Iseloomuga majad, vol 1

Hea elamu on nagu rätsepaülikond, mis on inimesele selga valatud. Ja Eesti inimene teab, millist ülikonda tellida. Arhitektide liit korraldas konkursi «ERAMU 2006–2007», põnevatest nominentidest toob näiteid näituse kuraator Ene Läkk.

 

Funkvilla Nõmme mäeseljakul
Arhitekt Andres Ringo, valmis 2007

Funkvilla Nõmme mäeseljakul on nii seest kui ka väljast ühtne tervik, mis ongi omane eelmise sajandi vabariigiaegsele funktsionalismile. Villa arhitektuurne lahendus lähtub 1930. aastate funktsionalismist, mida iseloomustavad heledad krohvseinad, mahtude vaba paigutus, lameda katusega avarate rõdude ja terrassidega eksterjöör, sisseehitatud mööbel, ristkülikukujulistele vormidele sekka mõni ümarmaht, toimiv ruumijaotus. Tegu on neljakorruselise hoonega, kus alumisel mäe sisse süvistatud korrusel on garaaž ja saunakompleks.

03 Pilt
 

*
 

Villa Tabasalus
Arhitekt Tiit Trummal, valmis 2006

Trapetsikujulise põhiplaaniga maja on ülesehituselt spiraalne. Arhitektuurne lahendus tulenes omaniku soovist asetada elutuba paremate vaadete püüdmiseks teisele korrusele. Seega on sissepääs, esik, garaaž ja töötuba maapinna tasandil, trepp viib pool korrust kõrgemale kahte magamistuppa. Põnevust lisab interjööri see, et mõnes kohas paistab maja läbi. Ka fassaadi puidust ribivooder paistab vannitoa ja lodža kohalt läbi, kuigi muidu on tumm. Kokkuvõttes sai maja valgusküllane ja hubane, milles on «süüdi» elukorruse paigutamine üles ning ruumide paiknemine eri tasapindadel.

03 Pilt

 

*

Sõlmes alumiiniummaja
Arhitektid Peeter Pere, Urmas Muru, valmis 2007

Maja pole kaetud alumiiniumplaatidega juhuslikult: maja peremees on metallfassaadidega tegeleva firma juht, kes oli nõus tegema oma majast nn katselabori. Erilisele vormile ja materjalikasutusele vaatamata on ruumiprogramm siin traditsiooniline: alumine on elukorruse ja sauna, ülemine magamistubade päralt, igaüks oma kõrgusel. Maja keskel on lahtine terrass, kuhu pääseb nii elutoast kui ka saunast. Sise- ja välisviimistlus ei ole sünkroonis, teisisõnu, maja sees olles ei saa aru, et viibid ufotaolises kehandis. Ehk vaid kummaliste aknaavade valgusmäng paneb milleski kahtlema.

03 Pilt

*
 

Etnomodernne palkmaja
Arhitektid Tauno Aadma, Laur Pihel, valmis 2007

Arhitektid on teinud tee läheduse tõttu maja fassaadi nagu kindluse, sellist lahendust soosivad ka ilmakaared. Elamu tumm fassaad jääb itta, kust läheb tee; rõdud ja elukorrus aga avanevad õuele ehk läände.

Moodsaks teeb palkmaja vorm ja materjalikasutus. Lihtsat risttahukat ei kata mitte traditsiooniline viilkatus, vastupidi, see on üles tõstetud äärtega ja keskele kaldu. Fassaadiaknad on kitsad nagu laskeavad: välja näeb, sisse mitte. Kõrge roostemetallist uks istub maast räästani klaasseinas.

 

03 Pilt

 

*

Villa Kurepesa
Arhitekt Kalle Rõõmus, valmis 2007

Villa Kurepesa seisab Pirita jõekäärus endise sovhoosi pumbamaja kohal. Vonkleva põhiplaani idee tulenes muidugi kõrval olevast jõest, täpsemalt jõevoost. Kahekorruselise maja alumises osas paiknevad eluruumid ja saun, ülemine on magamiseks.
 

03 Pilt

 

*
 

Vaskvilla Võrus
Arhitekt Karmo Tõra, valmis 2007

Vaskvilla arhitektuurne idee sündis sellest, et omanik tahtis funkmaja. Kahjuks näeb detailplaneering kõnealuses piirkonnas ette kaldkatuse, mistõttu kujuneski välja hoopis ebasümmeetriline väljavenitatud viilkatusega maja.

 

03 Pilt

 

*

 

Konkurss «ERAMU 2006–2007»

•    Peapreemia avalikustatakse 19. juunil
•    Näitus parimatest töödest avatakse 27. juunil Disaini- ja Arhitektuurigaleriis

 

Ene Läkk, näituse kuraator

Fotod: Martin Siplane

 

07.06.2008 Postimees