Linna kalleimad krundid Olümpia hotelli vastas lähevad jälle müüki
Askur Alas
Krundid müüakse senisest madalama alghinnaga ja terviklahendust eirates.
Linnavalitsus otsustas eilsel istungil panna juba viiendat korda enampakkumisel müüki Olümpia hotelli vastas olevad krundid, kuhu on plaanitud kõrghoone ehitamist.
Juhkentali 1b, 3D ja 3E kinnistud kogupindalaga 7384 m2 lähevad müüki alghinnaga 70 miljonit krooni.
Kuue, kokku 3532 m2 hõlmava kinnistu kõrvalkinnistu valdajafirma AS-i KC Grupp juhatuse liikme Herki Hollaku sõnul on enampakkumine praegusel kujul hinna alandamisest hoolimata määratud järjekordsele läbikukkumisele.
“Kinnistuid eraldi müües on investorite huvi palju madalam, sest ostetakse vara, millel ei saa hakata realiseerima kehtivat detailplaneeringut,” ütles Hollak.
Praegu on krundil parkimisplats ja tühi maa, kogu alale terviklikult kehtestatud detailplaneering lubab sinna ehitada ühe kuni 30-korruselise hoone ja mitu 3–8-korruselist maja.
Krundid tuleb nii või teisiti liita
Hollaku sõnul ei täida linn ka ühise tegutsemise kokkulepet, mis sõlmiti 1999. aastal. Leppe kohaselt tuli nii linna kui KC Grupi kinnistud müüa koos. “Veel kaks kuud tagasi toetas Tallinna linnavalitsus kinnistute ühismüüki KC Grupiga,” imestas Hollak.
“Mingit äkilist meelemuutust ei ole olnud. Keskerakonna abilinnapead olid juba möödunud sügisel ühel meelel, et kinnistud tuleb müüa eraldi,” ütles abilinnapea Toomas Vitsut. “Ühtegi siduvat lepet KC Grupiga ei ole. Loomulikult on igal ettevõttel õigus vaidlustada ükskõik missugust linna otsust, kuid linn jääb oma otsuse juurde mitte siduda Juhkentali kinnistute müüki KC Grupi kinnistutega.”
Hollaku hinnangul võib eraldi müügi eelnõu vastuvõtmine lõppeda pikalevenivate kohtuvaidlustega. Tervikmüük annaks tema sõnul võimaluse ala ka terviklikult arendada. Hollaku seisukohta toetab ka linnavalitsuse tellitud eksperthinnang. Möödunud aastal AS-i Arco Vara koostatud eksperthinnangu kohaselt on linnale kuuluvate kinnistute turuväärtuseks 9200 kr/m2 ehk ca 79,2 miljonit krooni eeldusel, et kinnistud hoonestatakse detailplaneeringu järgi koos KC Grupi kõrvalkinnistutega.
Ka detailplaani koostanud Rein Murula sõnul tuleks krundid lõppkokkuvõttes liita, sest kruntide kujud on halvad –need põimuvad ja lõikuvad.
Lõpliku otsuse müügi suhtes teeb linnavolikogu.
Alghind on liiga madal
Vladimir Maslov, endine abilinnapea
Kui kokkulepe on olemas, tuleks need krundid koos müüa. Olen kindel, et siis saaks linn ka kõrgema hinna.
Eksperdid on öelnud, et koos müümise puhul võib koguhind ulatuda 115–150 miljoni kroonini. Seega ei tohiks alghind olla alla 78–79 miljoni krooni (praegu otsustati 70 miljonit krooni – A.A.)
Kui linn müüb krundid eraldi, siis võimaldab see igasuguseid spekulatsioone. Igatahes peab ostja enne linna maade ostmist KC Grupiga kokku leppima.
On veel võimalus, et tuleb mõni firma välismaalt, ei tutvu detailplaneeringuga ja ostab krundi ära. Kuid ka sel juhul peaks alghind kõrgem olema.