KARIN PAULUS: Annelinna uued majakad

Eesti Ekspress: 07.03.2006

Kortermajad Tartus
Aadress: Luha 2, 4, 6
Arhitektid Muru & Pere OÜ
Valminud 2005–2006
Hinne: 8
 
Tartu kortermajade üle arutas Karin Paulus keskkonnaesteetik Kaia Lehariga.

Kaia käis Tartus. Tuli tagasi. Oli vaimustatud. Ütleb, et sõprade uus kodu on linna ühes õnnestunumas uusehitiste ansamblis. Järjekordsel Tartu-sõidul lähen vaatan ka. Mulle meeldib. Kolm hiidmaja mõjuvad taamalt vaadates keset võsa ja tumesiniste pilvede taustal kuidagi apokalüptilistena. 11. september, linnugripp, katastroofiline keskkonnareostus, võiks ironiseerida.

Ilusamini oskab öelda Kaia: “Kolm maja Annelinna äärel on silmatorkavad maamärgid. Neid on kerge leida. Lihtne on ka neid omavahel värvi järgi eristada – kollane, rohekaskollane ja laimiroheline maja. Linnaehituslikult on lahendus minimalistlik ja efektne. Lisaks mahule ja värvikusele on majade gruppi ühendamas detailid. Fassaadidel tekib lustakas optiline mäng rõdude vildakatest vertikaalribadest. Rõdude seest on külgseinte vildakus vaevu märgatav ja turvatunnet see ei ohusta. Neid viltuseid rõdusid võib tõlgendada parodeeriva viitena Kivisilla viltusele majale, Pisa tornile või mis tahes muule vildakale vaatamisväärsusele.”


TOTAALSUSE HURM: Anne luha võpsikus paiknev uus elamugrupp jahmatab nõrganärvilist tartlast “viltuste” rõdutornidega. (Ingmar Muusikus) 


Tegu pole ainult välise ilutsemisega: “Majadest avanev vaade on suurejooneline. Juba viienda korruse rõdult on vaateväljas linna looduslik dominant – Emajõgi – ja taamal pea kõik Tartu tornid. Kahetoalised korterid on tänu avatud köögile üllatavalt avarad. Elutuba-köök-esik ühtse ruumina sees ja panoraamne väljavaade toimivad koos – kuidagi meeldivalt õhuline on see eluase.”

Kaheksakorruseliste majade rühma autoriks on Muru ja Pere arhitektuuribüroo. Igas hoones on 45 korterit. Korterite suurused kõiguvad 40–74 ruutmeetri vahel.

Peeter Pere mainib, et loomulikult tahtis arendaja ehitada odavalt, lihtsalt ja kiirelt ning pakkuda selle juurde ka mingit lisaväärtust: “Meil on selleks viltused rõdud, mille üle linna- ja konkreetselt nende majade elanikud “mõtteid vahetavad”.”

Tartu mõistes julge arendaja läks kaasa arhitektide õrritamismõttega ja lubas kasutada perforeeritud tsinkplekki ning näiliselt juhuslikult – kuid tegelikult kindla süsteemi järgi – paigutatud eri suurustega aknaid. Ka prügimajanduse esteetilisele väljanägemisele on “keskmisest rohkem” mõeldud: konteinerid on peidetud plekist majakestesse.

Pere ütleb, et kuigi praegu asuvad majad Anne luhal, keset võpsikut, peaks varsti lähedusse kerkima suurhall ja muud spordirajatised ning ilmselt ka veel kortermaju.

Rõõm kuulda.