Iiri ja Eesti arhitektide koostöö tulemusena luuakse arhitektuurinäitus Iirimaal
Eesti Arhitektuurikeskus, Eesti Arhitektide Liit ja Iiri Arhitektuurifond kuulutasid kuraatorvõistluse “Wood Works” võidutööks Eesti-Iiri arhitektide loodud kontseptsiooni “Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas”. Meeskonda kuuluvad Helmi Marie Langsepp, Mari Möldre ja Aet Ader b210 arhitektuuribüroost ning John Walsh Iirimaal tegutsevast Alder Arhitects büroost.
Eesti Arhitektuurikeskus, Eesti Arhitektide Liit ja Iiri Arhitektuurifond kuulutasid kuraatorvõistluse “Wood Works” võidutööks Eesti-Iiri arhitektide loodud kontseptsiooni “Mu maja pole puudest, mis kasvavad kodu taga metsas”. Meeskonda kuuluvad Helmi Marie Langsepp, Mari Möldre ja Aet Ader b210 arhitektuuribüroost ning John Walsh Iirimaal tegutsevast Alder Arhitects büroost.
Kuraatorid kutsuvad uurima tänast puitarhitektuuri ja -tööstuse olukorda ning küsivad, mis on üldistuse, standardiseerimisprotsesside piirangud ja võimalused? Kas uued tehnoloogiad ja tööstuslik tootmine võimaldavad luua ainulaadsemat arhitektuuri? Eesti ja Iirimaa koostööprojekt saab katsepinnaks, kus oluline on vahemaa kahe riigi vahel. Materjalirände kaudu uuritakse normide võimalusi ja võimatusi.
“Kahe erineva ehituslooga riigi – Eesti ja Iirimaa koostööprojekt annab võimaluse värskeks mõttevahetuseks mitte ainult küsimuses, kas just puidust ehitada, vaid ka kuidas puidust ehitada,” tõi välja b210 arhitekt Helmi Marie Langsepp. Lisaks tuleb tema sõnul võtta arvesse ka tänapäevaseid tehnoloogiaid ja piiranguid.
Koostöö tulemusena valmib Iirimaal Solstice Art keskuses 2021. aasta märtsikuus avatav näitus, mille alateemad juhivad osalevate arhitektide tähelepanu puitmaterjali elutsüklile – metsast saeveskisse, tehasesse, ehitusplatsile, koju, taaskasutusse, lammutamise ja hävimiseni.
Iiri ja Eesti arhitektid vahetavad näituse protsessis materjali posti teel, mille käigus muutub üleandmise akt oluliseks osaks näitusest. Selle puhul on transpordikonteiner või anum samamoodi protsessi esemeline tulemus nagu tegevust peegeldav sisu. Konteinerid on integreeritud lõppnäitusele. Rändav makett võib jääda ainukeseks füüsiliseks kokkupuutepunktiks kahe riigi osalejapaari vahel ning võib viia põnevate interpretatsioonideni materjalist ja kavatsustest.
Kuraatorvõistlusele “Wood Works” laekus kolm tööd. Töid hindas rahvusvaheline žürii, kuhu kuulusid: Raul Järg (Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja), Nathalie Weadick (Irish Architecture Foundation, direktor), Veronika Valk-Siska (Kultuuriministeerium, arhitektuuri- ja disaininõunik), Merritt Bucholz (Architecture at the School of Architecture University of Limerick asutajaprofessor), Ott Kadarik (EAL liige, Kadarik Tüür Arhitektid partner), Ciaran O’Connor (Royal Institute of the Architects of Ireland president). Žürii hindas võistlustööd teema aktuaalsust ja keskendumist käesoleval ajal ühiskonnas olulistele teemadele puitarhitektuuri- ja tööstuses..
Meeskond
b210 (Helmi Marie Langsepp, Mari Möldre, Aet Ader)
b210 on arhitektuuribüroo, kes usub, et ehitatud keskkonnas sünnib positiivne muutus nutikas disainiprotsessis, kus arhitektuursed ideed on samaväärsed meetoditega, millega neid arendatakse. Samavõrd nagu me disainime füüsilisi ruume, disainime me ka mõtteviise.
Alder Architects (St. John Walsh)
Alder Architects on multidistsiplinaarne arhitektuuripraksis Dublinis ja Corkis. Erinevate haaretega projektides keskendutakse peamiselt materjalide ja valguse leidlikule kasutamisele disainis ja arhitektuuris. Projektide elluviimisel on tugev rõhuasetus koostööl tellija, kogukonna ning kunstnikega. Praksise portfooliosse kuuluvad uued elamu- ja ärihooned, juurdeehitused, töökoha kujundused ning avalikud installatsioonid.
Täiendav info:
Kadri Laar
Eesti Arhitektide Liit/Eesti Arhitektuurikeskus
Wood Works-i kaasrahastatakse „PuuExpo“ projekti nr EU52724 Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.