Linn teeb Vabaduse väljaku parkla jaoks ühisfirma

Tervet artiklit loe Postimees:06.02.2006
Urmas Seaver

Tallinna kesklinna Vabaduse platsi ja Kaarli puiestee äärsete tenniseväljakute alla 440-kohalist parklat rajada plaaniv linnavalitsus pakub ärimeestele Anatoli Kanajevile ja Abram Beinensonile selleks loodavast ühisfirmast 23,4 protsenti.

Linn tegi Kanajevile ja Beinensonile pakkumise seetõttu, et viimaste firmale Varamaad Kinnisvara OÜ kuulub tükike tenniseväljakute alast, mille alla peaks tulema osa plaanitud parklast.
 
Protsendid äriühingus jaotuksid vastavalt osapoolte käes olevatele ehitusalustele kruntidele.

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa tehtud ettepaneku kohaselt moodustaksid linn ja Varamaad Kinnisvara maa-aluse parkla ehitamiseks ja kasutamiseks äriühingu, linna osalus oleks 76,6 ja erafirmal 23,4 protsenti.

Firma tahab koostööd

«Oleme kohtunud ja rääkisime ka protsentidest, nad olid põhimõtteliselt nõus nende üle läbi rääkima ning saatsime neile oma ettepaneku,» lausus abilinnapea. «Nad saavad väga hästi aru, et ei saa üksi oma parklat hästi arendada, ja linnal on sama mure – kui mõistlik parkla teha, tuleb nendega kokku leppida.»

Aas märkis, et esmalt peavad linn ja erafirma kokku leppima osaluse äriühingus ning seejärel hakatakse kauplema selle üle, kes kui palju raha parkla ehitamiseks annab. Sellise parkla rajamine läheb maksma ligikaudu sada miljonit krooni.

Beinensonile kuuluva Baltskan Kinnisvarapartnerid OÜ direktor Anatoli Tambelt ütles Postimehele, et ärimehed on koostööst igal juhul huvitatud. «See oli algusest peale meie soov,» sõnas ta. «Nüüd on linn konkreetse ettepaneku teinud, protsendid on läbirääkimiste küsimus.»

Just parkla ja maaküsimuste tõttu on taas pidurdunud Vabaduse väljaku planeering, mida hakati tegema juba 1998. aasta sügisel ja mis on mitu korda vaidluste tõttu seisma jäänud.

Planeering näeb ette kogu ala põhjalikku muutmist. Ümberkorraldustest suurim oleks praeguse Vabaduse platsi ja Kaarli puiestee tenniseväljakute alale ühetasapinnalise väljaku tekkimine.

Linnaplaneerimise ameti juhataja Igor Volkov lausus, et planeeringus on parkla ette nähtud tervikuna ning kui osa maast jääb eravaldusse, on vaja notariaalselt siduvat lepingut, et see ikka parkla kasutada jääb. «See tuleks ära sõlmida ja siis saab planeeringuga kohe edasi minna,» lisas ta.

Aas ütles, et linn soovib planeeringuga edasiminekuks ärimeestega küll kiiresti kokku leppida, kuid tänavu pole neil plaanis Vabaduse väljaku piirkonda ümber ehitama hakata.