Linnavara Raekoja platsil paneb piike murdma

Andres Kärssin, ÄP

Pealinna võimuliidu pingeid kruvis enne suvepuhkust üles soov müüa osa majast Raekoja platsil, mille rentnike hulgas on endine jäätisefirma Estkompexim ja Marlboro sigarette müünud Bankend.

Täpselt kuu aega tagasi esitas keskerakondlasest abilinnapea Aivar Pärna linnavalitsusele ettepaneku panna müüki Mündi 2/Raekoja plats 10/Saiakang 2 asuv korteriomand ehk siis hoone I korrusel asuva kõrtsi Molly Malone’s ruumid. Iiri pubi pidajad on linnale kuuluva 262ruutmeetrise mitteeluruumi allrentnikud, rentnikuks on 80kroonise ruutmeetrihinnaga Bankend Eesti AS. Viimasest on pärast Philip Morrise sigarettide müügiõiguse loovutamist saanud arvestatav kinnisvaraarendaja, kellele magusad krundid justkui iseenesest sülle kukuvad.

Linnavalitsuse tehtud müügiotsuse teekond volikogus oli käänuline, eelnõu toetas linnavarakomisjon, vastu oli rahanduskomisjon, lõpuks jäeti volikogu puhkuse-eelsel istungil 19. juunil asi päevakorrast välja. Kõrtsipinna müüki ei toetanud toona eriarvamuse esitanud kesklinna valitsus, reformierakondlasest linnaosa vanema Keit Pentuse sõnul pole linnaosa juhid maja jupitamise suhtes arvamust muutnud.

“Kuna linna ruumide proportsioon majas on tunduvalt suurem, siis me ei pea põhjendatuks seda linnavara müüki,” täpsustab rendipindade osakonna spetsialist Aigar Palsner linnaosa valitsuse vaateid. Nende kohaselt eelistatakse korras pindadelt renditulu saada ja pigem räämas hoonete müügile mõelda. ERI Kinnisvara eksperthinnangu kohaselt on 18. sajandist pärit maja seisukord hea nii seest kui ka väljast.

Abilinnapea Pärna nõunik Pille Arjakas teatab, et linn tahab kõrtsipinna panna kuue miljoni kroonise alghinnaga enampakkumisele eelarve täitmiseks: “Eelarveline müügiplaan on sel aastal 470 miljonit krooni ning müügiplaani kohaselt on Raekoja plats 10 I korruse äripind planeeritud müüa sel aastal.” Linnaasutustest asuvad samas majas kommunaalamet, osa kultuuriväärtuste ametist ja paar tuba ettevõtlusametit, kuid see ei pruugi ka igavesti kesta. Arjakas lausub, et tema teada pole plaanis linna asutusi sealt välja kolida, küll aga võimaliku linnavalitsuse uue maja valmimisel. Kui see kunagi teoks peaks saama.

Molly Malone’si ostu korral oleks see arvatavasti Bankendi esimene päris oma pind vanalinna keskseimal väljakul, lisaks peab ettevõte Raekoja plats 16 allrentnikuna Sigarimaja. Võimul olles kureerivad pealinna elamumajandus- ja kinnisvaravaldkonda traditsiooniliselt Keskerakonna poliitikud, kelle praktiline tegutsemine ei jää alla poksija omale. Poksi suured sõbrad on ka Bankendi omanike ringi kuuluv Jevgeni Kolesnikov ja Keskerakonna endine juhtivpoliitik Kalev Kallo.

Vastupidiselt Raekoja plats 10 asuva kõrtsiruumi müügiotsuse eelnõu liikumiskiirusele üle linnavalitsuse laua liikusid sama teed teosammul või hoopiski tagasisuunas eelmise aasta alguses nimekirjad linnale kuuluvatest mitteeluruumidest, mille rentnikele nägi seadus ette erastamisvõimaluse. Erastamisnimekirja kärpimist “magusate” objektide võrra põhjendas abilinnapea Pärna eelkäija Jaan Moks toona sellega, et Raekoja platsil, Viru tänaval ja Harju tänava ümbruses olevaid pindu on vaja renditulu saamiseks. Hiljem lisandus sellele põhjendusele vanalinna elukeskkonna kujundamise vajadus.

Avaliku huvi teenistusse jäi selle protsessi käigu muu hulgas maja aadressil Kullassepa 4/Niguliste 4, kus küll paradoksaalsel kombel ühel rentnikul on õnnestunud mitteeluruum erastada. See-eest on samas majas vahepeal tühjana seisnud nurgapealsele pinnale kolinud Tallinna turismiinfopunkt. Mitteametliku versiooni järgi poliitika ohvrina, kui ei õnnestunud laiendada infopunkti endises asukohas Raekoja platsil, ametlik versioon räägib suurematest ruumidest, värskemast õhust ja parematest töötingimustest uues kohas.

Turismiinfopunktki asus veel eelmisel suvel samas majas kus Molly Malone’s. Alla 50ruutmeetrine pind soklikorrusel oli ilmselgelt kitsas ja linna ettevõtlusamet soovis laieneda naabrite arvel. 2001 sügisel linnajuhtidele pakutud idee oleks saanud ellu viia 2002 kevadel, mil lõppes baari Milliennium ruume rentiva OÜ Estkompeximi rendileping. Infopunktil jäi küll 77,4 ruutmeetri võrra suurenemata. Ettevõtlusameti juht Kairi Teniste on punkti praeguse asukohaga väga rahul ja ei arva, et ameti meelemuutus suhtes liiga äkiline oli. Vahepeal oli 2002 kevadeks Teniste uueks otseks ülemuseks saanud Toomas Vitsut, keskerakondlasest abilinnapea.


Kofkin sai erandlikult loa pinda edasi rentida
See, et vanalinna kinnisvaratehingutel on poliitiline mõõde, kinnitab ilmekalt Raekoja plats 10 asuva Estkompeximi rendipinna näide. 1980ndate lõpus Pingviini jäätise müüjana kuulsaks saanud ettevõtte omanik, Ðveitsi taustaga ärimees Aleksander Kofkin on ajakirjanduses tuntud kui Edgar Savisaare hea tuttav ja Keskerakonna toetajana. Mullu 2. mail pikendas linnavalitsus otsustuskorras Estkompeximi rendilepingut veel viie aasta võrra, olles enne seda tühistanud eelmise linnavalitsuse poolt 7 kuud varem välja antud korralduse avada neis ruumes turismiinfopunkt. “Miks ei peaks linn nendega lepingut jätkama,” märkis Savisaare nõunik Raimond Kaljulaid toona Eesti Päevalehes. “Kui arvestada veel, et firma on teinud sellele objektile küllaltki suuri investeeringuid, on lepingu jätkamine mõistetav.”

Lisaks lubas linnavalitsus Estkompeximil anda pinda allrendile, muutes nii kesklinna valitsuse esialgset taotlus keelata allrendi võimalus, luues taas pretsedendi. Kuigi allrent pole viimastel aastatel levinud, tõdeb Aigar Palsner kesklinna valitsusest, et jõustunud võlaõigusseaduse kohaselt ei saa allrendile lubamist üheselt keelata. “Meie seisukoht on kogu aeg see olnud, et kui rendileping tehakse, siis peaks ka ise rendipinda kasutama,” lisab ta.

Abilinnapea nõuniku Pille Arjakase sõnul on linnavalitsusel on alati õigus muuta istungil korralduste eelnõusid, sinna lisades punkte või neid ära jättes. “Kuna enamjagu selliseid otsuseid sünnib linnavalitsuse kabinetiistungil, ei oska mina täpsemalt kommenteerida,” viitab ta siiski Estkompeximi vastavale avaldusele.

Kronoloogiliselt protsessi jälgides ilmneb, et uus rendileping Estkompeximiga oli sõlmitud juba nädal enne seda, kui linnavalitsus vastavat eelnõu mullu mai alguses oma istungil arutas. Kümme päeva pärast toonast istungit sai allkirjad allrendileping. Seega peab Estkompeximile renditud ruumes praegu kohvikut OÜ Amintor, R-Alko kaubamärgi all tegutsev ettevõte, mille hallatavates kioskitest müüdi mõnda aega tagasi odekolonni karastusjookidega kõrvuti.

Seaduse kohaselt sõlmib linn allrentnikuga lepingu täpselt samadel tingimustel kui rentnikuga ehk siis maksab Amintor renti 180 krooni ruutmeetri eest. See, mis kokkulepped on rentnikul ja allrentnikul omavahel linnale korda ei lähe, kui pooled tülli ei pööra. Võrdluseks – kvaliteetsete toitlustus- pinnad vanalinna renoveeritud hoonetes on 150-250 krooni ruutmeetrist, väga heas asukohas võib hind tõusta üle 300 krooni.


Kuidas linnavalitsus lahendas 2002. aastal Raekoja platsil tegutseva Estkompeximi mure
23. aprill lõpeb Estkompeximi senine rendileping
24. aprill kesklinna valitsus sõlmib uue rendilepingu Estkompeximiga
2. mai linnavalitsus otsustab anda pinna Estkompeximile uuesti rendile, lubab pinna allrendile andmise erinevalt kesklinna valitsuse taotlusest; otsustab turismiinfopunkti kasutusse anda pinna Kullassepa ja Niguliste tn nurgal
13. mai kesklinna valitsus sõlmib sama pinna allrendilepingu Amintoriga

Allikas: kesklinna valitsus, linnavalitsus
 

 

Raekoja plats 10
1. rentnik Bankend Eesti tähtajaga kuni 14.01.2008

allrentnik Molly Malone’s
261,7 ruutmeetrit, rent 80 krooni ruutmeetrist,
linnavalitsus soovib pinda müüa enampakkumisel alghinnaga 6 mln krooni

2. rentnik Estkompexim tähtajaga kuni 24.04.2007

allrentnik Amintor
77,4 ruutmeetrit, rent 180 krooni ruutmeetrist,
sellele pinnale soovis laieneda turismiinfokeskus

3. tühi pind, varem turismiinfokeskus

47,5 ruutmeetrit,
kesklinna valitsus otsib sinna sobivat rentnikku