Kultuuriminister Palmaru süüdistab ajakirjanikku isiklikus kättemaksus
Garel Püüa
Ruut Ajakirjanik Kadi Alatalu kinnitab, et pole Palmaru viidatud artikliga kuidagi seotud.
Eile Eesti Raadiole antud intervjuus süüdistas kultuuriminister Raivo Palmaru endise Turisti poe kultuurimälestiste nimekirjast väljajätmise ümber kära tõstmises ETV toimetajat Kadi Alatalu, kuna viimase tütart Riin Alatalu ei kinnitatud muinsuskaitseameti peadirektoriks.
Eesti Raadio ajakirjaniku Meelis Kompuse küsimustele vastates vihjas Palmaru väidetavalt Kadi Alatalu kirjutatud artiklile uudisteportaalis ETV24, milles muinsuskaitsenõukogu taunis kultuuriministri otsust mitte tunnistada Tallinnas Tartu mnt 17 asuv endine valuutapood kultuurimälestiseks.
“Lugu ilmus sellepärast, et tema tütar on muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja, keda ma direktoriks ei kinnitanud. Üks inimene elab välja oma solvumisi, et teda peadirektoriks ei kinnitatud,” ütles Palmaru raadiole.
ETV24 peatoimetaja Ott Ummelase selgitusel oli nimetatud loo algallikaks hoopis hommikul muinsuskaitsenõukogust kõigile väljaannetele laiali saadetud pressiteade. “Päris kindlasti ei saanud ETV toimetuses töötav Kadi Alatalu artiklit kirjutada, sest viibisin füüsiliselt samas ruumis ja lugesin lugu enne väljaminekut,” lausus Ummelas. Tema sõnul oli tegu suisa ajakirjandusõpikust pärit tasakaalustatud artikliga, millele õnnestus pärast mõningasi ponnistusi ka kultuuriministeeriumi poolne kommentaar saada.
“Ma olen äärmiselt kurb, et Eesti kultuuriminister niisuguste asjadeni langeb ja ma kavatsen temaga kindlasti veel täna sellel teemal rääkida,” nentis eile koos Palmaruga Ahvenamaal Noor-Eesti liikmete mälestusmärgi avamisel viibinud Kadi Alatalu. “Siin on tegu avaliku laimuga, sest mina pole seda endise valuutapoe teemat absoluutselt puudutanud,” lausus Alatalu. Tema sõnul peaks kultuuriminister endale aru andma, kus ja mida ta räägib ning kas tal on õigus sekkuda ajakirjandusvabadusse. “Ma usun ikka veel, et Eestis on ajakirjandus vaba, aga kui niisuguseid asju tehakse, on lihtsalt kurb,” tõdes Alatalu. “Isegi kui see poleks laim, oleks see selgelt vaba ajakirjanduse tegevusse sekkumine.” Raivo Palmaru sõnul oli raadiointervjuu näol tegu õnnetusega, sest keegi ei hoiatanud, et makk käib. “Ma ei ole seda pöördumist näinud ega tea asjast tegelikult mitte midagi. Uurisin ajakirjaniku käest lihtsalt tausta ning püüdsin asja natukene selgitada,” kinnitas ta.
Kõne peadirektorile
Intervjuu järel helistas minister muuhulgas Armeenias puhkusel viibivale ETV peadirektorile Ainar Ruussaarele, aga Palmaru kinnitusel on nad lihtsalt vanad sõbrad ja kõnealune artikkel ei puutunud üldse asjasse.
Muinsuskaitseameti peadirektori kohusetäitja Riin Alatalu sõnul tegi Palmaru otsust tauniva avalduse muinsuskaitsenõukogu, mis pole sama asi mis muinsuskaitseamet. “See on ekspertidest koosnev nõukogu, mis tegutseb kultuuriministeeriumi juures ja pole minuga kuidagi seotud.”
Valuutapoele nõutakse kaitset
•• Muinsuskaitsenõukogu nõuab oma avalikus pöördumises kultuuriminister Raivo Palmarult Tallinnas Tartu maantee 17 asuva endise Turisti kaupluse ja praeguse ööklubi Parlament kultuurimälestiseks kuulutamist. Muinsuskaitsenõukogu väljendas kultuuriministrile saadetud kirjas hämmingut Palmaru nädala eest tehtud otsuse üle mitte võtta praegu ajutise kaitse all olevat hoonet muinsuskaitse alla. Nõukogu on jätkuvalt arvamusel, et Tartu maantee 17 asuv hoone väärib muinsuskaitse alla võtmist, kuna tegu on haruldase ja nõukogude ühiskonnale spetsiifiliselt omase hooneliigiga. Muinsuskaitseamet esitas ettepaneku tunnistada unikaalprojekti järgi valminud hoone kultuurimälestiseks selle aasta märtsis.
•• Palmaru langetas oma otsuse juuni algul, paludes muinsuskaitseametil esitada endise valuutapoe kaitse alla võtmise taotlusele täiendavaid argumente.
•• Tartu maantee 17 hoone omanik OÜ Viis Veeringut soovib maja lammutada ja rajada selle asemele 44-korruselise pilvelõhkuja. Praegu tegutseb majas ööklubi Parlament, Nõukogude ajal oli seal kauplus Turist, mis müüs kaupa ainult välisvaluuta eest.