Juubelikonverents – EKA 90

30. oktoobril tähistab Eesti Kunstiakadeemia oma 90. aastapäeva –
akadeemia algusaastaks loetakse Tallinna Kunsttööstuskooli asutamist Eesti Kunstiühingu poolt 1914. aastal. Otsus luua kunstikool vaatamata  juba alanud Esimesele maailmasõjale on kinnituseks, et Eestis on ikka leidunud ettenägelikke inimesi, kes on olnud valmis loovust toetama  ka rasketel aegadel. Tänase Eesti majanduselu kontekstis on oluline rõhutada, et Kunstitööstuskooli asutamine sai poliitilise toetuse eelkõige majandusringkondade survel,  tingituna tööstuse huvist ja vajadusest paremini kujundatud toodete järele. Tähelepanuväärne on seegi, et Kunsttööstuskool asutati ja tegutses esialgu Kanuti Gildi majas, kus praegu on endale ruumid leidnud Akadeemia restaureerimisteaduskond.

90 aastat pärast asutamist on Akadeemiast  saanud dünaamiline ja
paindlik institutsioon, kes osaleb mitmetes rahvusvahelistes
koostöövõrgustikes ning õppejõudude ja üliõpilaste vahetusprogrammides.
Akadeemia teadvustab oma rolli Eesti kultuuri arendamisel ja säilitamisel ning on  valmis osalema meie vaimset, esemelist ja ruumilist keskkonda kujundavates arendusprogrammides,  eelkõige kõrge lisaväärtusega disaini valdkonnas. Paradoksaalsel kombel puudub aga nüüd, erinevalt algusaastatest  majandusringkondade ja poliitikute arusaam disaini ja visuaalse kultuuri rollist ja tähendusest majanduses.  Konkureerides edukate tööstusriikidega püütakse mööda vaadata tõsiasjast, et edukas tööstusriik on alati ka tugev disainimaa. Tulemuseks on pea olematud riiklikud investeeringud Akadeemia õppekeskkonda ja tehnoloogiasse. Akadeemia suurimaks probleemiks 90. aastapäeval ongi ängistav ruumipuudus ja olemasolevate ruumide halb kvaliteet, mis on tänaseks halvamas nii
õppetööd kui kõiki arendusprojekte.

Juubelinädalale on planeeritud mitmeid üritusi nii kunstiakadeemia
peamajas kui osakondades. Kunsttööstuskoolis läbi kümnendite tehtust võib saada aimu arhiivimaterjalide põhjal koostatud näituselt. Siin võiks eriti esile tõsta vanimat eksponaati – rektor V. Pätsu allkirjaga Vene tsaarikrooni kujundust, mis pärineb tõenäoliselt Esimese maailmasõja ajast. Veel saab näha Riigikogu eesistuja haamri kavandit 1920. aastatest ning ministri kabineti mööblikujundust 1950. aastatest.

Kunstiakadeemia kaasaega näitavad väljapanekud praeguste tudengite loomingust osakondades ja peamaja igal korrusel. Samuti avatakse reedel, 29. oktoobril kell 17.00  EKA galeriis tootedisaini osakonna valgusinstallatsioonide näitus “Think Lightly”.

Reedel, 29. oktoobril toimuvad Eesti Kunstiakadeemias audoktorite
loengud ja ümarlaud teemal: disain, tulevik ja identiteet,
kuhu on
oodatud kõik huvilised.
Loengutega esinevad:

Udo Kultermann – /Multikulturaalsed sidemed ja kohalik identiteet / ning
Juhani Pallasmaa – /Arhitektuuri maastikud/. Ümarlaua ettekannetega
esinevad Halldor Gislason (Reykjavik), François Penz (Cambridge), Bruce Brown (Brighton), Peter McGrory (Helsinki), Michael U. Hensel (London).
Teemadena tulevad ümarlauas arutlusele: /Loovtööstus ja selle võimalused/; /Disain, mis ei tunne piire/; /Illusioonide arhitektuur/; /Tulevik arhitektuuris./ Ümarlauda juhib Jüri Soolep (Tallinn).

Laupäeval, 30. oktoobril promoveeritakse pidulikul aktusel audoktoriteks valitud Juhani Pallasmaa, Udo Kultermann, Lars Olof Larsson ning Yrjö Sotamaa. Tervituskõnega esineb EV president Arnold Rüütel. Laupäeval toimub kõigis kunstiakadeemia osakondades kell 14-18 vilistlaspäev, kus vilistlased on oodatud külastama oma endisi osakondi ja tutvuma täna tehtavaga, õhtul toimub akadeemias üliõpilaste ja vilistlaste pidu.

Juubeliürituste raames on kogu 2004 aasta vältel korraldatud kunsti- ja disainisündmusi. Vabade kunstide osakonna rändnäitus “Ekskursioon” on selle käigus jõudnud Haapsalusse, Raplasse, Narva ja Kohtla-Järvele. Oktoobris on näitus avatud Sisekaitseakadeemias, kellega EKA sõlmis 13. oktoobril ka ametliku koostöölepingu. Aasta jooksul on juubelimärgi all ilmunud mitu olulist trükist – joonistuste mapp “Alasti akadeemia vaatab tagasi. 1950. aastad”, Ene Lambi “Eesti ekspressionism” jt. 27. oktoobril esitletakse EKA raamatukogu ruumides Maire Toomi “Riigi Kunsttööstuskooli ajalugu 1912 – 1941” ning 28. oktoobril EKA audoktori prof. Kaljo Põllu  teost “Hiiumaa rahvapärane arhitektuur”, mis valminud EKA õppeekspeditsioonide materjalide põhjal.

Aastapäevaga seotud pressiüritus toimub reedel, 29. oktoobril kell 14.00.


Eesti Kunstiakadeemia 90. juubeliga seotud ürituste kava

*Kolmapäev, 27. oktoober *
kell 16 Maire Toomi raamatu “Riigi Kunsttööstuskool 1914 – 1940”
esitlemine EKA raamatukogus

* *
*Neljapäev, 28.oktoober*
kell 16 Audoktor Prof. Kaljo Põllu raamatu “Hiiumaa rahvapärane
arhitektuur” esitlemine EKA raamatukogus

Reede, 29. oktoober
kell 11 – 16 Disainikonverents “Disain, identiteet, tulevik” EKA saalis.
Kõik on oodatud!

kell 14  Pressiüritus rektori kabinetis, kunstiakadeemiat tutvustava DVD esitlus

kell 17 Tootedisaini osakonna valgusinstallatsioonide näituse “Think
Lightly” avamine EKA galeriis

Laupäev, 30. oktoober
kell 12  Juubeliaktus ja audoktorite promoveerimine EKA saalis (ainult
kutsetega)

kell 14 – 18 Vilistlaspäev EKA osakondades

kell 21 Pidu EKA 90 peamajas


Näitused tudengite töödest on osakondades avatud 28 – 30. oktoobrini.

Arhiivimaterjalide põhjal koostatud näitus EKA raamatukogus ja
raamatukogu ees saalis on avatud 29. novembrini.


Lähem info:
Reelika Rahu
tel. 6 267 309