Hotelli omanikele pakutakse ehitamisvõimalust mujal

Tallinna linnavalitsus kavatseb septembris kehtestada Viru hotelli krundile ehituskeelu ja loodab veel sel aastal omanikuga kokku leppida kompensatsioonis, mis juurdeehituse keelamine maksma läheb.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul on plaanitava kaheaastase ehituskeelu kehtestamine juriidiline käik, mis võtaks Viru hotelli omanikult võimaluse ehitusluba nõuda.

Hotell on ehitusloa saamiseks pöördunud juba ka kohtusse, kus linna tegevus tunnistati lubamatuks venitamiseks. Aas väitis, et just kohus viitas võimalusele kehtestada ehituskeeld.

 

Viru hotelli 17-korruseline juurdeehitis on ette nähtud 1999. aastal vastu võetud detailplaneeringuga. Kuid kui omanikud kaks aastat tagasi taotlesid selle rajamiseks ehitusluba, otsustas linnavõim, et juurdeehitis sinna ei sobi, ning algatas planeeringu osalise tühistamise.

 

Vaidlus hüvitise üle

 

Aas ütles, et samal ajal ehituskeelu kehtestamisega jätkuvad linna ja Viru hotelli omanike vahel läbirääkimised, et leida kompromiss ja juurdeehitis tegemata jätta.

 

«Kuna on olemas kehtiv detailplaneering, siis on neil õigus sinna ehitada ja kui linn selle keelab, siis tekib neil linna vastu kahjunõue,» tõdes ta.

 

Abilinnapea tunnistas, et praegu on linnal ja ettevõtjatel veel erinev nägemus kompensatsiooni suurusest, kuid avaldas arvamust, et kokkuleppele jõutakse veel sel aastal.

 

Aasa sõnul eelistab linn Viru hotelli omanikele anda kompensatsiooniks ehitusõigust mujale ning ta uskus, et see ei lähe lõpuks linnale kallimaks kui 150 miljoni krooni maksmine Harju tänavaääre eest.

 

Viru hotelli nõustav advokaadibüroo Tark&Co partner Risto Vahimets märkis eile Postimehele, et linnavalitsuse plaan kehtestada Viru Poja krundi suhtes ajutine ehituskeeld on seadusega vastuolus.

 

«Vastavalt Eesti Vabariigi seadustele praeguses menetlusfaasis ehituskeeldu kehtestada ei saa. Keelu saab kehtestada ainult sellel maa-alal, mille kohta on koostamisel uus detailplaneering,» lisas ta.

 

Viru hotelli omanikfirma Pontos OY direktor Yrjö Vanhanen ütles, et Tallinna linna käitumine seoses Viru juurdeehitusega on kohtus kahel korral ebaseaduslikuks tunnistatud. Kuid sisulist muutust see linnavalitsuse käitumisse pole toonud.

 

«Tallinna linnavalitsusel oleks aeg enda käest küsida, kas nad soovivad siia ka edaspidi mahukaid investeeringuid või mitte,» lausus ta. «Praegune seadustest ja kohtulahenditest mööda vaatamine Tallinna atraktiivsust kohe kindlasti ei suurenda.»

 

«Juhul kui seaduste täitmine ei anna arendajale garantiid, on see väga tugev ohu märk nii praegustele kui ka potentsiaalsetele investoritele,» jätkas Vanhanen.

 

Luhtunud plaan

 

Soome-Eesti Kaubanduskoja juhatuse esimehe Pasi Harttuneni sõnul näitab linna saadetud kiri, et viivitamine Viru juurdeehituse saatuse otsustamisel jätkub.

 

«Arvestades, kui kiiresti käib ehitus ja otsustamine mujal Tallinna kesklinnas – võtame või näiteks Harju tänava –, on aastatepikkune viivitamine Viru juurdeehitusega mõistetamatu,» märkis ta. «Leian, et ei ole mõtet rääkida soovist jõuda kokkuleppele, kui see tahe tegelikult puudub.»

 

Viru hotelli omanikud soovisid 17-korruselist juurdeehitist rajama hakata 2005. aasta kevadel ning planeeringu järgi oleks see kerkinud ruudukujulisele ehitusalusele alaga kuni 22 x 22 meetrit.

 

Maja väliskattematerjaliks pidi tulema toonitud must klaas ning 2007. aasta kevadel valmima pidanud 180-toaline hotellihoone oleks maksma läinud ligi 235 miljonit krooni.

 

Viru juurdeehitis

 

1999 – linnavolikogu kiidab heaks Viru väljaku detailplaneeringu, mis näeb ette väljaku täisehitamist ja hotelli 17-korruselist juurdeehitist.

 

2005 kevad – hotelli omanikud teatavad, et juurdeehitist hakatakse rajama. Muinsuskaitse tahab seda keelata.

 

2005 suvi – Tõnis Paltsu linnavalitsus on juurdeehitisele vastu ja algatab selle kustutamise ala detailplaneeringult.

 

2006 aprill – Uus Viru esitab detailplaneeringuga kooskõlas oleva projekti.

 

2006 mai – linn hakkab tellima erinevaid ekspertarvamusi ja Jüri Ratase linnavalitsus kiidab heaks Viru Poja kustutamise planeeringult.

 

2006 juuni – AS Uus Viru kaebab linna kohtusse, kohus näeb linna tegevuses tahtlikku venitamist.

 

2007 juuni – linnavalitsus alustab läbirääkimisi Viru hotelli omanikega, et nood jätaksid juurdeehitise rajamata.
 
Urmas Seaver

Postimees 28.08.2007