Kochide suguvõsa kabel sai korda

Piret Peensoo, EPL


1875. aastal ehitatud Kochide perekonna kabel on täielikult renoveeritud, pärast pühitsemist on see kavas muuta auhindade kätteandmise ja tähtsate lepingute allkirjastamise kohaks.


Kabeli haldaja Pirita Velodroomi juht Aavo Aunroos keerab kabelisse sisenemiseks lahti trellide luku ja kangutab tammepuust ukse eest ära kinni kiilunud vineertahvli.


Vandaalide mängumaa
“Siin ei ole imestada midagi, kui perekond Kochi toetusel teisele korrusele aknad pandi, siis olid kõik 19 mõne päevaga lõhutud. Remondi ajal on viis korda sees käidud. Isegi elektrijuhtmed varastati seina seest ära,” ütles Aunroos.


Andreas Kochi ehitatud kabeli uuel tammepuust uksel on nüüd kuulikindlad klaasid. Ukse tagant tuleb nähtavale hele ja väiksusele vaatamata avarana mõjuv ruum, seintel ripuvad pirnid ja keset klinkerplaatidega kaetud põrandat müriseb puhur. “Ruum tahab pärast krohvimist veel veidi kuivada, siis paneme seintele valgustid ja lühtri lakke. Puudu on ka skulptuurid,” rääkis Aunroos.


1876.–1878. aastal valmistatud August Weizenbergi marmorskulptuuride originaalid on hoiul Niguliste kirikus (“Emaarmastus” ja “Lapsearmastus”) ja kunstimuuseumi hoidlates (“Kristus”, “Surematus”, “Usk ja lootus” ning Nikolai Kochi büst). Kochide kabelisse on kavas välja panna kujude kipskoopiad.


Kitsast keerdtreppi pidi pääseb teisele korrusele, kus on õdusad oranžikaspruunid seinad ja laudpõrand. Läbi katuseakna paistab ruumi õhtuvalgus. Teine korrus oli omal ajal Kochide suguvõsa kokkusaamise koht, kus peeti rahulikke koosviibimisi. “Siin on ruumi 15 inimesele, saab tähistada pidulikke sündmusi ja allkirjastada lepinguid,” leidis Aunroos.


Maksis pool miljonit
Pirita Uue kalmistu ja jõe vahel asuvas kabelis värviti tsinkplekk-katus, parandati telliskarniise, valmistati tammepuust uks, paigaldati uued aknad, krohviti ja värviti siseseinad. Renoveerimine maksis pool miljonit krooni ja töö tegi arhitekt Tiina Linna projekti järgi OÜ Reaks Ehitus.