KARIN PAULUS: Annelinna uus nägu
Karin Paulus rõõmustab, et Tartu Linnavalitsus on otsustanud paneelikate ilmet värskendada.
Äsja valmis arhitektuuribürool 3+1 lahendus Annelinna üheksakorruseliste korterelamute grupis paikneva Jaama 197 hoone rekonstrueerimise projektile, millest võiks kujuneda esimene uus tüüplahendus. Tegeldud on paneelide soojustamise, rõdukonstruktsioonide väljavahetamise ning sissepääsude renoveerimisega. Pakutavas lahenduses on maja isikupära püütud rõhutada korruste kaupa muutuva tonaalsusega, esimesed korrused on tumedamad kui ülemised (see tooks visuaalselt justkui raskuse allapoole). Viimistlusena on kasutatud pritskrohvi. Efektse võruna peaks maja hakkama ehtima keevisvõrgust rõdupiirded. Olemasolevad välisuksed plaanitakse välja vahetada klaasuste vastu. Ettepanek oleks loobuda tuulekojast, et saaks laiendada praegu väga kitsast postkastide ja liftiesist ruumi.
Tartu linnaarhitekt Tiit Sild, miks telliti selline rekonstrueerimise projekt?
Projekt telliti Tartu Linnavalituse arhitektuuri ja ehituse osakonna eestvõttel, et tekitada mõttevahetust paneelelamurajoonide tuleviku üle ja olla eeskujuks nende majade rekonstrueerimisel. Eesmärk on ikkagi paneelelurajoonide väärtustamine ja kohalike omapärade, võimaluste väljatoomise vajadus. Meie eesmärk ei olnud leida kõige odavam lahendus selliste hoonete rekonstrueerimiseks, vaid leida paneelelamute omapära ja olemasolevaid võimalusi rõhutav ja välja toov lahendus. Seda tüüpi majade esimesele ja viimasele korrusele on antud võimalus nn lisaväärtuse tekitamiseks terrasside loomisega.
Kuidas olete mõelnud, kas seda fassaadilahendust võiks kasutada ka teiste analoogiliste elamute põhjal?
See fassaadilahendus ongi mõeldud kasutamiseks tüüplahendusena.
Kas olete mõelnud tellida ka teisi “tüüpfassaade”?
Oleme tellinud veel ühe välispiirete rekonstrueerimisprojekti “hruštšovka” tüüpi korterelamule ja plaanis on tellida sarnane projekt nn Tallinna tüüpi paneelidest korterelamule.