Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis AB Ansambel

Tallinna linna korraldatud Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis kavandiga “Jacob” AB Ansambel, autoriteks Toivo Tammik, Veiko Vahtrik ja Andres Mägi. 

Tallinna linna korraldatud Jakob Westholmi Gümnaasiumi juurdeehituse arhitektuurivõistluse võitis kavandiga “Jacob” AB Ansambel, autoriteks Toivo Tammik, Veiko Vahtrik ja Andres Mägi. 

Visuaal: Võistlustöö “Jacob”; Autor: AB Ansambel

Žürii esimehe ja Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktori Rando Kuustiku sõnul täitis arhitektuurivõistlus oma eesmärki ja ületas ootusi. Võistlus oli žürii hinnangul kõrgetasemeline ja võidutöö selgus pingeliste vaidluste tulemusel. Lähteülesanne ja asukoht oli keeruline, nõudes võistlejalt põhjalikku tööd ja süvenemist kooli spetsiifikasse.

Kool on juurdeehitust oodanud peaaegu 30 aastat

„Jakob Westholmi Gümnaasium on endale juurdeehitust oodanud peaaegu 30 aastat. Oleme sellega tegelenud ööd ja päevad ning oleme rahul, et liigume lõppvaatuse suunas. Koolipere ja eriti õpilased on seda hoonet kindlasti väärt,“ ütles Kuustik. „Oleme tänulikud, et tänane Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes juurdeehituse viimaste plaanide tekkimise ajal oli veel abilinnapea, on kooli püüdlusi toetanud sedavõrd, et saame täna rääkida sellest tulemusest, mis on käegakatsutav. Nüüd tuleb see ägedate võimalustega koolimaja lihtsalt valmis ehitada nii kiiresti kui võimalik.“

Esikohatöö asendiplaani lahendus seob žürii hinnangul väga hästi erinevad hoovid ühtseks tervikuks. Kavandatav hoone sobitub hästi keskkonda, fassaadid on liigendatud ning loovad eristuse ajaloolise peahoone ning juurdeehituse vahel. Kompaktne lahendus pöörab tähelepanu energiatõhususe saavutamisele ja toimib õpikeskkonnana hästi: vaheldusrikkad ruumid võimaldavad erinevaid viise õppida ja õpetada.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul ühitab võidutöö tänapäevase ja tulevikku vaatava kooli, pakkudes kooliperele väga häid võimalusi õppida ja õpetada. „Juurdeehitus päästab kooli seda praeguseks juba aastaid kimbutanud ruumipuudusest. Lõppenud arhitektuurivõistlus on suurepärane näide sellest, kuidas koostöös asjatundjatega kujundada inimmõõtmelist ja tarka linnaruumi, mis loob head elukeskkonda, ütles Lippus. „Loodame tänavu märtsis sõlmida kooli juurdeehituse projekteerimislepingu, nii et projekt valmiks ja ehitusega saaks alustada järgmisel aastal.“

Vana ja uus hoone on kavas ühendada omavahel galeriidega

Jakob Westholmi Gümnaasiumi tarbeks valmis 1940. aastal Tallinna kesklinna Kassisaba asumis Kevade 8 kinnistul Baltimaade moodsaim koolimaja, kuid praeguseks on see kooliperele kitsaks jäänud. Kooli algklassid on õppinud Luise tänava koolimajas ajutistes tingimustes juba 17 aastat. Juurdeehitus lahendaks muuhulgas algkooli, spordikeskuse, loodusteaduse ja tehnoloogia, teater-muusika-kino ning õpetajate ruumide vajadused.

Vana ja uus hoone on kavas ühendada omavahel galeriidega, et kool saaks toimida ühe tervikuna. Uue hoone ehitusprojekt on kavandatud valmima 2023. aastaks ja juurdeehitus peaks kava kohaselt valmima 2024. aasta lõpuks.
Arhitektuurivõistluse algatas Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskuse ja Eesti Arhitektide Liiduga mullu septembri lõpul. Ideekonkursi preemiafond oli kokku 41 000 eurot ja võistlusele esitati tähtajaks 11 kavandit.
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid Jakob Westholmi Gümnaasiumi direktor Rando Kuustik, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja asetäitja Oliver Alver, Tallinna ruumiloome kompetentsikeskuse linnaplaneerija-arhitekt Kevin Villem, Tallinna Linnavaraameti ehitus- ja hankeosakonna juhataja Veljo Lobjakas ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad Katrin Koov ja Kaur Talpsep. Lisaks kaasati hindamisele linnavalitsuse ametnikke ning insolatsiooni ekspert.

Ideekonkursi auhinnatud kavanditega on võimalik tutvuda siin.