MARET MARIPUU: Peatage Uus Tallinn!

Tervet artiklit loe: Postimees 29.03.2006

Maret Maripuu arvates tuleks peatada Tallinna linnavalitsus, kes ei suuda ega taha seista kauni arhitektuurijoonise säilimise eest.
 
Võidujooksus kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna ja tehnikaülikooli ehitusteaduskonna vahel on kindlalt võitnud ehitajad. Nii oma töö efektiivsuselt kui ka professionaalsuselt.

Uued majad kerkivad kiiremini kui arhitektid neid välja suudavad mõelda ja insenerimõte on tasemelt kõrgem kui arhitektuuriline. Viru keskuse monstrum ühendab endas kunstilist õudust ja insenerlikku kavalust, millele juurde on lisatud paras annus kinnisvaralist südametust.

Kunagi, kui ehitised kippusid vajuma ja neid pidi miskitmoodi toestama, muutus Viru väljaku pilatud arhitektuuriliseks detailiks tugipost.

Kui vähe osati aimata, et jõukust koguvas ja vabas Eestis tuleb posti asemele kast. Mõistagi pole asi üksnes Viru keskuses, kuid just siin näeme kõige paremini seda, mis iseloomustab tänast ehitamist Tallinnas kõige enam.

Rikutud pärlid

Vaatame kas või kujundiliselt küsitava tunneli sobitamist vana Kaubamaja fassaadi. Sellega rikuti üks paremaid näiteid oma aja moodsast arhitektuurist, mis ilmestas Tallinna enam kui ühe morni aastakümne jooksul.

Oleme vabaturu poolt, kuid me ei tohi toetada anarhiat. Nii soomlastele kui kõigile teistele pealinna külalistele peaks Vana Tallinn hinge minema mitte joogina, vaid arhitektuuriansamblina, millegi muu kui reklaamitava ja müüdava objektina.
Ent pikaajaline perspektiiv ei tule kontrollimatu kinnisvaraarenduse puhul arvesse – kasum ja tulu tuleb teenida täna ja teda ei huvita asjaolu, et sedaviisi jätkates kaob ka atraktiivne aktsent Virule enesele – vaade vanalinnale.

Ma ei usu, et Viru operaatoreid haavas UNESCO hiljutine ülikarm hinnang – kui inimesi ei haavanud Viru keskuse arhitektuurse lahenduse nägemine, siis on nende närvid rauast ja ühe rahvusvahelise kultuuriorganisatsiooni arvamus siin miskit muuta ei saa.
Kuid see pidi ja peab haavama meid – tallinlasi. Asjaolu, et meil eksisteerivad koledused Pirita tee elamu või Viru keskuse näol ei õigusta seda, et samas vaimus ka jätkatakse.

Ridaelamute vastu

Reformierakonna suurimate teenete hulka vanalinnas tuleb arvata ka see ränk võitlus, mida pidas linnaosavanemana Keit Pentus meile hindamatu kingitusena sülle langenud ehitusliku pärli, XIII sajandi Margrethe müüri kaitsmisel ärifirma ja nüüd teda toetava linnavalitsuse vastu, kes on valmis seda täis ehitama uute ridaelamutega.

Tõepoolest, nii selle kui mitme teise ehitise peale on dokumendid õiendatud: planeeringud peal, projektid käigus jne. Nende ehitiste alustamise peatamine võib nõuda trahvimakseid. Kuid nõustugem: mis tahes trahv on odavam kui jätkuv purustustöö.
Mis pühib maa pealt selle, mis Vene pommitajatest 1944. aastal alles jäi.

Tallinna vanalinn on tänaseks päevaks Euroopas unikaalne seepärast, et paljudes teistes linnades on analoogne arhitektuur kunagi kas siis baroki-, klassitsismi- või modernismivaimustuses uue ja moodsamaga asendatud. Vene impeeriumi unise provintsilinnana polnud Tallinnas selleks lihtsalt raha.