Kaarepere ja Meerits teenivad 75 miljonit krooni

Eesti Päevaleht 26.01.2006
Toivo Tänavsuu


Tallinna linn tahab osta 150 miljoni krooni eest kuus Harju tänava krunti firmalt Gelsea, millest pool kuulub ärimees Heldur Meeritsale ning Eesti jõukamate naiste hulka kuuluvale Mai Kaareperele.

Kuue krundi suurus on üle 2150 ruutmeetri, mis teeb ühe ruutmeetri hinnaks 70 000 krooni. Linn peab kruntide ostmist vajalikuks, et omandada ehitusõigus ja takistada sellega eraomanikke Harju tänavale 1944. aasta märtsipommitamise varemete alale poode ja kortereid rajamast. Kruntidele tahab linn rajada haljasala ja memoriaali.

2002. aasta suvel korraldas Edgar Savisaare juhitud linnavalitsus Harju tänava tuleviku määramiseks rahvaküsitluse, kus osales 7643 inimest ehk 2,5 Tallinna elanikest. Neist ligi 6650 pooldas varemetele haljasala rajamist – selle küsitluse tulemustele linn tuginebki.

Sisuliselt tähendab see, et 6650 inimest on otsustanud panna linna tegema 150 miljoni kroonist väljaminekut, ehk ühe haljasala pooldanud linlase hääl läheb maksma ligi 22 560 krooni maksumaksja raha.

Oli hea võimalus

Kinnisvaramaakler, kes palus oma nime mitte nimetada, kuna tal on vaja ka edaspidi linnavalitsusega suhelda, nimetas seda tehingut üheks lollimaks, mida ta üldse teab.

“Tallinna linnal on olnud võimalus rajada sinna midagi huvitavat, erakordset, innovatiivset, aga nüüd ostetakse see 70 000-kroonise ruutmeetrihinnaga tagasi, et sinna karjamaa rajada. Miks seda piirkonda ei võiks ka osaliselt täis ehitada?”

Abilinnapea Taavi Aas ütles Postimehele, et tehing pole linnale mingil juhul kahjulik.
1998. aastal algatas Gelsea ala hoonestamiseks detailplaneeringu, mille linnavalitsus 2001. aastal heaks kiitis, ent mis ei jõudnud linnavolikokku hääletamisele.

Linnaga kakelda polnud soovi

•• Firmast Gelsea kuulub 50% norra ärimehele Paal Juul Aschjemile, ning enam-vähem võrdselt 25% Mai Kaareperele ja Heldur Meeritsale.
•• “Meie esimene eelistus polnud krunte müüa,” ütles Meerits. “Plaanisime alale nii kaubandust, hotelle kui ka kortereid, aga ei ole mõtet linnaga iga hinna eest kakelda. Kui pakutakse õiglast hinda, võib müüa,” lisas ta. Meeritsa sõnul investeeris ta Harju tänava kruntidesse kümmekond aastat tagasi summa eest, mis täna ei ole märkimisväärne. “Kaklused algasid kuulsast rahvaküsitlusest, mis ei tundu mulle argumendina, aga kui linnaisadele tundub, las siis tundub,” ütles ta.
•• Aschjem ütles Postimehele, et Harju tänava haljasalast saab kindlasti üks linna kallemaid parke. Tema sõnul oleks Gelsea tänavaääre hoonestamise korral teeninud kaks-kolm korda rohkem, kui linn praegu kruntide eest maksab. Aga ta on lihtsalt linnaga vaidlemisest väsinud. T.T.