siis võib-olla jätkame uuelgi aastal,” lootis ta.


Draamateatri peanäitejuht ja “Aristokraatide” lavastaja Priit Pedajas tõdes, et saal on teatri tarbeks hea. “Kui lõpetasime etenduse mängimise Keila-Joal, siis oli tahtmine üks voor lõpetuseks ka Tallinnas teha, kuid selleks polnud head kohta,” nentis Pedajas.
Ajamuuseumi pakkumine tuli tema kinnitusel kui kink või üllatus, saal on arvestatav mängukoht ka tulevikule mõeldes. “Saal mahutab piisavalt publikut ja sinna sobivad hästi etendused, mis tavalisse lavakarpi ei istu – see on küllalt ulatuslik ja multifunktsionaalne lahendus,” täpsustas ta.


“Mis seal etendusest välja tuleb – see on ettearvamatu, hoone on ehitatud sportimiseks ja võimalik, et probleeme tekib näiteks kajaga,” märkis Pedajas.


Remont jätkub pärast etendusi
Pärast detsembri etendusi tehakse suurem remont ka kõrvalruumides. “Meie poolt on huvi igasuguseks koostööks, praegu on eesmärgiks logistilise poole väljatöötamine, et tulevikus oleks siin hõlpsam muidki üritusi korraldada,” ütles Napa.


“Miks kannab maja nime Ajamuuseum? See on selline aja ja ajatuse suhe. Maja on erinevaid aegu näinud, meie oleme erinevaid aegu näinud, tegelikult on Ajamuuseum kaubamärk, koondnimetus eri üritustele,” rääkis Napa.


“Muuseumis ei pea ainult asju näitama, vaid võib eksponeerida ka ideid. Kõrvalruumid võiks edukalt näiteks terve vaimu keskuseks kujuneda, kus psühholoogia ja alternatiivmeditsiini seminare korraldada. Lisaks oleme kohtunud linna esindajatega ja täiesti võimalik on, et meie kinnistuga piirnevad katakombid saavad Ajamuuseumi üheks osaks,” lisas ta.