Leonhard Lapini 100. isikunäitus „Templid. Rituaalid“ Draakoni galeriis

Kunstnik näitab Draakoni galeriis oma uusi töid kahest sarjast: „Templid“ ja „Rituaalid“. Näitus avatakse 9. augustil kell 17.00.

Kunstnik näitab Draakoni galeriis oma uusi töid kahest sarjast: „Templid“ ja „Rituaalid“.

Templid on erinevaist materjalidest loodud objektid – arhitektoonid. Juba 1970.aastate alul tõi Lapin eesti kultuuri mõiste arhitektoon. See on pärit ukraina kunstnikult, kuulsalt vene avangardistilt Kazimir Malevitśilt. Tema ruumilised objektid, millega kunstnik alustas 1920.aastail ning mida ta sõprade seltsis kutsus ka templiteks, ei olnud skulptuurid ega arhitektuursed maketid. Need olid pigem ruumilise mõtlemise ideed, mille taustaks oli tema originaalne suprematismi filosoofia, esemelise maailma ja kapitalistliku tootmise eiramine, peaeesmärgiks Maalt lahkumine, inimese vaimseks olendiks muutumine. Ta oli anarhist.                                         

Lapin on olnud maailmas üks järjekindlamaid Malevitśi järgijaid, viimastel kümnenditel enam vaimses kui vormilises plaanis. Tema templid-arhitektoonid on erinevatest materjalidest ja esemeist valmistatud objektid, millega ta algas aastal 1975. Seejärel on Lapin neid, nii suuri kui väikseid arhitektoone loonud pidevalt läbi aastakümnete, üks suurematest on Vabaduse Kell Tallinnas Vabaduse väljakul (2003, koostöös Kristel Jaanusega). Viimasel kümnendil on need arhitekt Lapini põhiliseks arhitektuurseks loominguks: neid on ta ehitanud üle saja.

Rituaalid on erinevatest materjalidest ja esemeist loodud uued maalid, Ennevanasti oli rituaalidel inimeste argielus, kõnelemata pühapäevadest, palju suurem tähendus kui tänapäeval. Lapin kasutab siin esemeid ja materjale, mis olid kunagi inimese elu lahutamatud kaaslased, aga oleks nüüd hävinud. Uusi asju tuleb ju kogu aeg peale, mistõttu vanu visatakse minema. Ometigi on iga asi mõne inimese looming, väärides pühitsemist uutes rituaalides, mis toovad inimese ellu sügavuse. Sügavus on vaimses elus tähtis olemise viis, sügavalt isiklik, intiimne ja kasvades üle mõistuse piiride, isegi hullumeelne. Samas on tehisloodus elava looduse lahutamatu osa, isegi selle uus arenguetapp – tehnobia. Seetõttu sünteesib Lapin neid kaht maailma oma maalides – inimesele ei jäägi tänapäeval muud üle kui kohaneda muutustega uues maailmas. Rituaalidega võib inimene taastada sideme oma Loojaga.

Näitus avatakse 9. augustil kell 17.00.

Näitust ja kunstniku tegevust teoste loomisel on toetanud Eesti Arhitektide Liit ja Kultuurkapitali Arhitektuuri Sihtkapital. Galeriid toetab Kultuuriministeerium.