Kivimäe endise haiglaala müümine ähvardab nõmmekad pargita jätta
Sigrid Laev
Kui Põhja-Eesti regionaalhaigla Tallinnas Kivimäel asuva endise kopsuhaigla koos kruntidega maha müüb, võivad nõmmekad kaotada võimaluse piirkonna suurimas pargis jalutada.
Selline olukord tekiks siis, kui haigla enne pargi looduskaitse alla võtmist oma hooned ja krundid ilma detailplaneeringuta müüki paneks. Kaitse alla võtmise otsust pole siiani tehtud ning linnaosaametnikud pelgavad, et see võib tulevikus piirata nõm-mekate vabadust pargis käia.
Nõmme linnaosa arhitekti Anne Sihi sõnul tuleks alale teha detailplaneering. “Nendel hoonetel võiks olla omaette kinnistud mõistlikus suuruses, näiteks hektar, aga mitte ligi 17 hektari suurune maatükk,” ütles Siht. “Seadus lubab oma kinnistut piirata ja siis võib juhtuda nii, et nad piiravad pargi, tõmbavad aia ümber ja ükski nõmmekas ei pääse enam parki.”
Detailplaneeringut ei tule
Regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik märkis, et haigla ei plaani ise detailplaneeringu tegemist algatada ning kavatseb veel tänavu Kivimäe haigla krundid uuesti müüki panna. Detailplaneeringu tegemist ei saa omanikule kohustuseks panna ning Nõmme linnaosavalitsusel puudub raha planeeringu tellimiseks.
Siiski kehtib Sanatooriumi pargi suhtes mitu piirangut – Tallinna üldplaneeringu järgi on see ette nähtud ühiskondlike ja puhkeehitiste alaks. “See peaks olema avatud, ühiskasutuses olev park,” märkis Siht.
Kuna kahele haiglakrundile pole detailplaneeringut tehtud, ulatuvad kruntide piirid praegu 17 hektarini – omal ajal arvestati, et kopsuhaigla patsiendid saaks männimetsas rahus jalutada.
Regionaalhaigla on tänavu korra juba üritanud Kivimäe kompleksi müüa. Kuid just looduskaitse alla võtmise plaan peletas eemale kolm ostjat, kes olid valmis haiglahooneid koos krundiga omandama. Kolm pakkujat tõstsid hinna 73-miljonilisest alghinnast kõrgemale, kuid nende huvi rauges, kui selgus, et park on plaanitud võtta looduskaitse alla.
Lisaks keelab Nõmme linnaosa ehitusmäärus ehitada pargi piirkonda uusi hooneid ning neid võib täiendada vaid olemasolevate hoonete piires.
Haigla krunt on registreeritud sotsiaalmaana, sealseid krunte võib kasutada vaid avaliku metsapargi, tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandeasutuse, sanatooriumi, puhkekodu, kultuuriasustuse või puhkeehitisena.