Linnafoorum 2016 toob mere Tallinna Peatänava äärde
1.-2. märtsil Arhitektuurikatlas toimuv Linnafoorum 2016 kannab pealkirja "Toome mere peatänava äärde!". Kahepäevane mõttetalg keskendub tulevase, vabariigi juubeliks sündiva Tallinna Peatänava laiendamiseks ühtseks, kogu linnasüdant ühendavaks inimkeskseks linnaruumiks. Linnafoorumi teisel päeval toimuvad ka rahvusvaheliselt tunnustatud linnaruumiekspertide avalik loeng ning Linnafoorumi töörühmade tulemuste tutvustamine ja arutelu.
Teisel Tallinna Peatänava teemalisel Linnafoorumil otsivad arhitektid ja linnaruumieksperdid parimat lahendust tulevase Tallinna Peatänava ja mereääre ühendamiseks inimkeskseks, jagatud linnaruumi põhimõtteid järgivaks tervikuks.
1.-2. märtsil Arhitektuurikatlas toimuv Linnafoorum 2016 kannab pealkirja “Toome mere peatänava äärde!”. Kahepäevane mõttetalg keskendub tulevase, vabariigi juubeliks sündiva Tallinna Peatänava laiendamiseks ühtseks, kogu linnasüdant ühendavaks inimkeskseks linnaruumiks. Linnafoorumi teisel päeval toimuvad ka rahvusvaheliselt tunnustatud linnaruumiekspertide avalik loeng ning Linnafoorumi töörühmade tulemuste tutvustamine ja arutelu.
Linnafoorumi töörühmades sündinud põhimõtteist saab oluline sisend Peatänava ideevõistluse teisele voorule, mis ühendab esimeses voorus sündiva Tallinna Peatänavaga ka Peatänava-äärsed kvartalid kuni sadamapiirkonnani välja. Rohkem infot tulevase Tallinna Peatänava kohta leiab kodulehel www.peatanav.ee.
Eelmisel, detsembris toimunud Linnafoorumil otsisid eksperdid lahendusi Narva maantee alguse, Viru väljaku ja Pärnu maantee alguse ühendamiseks jagatud linnaruumi põhimõtteid järgivaks Tallinna Peatänavaks, et luua tänase magistraalkoridori asemele inimsõbralik ja kõigile liikujatele meeldiv piirkond. Sarnased muutused muudes maailma linnades on esialgu põhjustanud küll umbusku, kuid läbimõeldult ellu viies on loonud atraktiivse ja identiteediga piirkonna, kus on kiirelt elavnenud nii tänavakultuur kui -kaubandus, ning seda ka põhjamaise kliimaga linnades.
Näiteid jõulistest muutustest, kus magistraalid on asendatud meeldiva jagatud linnaruumiga, võib leida Tallinna Peatänava kodulehel http://peatanav.ee/mis-on-peat2nav/virtuaalne-ekskursioon
Mis on Tallinna Peatänav?
Tallinna Peatänava projekt annab Tallinnale vabariigi juubeliks kaasaegse inimkeskse peatänava. Kaasaegse ja inimkeskse linnaruumi loomine hõlmab esimeses etapis Pärnu maantee ja Narva maantee südalinnapoolsete otste ühendamist inimsõbralikuks tervikuks. Teises etapis ühendatakse kaasaegsesse linnaruumi ka südalinna mereäär ja Peatänavaga külgnevad kvartalid. Sündiv Peatänav kasutab tänavaruumi heaperemehelikult, luues jalakäijate kui jalgratturite jaoks turvalise ja meeldiva keskkonna, arvestades ka ühistranspordi- ja autoliikluse huve ning piirkonna ettevõtjate vajadusi.
Peatänava ideevõistlus sünnib koostöös Eesti Arhitektide Liidu EV 100 arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” ja Tallinna linna ning Euroopa Ühtekuuluvusfondi kaasrahastatava Vanasadama ja kesklinna vahelise liikuvuskeskkonna arendamise projektiga.
Tallinna Peatänava projekti eristab muudest arvukatest linnaruumivisioonidest asjaolu, et esmakordselt on jõuliste muutuste taga nii Tallinna linna kui Eesti riigi poliitiline tahe ning ka avalik raha. Peatänava avaliku ruumi lahendus või osa sellest on kavas välja ehitada EV 100 programmis Euroopa Ühtekuuluvusfondi ja Tallinna linna vahenditega hiljemalt aastaks 2020. Peatänava projekti toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Ühtekuuluvusfond, Tallinna linn, Eesti Arhitektuurikeskus, Eesti Arhitektide Liit, AS Tallinna Sadam, AS Viru Keskus ja mitmed teised kohalikud ettevõtted.
Lisainfo:
Raul Järg
Eesti Arhitektuurikeskus
511 2044