Lutheri kvartal sai ehitusloa

Äripäev 17.10.2005
Gea Velthut-Sokka


Täna esitletakse endise Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi territooriumile ehitatavat Lutheri kvartalit, mis on esimene pääsuke kogu piirkonnale uudse ilme andmiseks.

Ehitusluba 1912. aastal ehitatud ja muinsuskaitse all olevate hoonete renoveerimiseks on käes ning kvartal peaks täies mahus valmima 2007. aasta kevadel. 2,3 hektari suuruse elamispiirkonna omanikuks ja arendajaks on ASi TVMK aktsionär Grove Invest, kes paneb projekti üle 200 miljoni krooni. Korterite müügiga tegeleb Ober-Haus Kinnisvara, arhitektid on ARS Projektist, ehitab Eesti Ehitus.

Ajaloolisse tööstushoonesse tuleb kolme- ja neljakorruseline kortermaja ning ridaelamu tüüpi õuemaja kokku 181 korteriga, masinatsehhist kolmandiku võtab tulevikus parkimismaja, ülejäänusse ehitatakse ujula või spordikompleks. “Ühtegi kipsplaati siia ei tule,” lubas Grove Investi arendusjuht Hannes Kase. “Ajaloolist hõngu säilitame nii palju kui võimalik.” Nii näiteks saavad keldris asuvad panipaigad kuulsa Lutheri tooli põhja mustriga uksed.


Lutheri kvartali eskiis: ARS Projekt

Ober-Haus Kinnisvara tegevdirektori asetäitja Siiri Maaski sõnul hakatakse esimese 70 korteri peale broneerimislepinguid sõlmima novembrikuus. Tegelikult on enamik neist juba huviliste poolt kinni pandud. “Meil on suusõnalised kokkulepped, mille sõlmimise järjekorrast peame kindlalt kinni,” kinnitas Maask, kes imestas, et ilma igasuguse reklaamita on huvi projekti vastu nii suur olnud. Korterid on suuruses 27 kuni 170 ruutmeetrit, keskmise müügihinnaga veidi alla 30 000 krooni ruutmeetri kohta.

Kahel ja poolel hektaril asetsev kvartal on esimene etapp kogu endise tööstuspiirkonna muutumiseks elurajooniks – Tallinna linnavalitsuses ootab vastust detailplaneering veel 12 hektarile, kuhu tulevad uued korterelamud, kaubandus- ja äripinnad, mis ei hakka ületama ajaloolise Lutheri kvartali hoonete kõrgust. Selle ala omanikuks on Ober-Haus Kinnisvara omanik Paul Oberschneider ning esimene etapp valmib praeguse kava järgi 2007. aasta lõpuks.

TVMK müüs 2003. aastal pärast mööblitootmise lõpetamist Tallinnas Pärnu maantee ääres asuvas tööstuspiirkonnas maha kõik hooned, mis ei olnud muinsuskaitse all, ja kolib vineeritootmist Kohilasse. “Algusest peale oli plaan ajaloolisi maju ise arendama hakata,” jutustas Kase. “Tegime arvutused ja leidsime, et korterid on siia kõige tasuvamad.” Kosilasi, kes kinnistut ära tahtsid osta, on Kase sõnul paari aasta jooksul rohkesti käinud. “Leidsime, et ise on siiski kasulikum arendada ja partneriks ka kedagi võtta ei tahtnud,” nentis ta.

Perspektiivikas projekt
Viljar Arakas
Arco Vara grupi juhatuse esimees

Lutheri kvartali projekt on igati tervitatav ning loob kindlasti turule lisaväärtust. Asukoht on hea ning suuremahulise tervikliku arendustegevuse käivitamine piirkonnas toob kaasa rida positiivseid tegureid. Kesklinna piirid laienevad, ka Tallinna linna jaoks on tegu väga positiivse arenguga, kus loomisel on terviklik elukeskkond, mille ajel paraneb ka üldine heakord.
Kindlasti on tegu perspektiivika projektiga, kuna asukoht räägib siinkohal enda eest. Turgu tervikuna ilmselt projekt mõjutab väiksemal määral, kuna ehitatakse etapiviisiliselt, kuid järk-järgult siiski laienevad võimalused kesklinna kinnisvaraturul, kus täna nõudlus kõrge ning seega ka hinnad tõusutrendis.

Ajalooline hingus peab jääma
Alvar Ild
SRV Kinnisvara tegevjuht

Arvan, et see on hea projekt. Palju sõltub ka sellest, kuidas ajaloolist tervikut nii välja ehitada, et see kaotsi ei läheks. Mõte on aga ilus. Tühje hambaauke jääb Tallinnas aina vähemaks ning see tõstab kindlasti selliste projektide väärtust, uus korter kesklinnas on kindel investeering ja eriti veel siis, kui see teistest projektidest eristub.
Kindlasti mõjutab Lutheri kvartal ka Tallinna kinnisvaraturgu sõltuvalt sellest, millal ja kui palju kortereid korraga müüki paisatakse.