Linnavalitsus andis Vabaduse väljaku ümberehituseks rohelise tee
Askur Alas
Aastaid kestnud diskussioonide järel võttis linnavalitsus eile vastu Vabaduse väljaku detailplaneeringu, mis näeb ette koha Vabaduse monumendile, asendab tenniseväljakud platsiga ning võimaldab rajada Vabaduskella ette varikatuse.
“Loodetavasti saame tänavu kevadel Vabaduse väljaku esindusväljakuks kujundamisega lõpuks ometi algust teha,” ütles planeeringute eest vastutav abilinnapea Ülle Rajasalu.
Niisama lihtne ei pruugi see siiski olla, sest kõigepealt tuleb linnal korraldada planeeringu avalik väljapanek ja arutelu ning lahendada protestid, alles siis saab volikogu selle kehtestada.
Planeeringu ühe autori, arhitekt Andres Alveri sõnul pole algne väljaku “voolava avaruse” idee töö käigus kuhugi kadunud. “See on natuke teistsugune linnaruum. Kui tavaline väljakumõiste on kahe-, siis see on kolmedimensiooniline,” ütles Alver.
Autovaba väljak
Planeeringuga on ette nähtud võimalus ehitada Vabaduskella juurde, sinna, kus praegu on kahe sõidusuuna vahel asuv parkla, varikatusetaoline ehitis, mis annab väljakule ruumilisust juurde.
“See ei ole sillaks mõeldud ja seda ei pea ilmtingimata tegema, kuid nägime ette sellise võimaluse. Kui ükskord niikaugele jõuame, saab uuesti vaatama asuda,” ütles Alver.
Võimalusi on tema sõnul mitu – võib Vabaduskella teisaldada, võib mitte ehitada, võib ehitada nii, et Vabaduskell jääb alles.
Planeering muudab väljaku autovabaks, nähes ette 400-kohalise maa-aluse autoparkla rajamise. Linnapea Tõnis Paltsu sõnul korraldatakse parkla ehitamiseks konkurss ning linn ei pea kulutama raha. Falcki hallatava maapealse parkla asemele tekib jalakäijate ruum.
“Väga sobivalt lõpeb leping Falckiga veel sellel aastal,” oli Palts rahul.
Toompea tänava alla on kavandatud avar jalakäijate tunnel, mis viib Hirveparki. Sellele eelnevad arheoloogilised uuringud. Mayeri treppide ja Kaarli puiestee vahele on plaanitud Vabaduse samba asukoht.
Alles on jäetud võimalus rajada trammitee, sest selle võimalikule asukohale hooneid kavandatud ei ole. Linna üldplaanil on ette nähtud üle väljaku Mustamäele kulgev trammiliin, mis suundub edasi Kaarli puiesteele ja Endla tänavale.
Roheliste ägeda protesti järel on säilitatud ka enamik Kaarli puiestee puid.
Paraadid ei kao kuskile
•• Riigikogu riigikaitsekomisjon kardab, et planeeringu teostamine võib tulevikus takistada paraadide korraldamist Vabaduse väljakul, abilinnapea Ülle Rajasalu sõnul sellega probleeme siiski ei teki.
•• Nädal tagasi saatis riigikaitsekomisjoni aseesimees Trivimi Velliste linnapea Tõnis Paltsule kirja, milles väljendas muret, et planeering välistab paraadide korraldamise.
•• “Riigikaitsekomisjon soovib informatsiooni, kas kavandatavad maa-alused rajatised ei saa takistuseks Vabaduse väljakul peetavate kaitsejõudude (sh kaitseväetehnika osalusel) paraadide korraldamisel,” kirjutas Velliste.
•• Ülle Rajasalu kinnitas eilsel linnavalitsuse istungi järgsel pressikonverentsil, et paraadidega ei tohiks probleeme tekkida.
•• Tänavu 24. veebruaril korraldatava paraadi jaoks kulub linnal 93 700 krooni, millest 20 300 krooni on ette nähtud Falckile parkla seadmete ja kioski demontaazŠi ja montaazŠi kompenseerimiseks.