MARET MARIPUU avalik pöördumine Tallinna Linnavalitsuse poole

Tallinna linnapea hr Jüri Ratas
Tallinna Linnavalitsus
Vabaduse väljak 7
15199 TALLINN

Avalik pöördumine Tallinna Linnavalitsuse poole
18. aprillil 2006,
muinsuskaitsekuu alguspäeval

Tallinna Linnavalitsuse 12. aprillil 2006 toimunud istungil vastu võetud UNESCO eksperthinnangule saadetud vastuskiri seab tõsise kahtluse alla linnavõimu tahte Tallinna ajaloopärandit ja elukeskkonda kaitsta. Märke sellest ohust on tulnud pikemat aega. On viimane aeg kutsuda avalikkust üles nõudma linnavalitsuselt pealinna ajaloopärandit ohustava tegevuse lõpetamist, mis kahjustab muuhulgas ka Tallinna mainet rahvusvahelisel tasandil.

Konkreetsemalt öeldes: Viru hotelli juurdeehitust ei saa lubada.

UNESCO maailmapärandi ekspert professor Giorgio Piccinato on hoiatanud, et arendaja poolt esitatud hotelli juurdeehituse projekt toob kaasa hulgaliselt probleeme. Tallinna linnale saadetud rahvusvahelisest eksperthinnangust tuleb välja, et hotelli pealetükkivalt suur juurdeehitus sulgeb vaate vanalinnale selle peamisest vaatekoridorist. Hr Piccinato ajakirjanduses välja öeldud hinnangute järgi ohustab see samm Tallinna vanalinna UNESCO maailmapärandi nimekirjas püsimist.  

Tallinna Linnavalitsus vastas rahvusvahelise eksperdi hinnangule oma vastuskirjas: „Mis puudutab 1990-ndatel aastatel langetatud otsuste realiseerimist (/…/, näit Viru hotelli juurdeehitus), siis siinkohal on juriidiliselt raske protsesse muuta, seda enam, et vastavad planeeringud/projektid on saanud kooskõlastuse kõigilt vajalikelt instantsidelt, sealhulgas muinsuskaitse institutsioonidelt ning kehtestatud vastavalt korrale.” Sellest vastusest tuleb välja linnavalitsuse põhimõtteline tahe vanalinna kui ajaloolist pärandit ohustavate tegurite kaitsemisest kõrvale hiilida ja muuhulgas lubada ka Viru hotelli juurdeehituse püstitamist.

Tallinna Linnavalitsus peab pealinna ühe esindusväljaku lõhkumise peatamiseks ja vanalinna pärandi hävitamise lõpetamiseks alustama koheselt läbirääkimisi Viru hotelli arendajatega. Lähtuda tuleb sarnaste ohtude ees seisnud valitsuste senisest praktikast UNESCO ajaloos, näiteks ala senise detailplaneeringu kehtetuks tunnistamisest. Sellist võimalust näeb ette Tallinna linna ehitusmäärus. Enne uue detailplaneeringu algatamist tuleb koostada vanalinna puhvertsooni puudutav konkreetne tegevuskava, sest linnaruumi üht peamist piirkonda ei saa arendada maju kinniseotud silmadega kaardile joonistades.

Kui linnavõimul jätkub vaid tahet Tallinna ajaloolist pärandit kaitsta, on alus ehitise mittelubamiseks ka juriidiliselt olemas.

Tallinna vanalinna UNESCO maailmapärandi nimekirjast väljaarvamise oht vähendab Tallinna atraktiivsust rahvusvahelise turismisihtkohana ja seab kahtluse alla Tallinna kui 2011. aasta kultuuripealinna tõsiseltvõetavuse, rääkimata meie endi elukeskkonna pöördumatust halvenemisest.

Jätkuvalt terve mõistuse võidule lootes,
Maret Maripuu
EV Riigikogu aseesimees