Lahkunud on Aivo Schults
23.11.1955 – 19.06.2024
Aivo Schults alustas kooliteed Hiiul Tallinna 28. 8-klassilises koolis. Pärast põhikooli lõpetamist astus ta Tallinna Ehitus- ja Mehaanikatehnikumi tööstus- ja tsiviilehituse erialale. Tehnikumi diplom taskus 1975. aastal, asus ta tööle Tallinna linna Kommunaalmajanduse Valitsusse järelevalveinseneri ametikohale. Vaevalt kuu aega ametis olnud, kutsuti Aivo Schults tegevteenistusse Nõukogude armeesse, kust ta vabanes 1976. aasta sügisel. Uuesti läks ta tööle Tallinna linna Kapitaalehituse Valitsusse, nüüd vaneminseneri kohale.
Aastal 1977 asus Schults tegevusse RPI Eesti Maaehitusprojektis insener-tehnoloogi ametikohal. Aasta hiljem astus ta Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti arhitektuuri teaduskonna õhtusesse osakonda, mille lõpetas 1984. aastal arhitekti diplomiga. Ent arhitekti tööga tegeles A. Schults RPI Eesti Maaehitusprojektis juba 1982. aastast, kus pärast kunstiinstituudi lõpetamist alustas tööd vanemarhitektina, aasta hiljem sektori juhataja asetäitjana, edasi projekti ja osakonna peaarhitektina. Maaehitusprojekti ajal valminud tema autoritöödest olid olulisemad Hiiumaa EPT kontori rekonstrueerimisprojekt Käinas 1985 (valmis 1986) ja Kuusalu remonditehase 100-kohaline töölissöökla (valmis 1986). Tol perioodil sai küpseks tema töölaual kuus eramu ja kaks aiamaja projekti ning neli elamu ja üks aiamaja rekonstrueerimisprojekt. Aivo Schults osales väga tugevalt paljudel konkurssidel ning noore ja lahtise käega arhitektina ka kogu aeg võitis. Tänu sellele ei olnud tal kunagi tööpuudust.
Aastatel 1991-1997 pidas Schults koos Janno Põldmega arhitektuuribürood Schults ja Põldme, kus valmisid arvukad eramajade projektid. See oli aeg, mil kortermajade turg oli alles hanejalgadel. 1997. aastal pani Schults aluse büroole Schults ja Partnerid. Selle aja tähtsamad valminud tööd on saadud tänu konkurssidel võidetud esikohtadele.
Konkursil „Eesti parim puitehitis 2003-2004” tunnistati 46 ehitise seas esikoha vääriliseks Tallinnas Räägu 33 asuv ridaelamu. Maja paistab silma oma liigendatusega nii horisontaal- kui vertikaalpinnal, mis kaetud hööveldatud laudadega.
2004. aastal konkursi võiduna valminud RMK Triigi metskonna kontoris ühendas Schults osavalt arhetüüpse vormi ja uudse fassaadikäsitluse, kus metallribad horisontaalse laudise vahel ja kitsad aknapilud teevad sellest ainulaadse tänapäevase hoone.
Esimene preemia tuli ka kutsutud konkursil „Eesti Panga büroohoone Sakala 4/6“. Lahendus, mille pakkus välja Aivo Schults koos Marti Kahuga, sobis hästi ümbruskonna arhitektuuriga, samas oli tegu kaasaegse hoonega (valmis 2006).
Schults ja Partnerid on projekteerinud arvukalt eramuid ja korterelamuid. Muljetavaldavaim on 7-korruseline äri- ja kortermaja Suur-Ameerika tänaval. Kõige viimaseks tööks jäid A. Schultsil Vahulille tee 5, 6/1, 6/2 korterelamud ning kahe korteriga kaksikelamu Vahulille 2 Pirital (2008-2010).
Aivo Schults oli enda sõnul maksimalist, kes tegi oma tööd põhjalikult ja nõudis seda ka teistelt. Ta oli osavate kätega mees, kes valmistas hästi palju ise. Lapsepõlves õmbles isegi riided endale ja oma klassikaaslastele. Hiljem ehitas oma maja algusest lõpuni ise ja tegi sinna sisse ka mööbli oma kätega. Kolleegid tundsid Aivo Schultsi kui rõõmsameelset ja töökat, alati elu ja eriti arhitektuuri vastu uudishimu tundvat meest.
Aivo Schultsi ärasaatmine toimub kolmapäeval, 26. juunil kell 12.00 Nõmme Rahu kirikus.
Mälestame ja avaldame kaastunnet omastele ja sõpradele.