Kuressaare üllatab meeldivalt
Karin Paulus
Karin Paulus ja Ave Randviir kammisid uusi maju otsides linna läbi.
Võrreldes paljude teiste Eesti väikelinnadega, on Kuressaares näha, et midagi ei planeerita päris uisapäisa. Toimunud on üllatavalt palju projekteerimiskonkursse ja mis veelgi toredam: mõned võidutööd on isegi valmis tehtud. Organiseerituse kõrval torkab silma, et enamik uudisehitisi – sanatooriumid, vastvalminud spordikompleks, elamud, kauplused – arvestavad ümbruskonnaga. On see linnaarhitekti teene? Või suhtub linnavalitsus oma töösse lihtsalt suurema missioonitundega?
Linnaarhitekt Toomas Paaver kommenteerib: “Oleme püüdnud vältida puhtbürokraatlikku menetlust, mis paljudes linnades on kombeks. Selle asemel on arhitektuurivõistluste traditsioon ja linnavalitsuse arhitektide tihe koostöö projekteerivate arhitektidega. Selle aasta ehitised pole siiski tipparhitektuur, kuid hea arhitektuuri tekkimise tõenäosust ja projektide läbimõeldust suudab linn niiviisi siiski tõsta. Eraomanikult nõuame olulisemate hoonete projekteerimisel võistluse korraldamist ja selle kaudu tekkiv valikuvõimalus aitab ära hoida kõige suuremad prohmakad.”
TERVISE- JA SPORDIKESKUS: Augustis pidulikult avatud Kuressaare spordihoone mahutab kuni 1200 pealtvaatajat. Nord Projekti kavandatud kolmekorruseline spordikeskus Vallimaa 16a liidab enda külge varasema, veel rekonstrueerimist vajava Saaremaa spordikooli hoone. Maja lahendustes on põhirõhk pandud funktsionaalsusele ja ratsionaalsusele. Põhiväljakul asuvad näiteks nutikad teleskooptribüünid, mida saab vastavalt soovile ja publikuhulgale lahti või kinni pakkida. Sarnaselt uue Pärnu kesklinna võimlaga parandab Kuressaare spordihoone mitme ümberkaudse kooli õpilaste sportimistingimusi, samas on Eesti uusimad spordihooned kerkinud täiesti erinevatesse arhitektuurilistesse keskkondadesse. Kui Pärnu võimla võlub oma pieteeditundlikkusega ümbritseva miljöö suhtes, siis vana katlamaja kohale ehitatud Saaremaa spordihoone puhul ei häiri tema angaarlik lihtsus. (Ingmar Muusikus)
VIISAKAS ERAMU: Kuressaareski on otse mere äärde, kadakate vahele kerkinud riburada uusi ühepereelamuid. Üheks viimase aja õnnestunumaks projektiks võiks pidada KOKO arhitekti Raivo Kotovi kavandatud hoonet. Pretensioonitult lihtne arhitektuur ei summuta kaunist loodusvaadet. Otse siia kõrvale tuleb sama büroo arhitekti – Kaur Stööri projekteeritud elamu. Muide, siksaki-kujuline. (Ingmar Muusikus)
TALLINNA 58: Murukatustega ökomaju projekteerinud Vahur Sova oskab meisterdada ka kapitalistlikke klaasist ja plekist majakarpe. Lihtne, odav, nüüdisaegne. (Ingmar Muusikus)