Linn peatas Haaberstisse plaanitud uusrajooni rajamise
Askur Alas, EPL
Linnavalitsus lükkas eile edasi Haaberstisse 225 sundüürnikule kodude ehitamist lubava eelnõu.
“Eelnõu lükati edasi, sest sinna otsustati sisse viia parandusi,” ütles ehitusvaldkonda kureeriv abilinnapea Aivar Pärna. Millal täpselt asja uuesti arutama hakatakse, Pärna öelda ei osanud. Istungil eelnõu edasilükkamise põhjuste kohta täpsemaid selgitusi ei toodud.
Linnavalitsus plaanis algselt eilsel istungil määrata hoonestusõiguse seadmise tingimused Saviliiva tee 8A ja Vabaõhumuuseumi tee 95B, kuhu vastavalt 43 hektari ja 73 hektari suurustele kruntidele peaksid linna raha eest kerkima väikeelamud.
Turuhinnast odavamad
Abilinnapea Pärna sõnul hakatakse tulevasi eluasemeid eelisjärjekorras müüma sundüürnikele ja noortele peredele ning tänu linna toele tulevad elamute hinnad turuhinnast odavamad.
Pindi kinnisvara turundusjuhi Peep Soomani hinnangul võib odavalt ja soodsatel tingimustel rajatud sajaruutmeetrise maja hind koos krundiga jääda napilt alla miljoni krooni. “Need ei konkureeri praegu turul olevate elamutega kvaliteedi ja krundi poolest. Kindlasti koonerdatakse seal materjalide ja krundi suurusega,” ütles Sooman.
Uus suur elamurajoon ei mõjuta tema hinnangul märkimisväärselt kinnisvarahindu, sest tegu on toetusprojektiga. “Sama suuri elamuprojekte on varemgi olnud, näiteks Veskimöldre või Merivälja 2 ning ka need pole oluliselt hindu mõjutanud,” ütles Sooman.
Soomani sõnul on uusrajoon väga kasulik majaomanikele, kelle majadest sundüürnikud välja kolivad.
Linnavalitsuse eilselt istungilt välja jäänud eelnõu eesmärgiks oli jätkata elamuehitusprogrammi “5000 eluaset Tallinna”, mille raames peaksid elamud valmima 2004.– 2007. aastani.
Korralik elurajoon
Linnavalitsus peab leidma kinnisvaraarendaja, kes oleks nõus Haaberstisse rajama ühepere- või paariselamud ning väikesed, kuni kolmekorruselised elamud, lisaks infrastruktuuri, tänavavalgustuse ja üldkasutatava haljastuse. Piirkonda on lisaks planeeritud lasteaed ja esmatarbekaupu müüvad poed.
Linn tasub maatükkide kruntideks jagamise ja detailplaanide koostamise eest, samuti detailplaneeringutega ettenähtud tehno- ja tänavarajatiste, näiteks tänavavalgustuse ja liikluskorralduse süsteemide projekteerimis- ja ehitusmaksumuse kuni ehituskrundini.