Lasteaedade mustermajade ideekonkursi võitis kavand „Mätas“

Tallinna Linnavaraamet avalikustas 15. detsembril ideekonkursi võitja puidust mustermajade rajamiseks lasteaedadele, kelleks žürii hinnangul osutus inphysica technology ja KUU ühistöö „Mätas“.

Aastal 2018 alustas Tallinn laialdase lasteaedade renoveerimise programmiga, mille raames läbivad uuenduskuuri kõik linna lasteaiad, kus see on vajalik. Tänavu augustis kuulutas Tallinna Linnavaraamet välja ideekonkursi Põhja-Tallinna lasteaedadele Päikene ja Pääsupesa keskkonnasäästlike lahenduste leidmiseks, mis võimaldaks tehases toodetud puidust mooduleid lasteaia vajadustega paindlikult kohandada. Uute lasteaiahoonete lahendus luuakse Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonnas arendatud Mustermaja 369 süsteemis, mille eesmärk on aidata kaasa rohepöördele ehituses.

„Suur osa Tallinna 125 koolieelsest lasteasutusest vajab põhjalikku renoveerimist ja mitmed ajale jalgu jäänud majad on meil kavas asendada uute, tänapäevaste hoonetega. Mustermaja pilootprojekt võib olla lahendus uute lasteaedade kiiremaks rajamiseks, kuna see tehnoloogia on paindlik ja tõhus. Ühtlasi säilivad nii õpikeskkonna funktsionaalsus kui ka arhitektuuri kvaliteet, sest mustermaja süsteemi paindlikkus tagab arhitektile piisavalt loovust ja mänguruumi, et luua lastele meeldiv koht päeva sisukaks veetmiseks,“ rääkis Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Abilinnapea Tanel Kiik märkis, et mustermaja süsteemi kasutamine toetab arengustrateegiaid „Tallinn 2035“ ja „Kliimaneutraalne Tallinn“. „Tallinna kui Euroopa rohelise pealinna üheks eesmärgiks on lähtuda juhtimisel kestlikkuse põhimõtetest. Rakendame nüüd esmakordselt avaliku hoone projekteerimiseks mustermaja süsteemi, millega aitame kaasa ringmajandusliku ehituse sünnile, mis eelistab taastuvaid ressursse ja hoiab materjale kauem kasutuses,“ ütles Kiik ja lisas, et keskkonnasäästlikkust suurendab seegi, et läbi on mõeldud moodulite kogu elukaar, sealhulgas hilisem utiliseerimine.

„Mustermaja ja ka moodulmaja tähendab seda, et me saame luua linnaruumi luua väga erinevaid lahendusi ja neid edaspidi korduvalt kasutada,“ selgitas Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna vanemteadur ja Creatomus Solutions tegevjuht Renee Puusepp.

Žürii liige, Tallinna Strateegiakeskuse arhitekt-linnaplaneerija Kevin Villem lisas, et just lasteaedade rajamine mustermaja süsteemis katseprojektina on põhjendatud, sest lasteaedade ruumiprogramm on selge ja tüüpne. Võidutöös nägi žürii Villemi sõnul suurt potentsiaali tuleviku lasteaiakontseptsiooni väljatöötamisel. „Silma paistis huvitav käsitus, kus on välja pakutud uus looduslähedane hoonetüüp, mis oleks justkui samm traditsioonilisest lasteaiast õuelasteaia poole. 12 rühma on paigutatud ühele kinnistule nii, et tulemus mõjub väikese külana, kuhu tekib nii ühine hoov kui ka väiksemad mängualad rühmadele. Arvestades laste arvu kõikumisi aastate lõikes, tuleb kasuks ka lahenduse paindlikkus – lasteaeda on võimalik nii laiendada kui ka kahandada ning see sobib erinevatesse asukohtadesse,“ selgitas Villem.

Žürii koosseisu kuulusid lasteaia Päikene direktor Eha Porkma (žürii esimees), volitatud arhitektid-eksperdid Oliver Alver (Tallinna Linnaplaneerimise Amet) ja Ülar Mark (Eesti Arhitektide Liit), volitatud arhitektid Kevin Villem (Tallinna Strateegiakeskus), Eve Komp (Eesti Arhitektide Liit) ja Mari Hunt (Eesti Arhitektide Liit) ning Martin Käärid (Tallinna Linnavaraamet, ehitus- ja hankeosakonna projektijuht). Žürii sekretär oli volitatud arhitekt-ekspert Tiit Sild (Eesti Arhitektide Liit).

inphysica technology ja KUU ühistöö „Mätas“ autorid on Raul Kalvo, Lauri Läänelaid, Triin Kampus ja Juhan Rohtla. Võidutöö pälvis preemia summas 12 000 eurot.
Teise koha ja preemiasumma 8000 eurot sai töö “Kaar” büroolt DAGOpen, autorid: Jaan Kuusemets, Erko Luhaaru, Keiu Tulev, Allar Esko, Anna Solts, Angelina Šilova, Ervin Golvih ning kolmanda koha ja preemia 6000 eurot sai võistlustöö “ÕISIK” büroolt arhitekt11, autorid: Illimar Truverk, Sander Aas, Kersti Kernumees, Patrick Barbo.

Ergutuspreemiaid anti välja kaks, mõlemad 4000 euro väärtuses – töödele “ÜHEKSA”, AVAB / Infragate Eesti, autor: Armin Valter ja “MEIE RÜHM”, Kadarik Tüür Arhitektid, autorid: Linda Li Arro, Ott Kadarik, Kaarel Künnap, Mats Põllumaa, Jaanika Sau, Mihkel Tüür.

Konkursile laekus ühtekokku üheksa tööd.

Tutvu premeeritud töödega.

Ideekonkursi peakorraldaja on Tallinna Linnavaraamet koostöös Tallinna Strateegiakeskusega. Konkursi eesmärgiks oli leida kahele lasteaiale parim ruumiline ja liikuvuskeskkonna lahendus linnaehituslikult keerulises kontekstis – ­haridus- ja elukvartalis, mis hõlmab suuri paneelelamuid, erivajadustega laste lasteaeda ja kooli, piirkonnakooli ja raamatukogu. Disainida tuli nüüdisaegne, inspireeriv, lapse kasvule ja arengule ning koostöö-õppele orienteeritud õpikeskkond. Lasteaiahoone, hooviala ja seda ümbritsev linnaruum oli vaja siduda mõtestatud ja õppimist toetavaks ruumiliseks tervikuks ning viia hoone CO2 jalajälg miinimumini. Lasteaedade uuendamise pilootlahendus loodi Mustermaja 369 süsteemis, mille kohandasid võistluse jaoks Creatomus Solutions ja Nomad Architects.

Moodulite tootja selgub järgmise hankemenetluse käigus peale ideekonkurssi. Lasteaedade Päikene ja Pääsupesa uute hoonete projekteerimisega alustatakse 2023. aastal. Lasteaedade valmimine on planeeritud vastavalt 2025. aasta lõpuks ja 2026. aastaks.

Mustermaja võidutöö meeskonna esindajad.jpg

Pildil: inphysica technology ja KUU ühistöö „Mätas“ autorite esindajad arvasid, et üheks trumbiks võis olla see, et kaasa aitasid mõelda ka nende lapsed