Ike Volkov: Tallinna uue administratiivhoone saamine

Postimees 12.10.2006

Ike Volkov, Tallinna peaarhitekt

Jälle lipsas ajakirjandusest läbi uudis tülist linna ja Eesti Arhitektide Liidu (EAL) juhatuse vahel. Ikka raekoja asukoha ümber. Seda seotakse nüüd konkursist loobumise üleskutsega. Miks siis ikka? Oli ju viljakas koostöö sadamaala töögrupis, kus pandi kirja laiem, üldisem, võiks isegi öelda sümboolne visioon kesklinna arenguks linnahalli ja Russalka vahel.

Vaidlesid ja joonistasid nii nn ametnikud-arhitektid linnavalitsusest, linna honoreeritud vabad loojad arhitektide liidust, ärimeeste ja arendajate esindajad ja muidu visionäärid. Koostati paar lehekülge nõuandeid linnavalitsejaile, nendega on otsustajad tutvunud. Mõeldi sidemetele linnasüdamega, areneva Rotermanni kvartaliga, merega.

Selge, et alale tuleb elu, tulevad elamud, kaubandus, kultuuri- ja lõbustusasutused. Et visioon oleks lennukam, ei pööratud sel korral EALi ettepanekul tähelepanu omandisuhetele ja ökonoomikale, kinnistupiiridele ja olemasolevatele ehitistele.

Olemas on reaalsus, mis seab linnavõimud otsustamisel valikute ette. Kas 100 meetri laiune avalik pargiala on rohkem väärt kui sadu miljoneid maksvad omandid, mis tuleb kompenseerida? Kui palju maksavad lammutatavad hooned, kuidas tasuda võõral kinnisvaral lasuvaid hiigelhüpoteeke?

Kas omanikud on nõus läbirääkimistesse asuma? Pole enam diktatuuri, pole enam ühist omandit. Kokkuvõttes saime mitu toetavat ideed linnaplaneerimise ameti (LPA) tegevusele, tõdemuse, et mereääre mõtestamine läheb õiges suunas.

Juba Tartu linna kauaaegne peaarhitekt Arnold Matteus ütles – peab olema õnnelik, kui pooled mõtetest realiseeruvad. Saime ainet edasitöötamiseks. Tõsine, seekord küll konkreetsem töö koos EALi esindajatega käib kogu Lõunasadama alal. Ideaal peab silme ees terenduma.

Otsuste ettevalmistamiseks moodustab linnavalitsus enamasti komisjone, nii ka raekoja asjade analüüsimiseks. Komisjon töötas mitu kuud, arutas erinevaid majandusmudeleid, aga ka atraktiivseid asukohti mitmel pool linnas. Lõpliku otsuse langetas pärast kõikide tegurite analüüsi linnavolikogu, meie kõigi volitatud esindajad, kellel volitus ja kohustus seda teha.

Mitu asukohta

Asukohti pakuti mitu.

Näiteks admiraliteedi basseini äärde nn Overalli maja asemele.

Praegu asub selles kohas firmade KTK Overall ja PKL Holdingu hoone ning Tallinna Sadamale kuuluv ehitis (endine politseijaoskond).

Suuremamahulise domineeriva ühiskondliku objekti antud asukohta on põhimõtteliselt heaks kiitnud vastav töörühm.

Otsuse langetamisel peab linn arvestama läbirääkimistega Tallinna Sadama ja eespool toodud firmadega, kellel on seatud hüpoteegid kinnistule; samuti juurdepääsuteede korrastamisega (ilmselt suund üle Norde Tsentrumi parkla); samuti sadamaala osaüldplaneeringu muutmisega, mis nägi selles kohas ette madalama mahu. Tingimuseks on arhitektuurikonkursi korraldamine hoone eskiisile. Logistiliselt keeruline asukoht, transpordiprobleemid.

Analüüs näitab, et sellesse kohta oleks võimalik rajada parkimishoone vähemalt 350 autole ning sellega vahetult seotud administratiivhoone, kus alumistel korrustel oleksid saalid, suhtlemisareaal linnakodanikega, näituste, konverentside ja presentatsioonide ruumid, saledamas osas aga kontorid. Ülakorrusel võiks olla restoran «Linnaisa juures» vms avalik asutus. Basseini äärt kaunistaks Linnaisade allee koos skulptuuridega jms.

Sakala keskusesse

Kokkuleppel riigiga rajatakse Sakala hoone juurdeehitisena linnavalitsuse administratiivhoone. Olemasolevas majas on vajalikud esindusruumid – fuajeed, saalid jne, mis vajavad remonti. Kasutusele saab võtta tohutud tehnilised ruumid, hoonet veidi kohendades. Aegade järjepidevus, väärikas ümbrus on olemas. Juurde lisatakse täiendavad kontoripinnad ja maa-alune parkla uue osa ja Teatri väljaku otsa alla. Maht on piisav.

Linn annab riigile vastu linnahalli, millest kujundatakse ühisel jõul kaasaegne konverentsi– ja kontserdikeskus – kõrval on sobiv territoorium ka mõeldavale rajatavale hotellile, täiendavatele konverentsiruumidele jms, saal tuleks projekti järgi lõpuni ehitada (teisaldatavate vaheseinte ja lavaseadmetega)… Äsja valminud arhitektuuri-, ajaloolised eritingimused lubavad funktsioone muuta ja mõeldavaid uuendusi ette näha.

Asjatu jonnimine

Nüüd aga – arhitektide liidu esimees Ülar Mark ei mängi enam selles liivakastis, viskas liiva silma ja jooksis ära, kutsudes kaasa ka teisi. Sellest jonnimisest on väga kahju.

On ju arhitektuurivõistlus üks kaalutlemise ja analüüsi meetodeid, selle tulemusel saab asju veel kord arutada, vajadusel ümber hinnata. Mida suurem on osavõtt, mida kõrgem on tase, seda veenvam on ka tulemus. Miskipärast usub mõni osav kõrge enesehinnanguga arhitekt-ärimees oma otsuste ainuõigsusse, pole nõus teisi kuulama, suhtub eri arvamustesse kui isiklikku solvamisse.

Ka linn näeb Admiraliteedi basseini ääres väga suurt potentsiaali, kuhu uut linnakeskust arendada, nüüd aga koostöös arendajatega.

Linnavalitsuse uue maja eskiisprojekt koostati sinnakanti juba eelmise sajandi lõpul, paraku müüdi suur ala nn Merekeskuse taga rahapuudusel maha. Veel enne seda plaaniti rohkem kui 60 aasta jooksul linnavalitsuse hoonet Viru väljakule, ideaalsesse kohta. Ega me seepärast hommepäev Viru hotelli võõrandama ja lammutama asu.

Tallinn on plaanis nagu kikilips, rajatav Põhjaväil (kenasti kujundatud puiestik), samuti Petrooleumi tänava pikendus ja arengualad ümberringi, eriti aga mõeldav raekoda toovad ka sellesse seni mahajäetud kanti elu. Tühje ja varemeist risustatud alasid on teistelgi omanikel, piirkonnas on menetluses mitu planeeringut. Õige varsti näeme seal vilgast tegutsemist.

Kõigi arvamused

Linn tahab kõigiga arvestada, kõigi arvamust kuulata. Oleme koostööd teinud, oleme arhitektuurseid ekspertiise tellinud, oleme asja arutanud. Arhitektid on ju need, kes planeerivad Tallinna, joonistavad maju, mis kibekähku reaalsuseks muutuvad, mis meie linnaruumi kujundavad.

Ka abilinnapea palus EALi arvamust raekoja konkursi asjus, liit lubas asja tõsiselt ja igakülgselt kaaluda. Paraku lõppes asi destruktiivselt. Loodan siiski, et leitakse rahuldav lahendus. Et on ruumi aruteludeks. Linnaehituses pole vaid üks tõde.

Kaalutud asukohad

Admiraliteedi basseini kõrval

+ atraktiivne koht kesklinnas

+ hüpoteetilise sillaga üle basseini kaela ühendatava sadamaesisega ning mõeldava tulevase haljaskoridoriga

– vaidlused kõrguse üle

– võõras omand

– probleemid juurdepääsu ja transpordiga

Petrooleumi tänava pikendusel

+ hea üldplaneeringus ette nähtud ühiskondliku hoone asukoht

+ avar territoorium, meri

– puuduvad juurdepääsud

– võõras territoorium

Linnahalli kõrval

+ linna maa, sünergia linnahalliga, avatus merele

– vaja arendada koos linnahalliga

– transpordiprobleemid

Kalasadama kõrval

+ osaliselt linna maa, avatus

merele, vanalinna lähedus

– osa võõrast maad

– logistiliselt keeruline

Lauluväljaku naabruses

+ atraktiivne koht

– asukoht linna südamest väljas

Paevälja (nn Lahekalda elurajoon)

+ avalikuks alaks mõeldud koht

– asukoht linna südamest väljas

– suhted seniste arendajate ja omanikega

Olümpia hotelli vastas

+ linna maa, suur ehitusõigus

– praegu müüdud

Lastestaadion Suur-Ameerika 3

+ kesklinn, head juurdepääsud

– omandivaidlused maade tagastamisel

Ahtri ja Hobujaama tn nurgal

+ kesklinn

– väike territoorium

– logistilised probleemid

Allikas: Ike Volkov