Kadrioru pargi jäähallist jäänud lagendikule kerkib spaa-lasteaed
Anneli Ammas
Algselt vaid veekeskuseks kavatsetud hoone funktsioone on kavas oluliselt muuta.
Kadrioru parki, endiste basseinide ning jäähallivaremete asemele kerkib kahekorruseline hoone, milles võivad koha leida ujumisbassein, kohvik ja lasteaed.
Läinud suvel joonestas ARS Projekti arhitekt Rasmus Tamme Kadrioru pargi serva kahekorruselise, roheluse, puidu ja klaasiga hoone, mis pidanuks saama vee- ja tervisekeskuseks, kus ka niisama möödakäijail oleks võimalik jalga puhata ja tass kohvi juua.
Kuni 80 lapsele
Maatüki omanikud ja sinna maja ehitavad ATKO Grupi juhid Arvo Sarapuu ja tema väimees Margo Tomingas tahavad uue hoone funktsiooni oluliselt muuta ja on üsna kindlad, et Kadrioru parki peaks kerkima eelkõige lasteaed, mille juures oleks ka kohvik ning väiksemõõtmeline bassein.
“Kui oleksime teinud veekeskuse, oleks see ehk juba valmis, aga spaasid tuleb järjest juurde, kuid head lasteaeda Kadrioru ja kesklinna kandis ei olegi,” ütles Sarapuu, viidates ka oma perekonna murele, et lapselastele ei ole lasteaeda. “Kui kuulsime, et sinna kõrvale vanasse rohelisse hoonesse on kavandatud mänguasjamuuseum ja selle ja meie maja vahele ka mänguväljak, siis sai lasteaia mõte hoogu juurde,” ütles Sarapuu. “Margo on ise seal basseinis supelnud ja pargis jooksnud – selles mõttes on see koht meile isiklikult eriline.”
Tomingase sõnul on enne lõplikku lasteaia kasuks otsustamist vaja vaadata üle kavandatud hoone sisemine ruumiprogramm. Lasteaia sisu mõttes on ATKO Grupi juhid uurinud Pirital asuva väga kalli kuumaksuga NABA lasteaia ideoloogiat. “See on üks variant, aga on veel kaks võimalust, kusjuures seda ei peaks ilmtingimata eliitlasteaiaks nimetama,” lausus Sarapuu. “Igal juhul näitab elu, et laste pealt inimesed kokku ei hoia,” lisas ta. “Ja selles kuni 80 lapsele mõeldud lasteaias oleks tõesti eriline keskkond, kuna see asub puude keskel.”
Hoone esimesele korrusele koos pargi südame poole avaneva terrassiga on kavandatud ka kohvik ning hoone sisse tuleb bassein, mis on esialgu kavandatust väiksem. Arhitekt Rasmus Tamme sõnul võiks basseini ja saunade osas olla luksuslik ja intiimne spaa, kus saaksid käia need, kellele suured veekeskused ei meeldi.
Sarapuu sõnul ei kiirustata ehitusega. “Sinna kohta ei saa teha mingit jama,” ütles ta, viidates pargi teises servas valminud Kumule ja ka Kadrioru lossidele.
Maja, mis võiks roheluses puid meenutada
••“Sellest ei tule eneseimetluslikku maja,” ütles ARS Projekti arhitekt Rasmus Tamme endajoonestatud Kadrioru pargi hoone kohta. “See pole jõhker maja, mis keskkonnast ampsu võtab, vaid ta sulandub keskkonda,” lausus arhitekt.
••Uus ehitis on kahekorruseline moodsama käsitlusega hoone, mis on suhestatud Kadrioru trammi lõpp-peatuse juures nurgal asuvate uute villadega.
••“1. korruse ulatuses on hoone läbipaistev ja võiks jätta puutüve mulje, kus kolme-nelja meetri kõrgusel on roheline haljasmass nagu puudelgi,” kirjeldas Tamme oma ideed.
••“Majaseintel võiksid kasvada rohelised ronitaimed,” täpsustas ta.
••Ristkülikukujulise hoone keskmine osa on klaasist ja selle taha tuleks bassein. “Bassein on tõstetud veidi kõrgemale, et pargis jalutajate ja ujujate silmad oleksid ühel kõrgusel,” selgitas ta veel. Maja puidust poole katusel on ka päikeseterrass, kus talvel saab olla klaasi all soojas, suvel aga lahtise taeva all.
••“See on väike maja, millel oleks palju funktsioone ning mis on märgatavalt madalam, kui oli lammutatud jäähall,” ütles arhitekt. A.A.