Mart Kalmu visiit pidurdas Sakala lammutamise

PM online 15.12.2006

Rando Tooming


Muinsuskaitsenõukogu esimehe, Eesti Kunstiakadeemia professori Mart Kalmu tänane kohtumine Uus Sakala esindajatega pani keskuse interjööride lammutamise seisma, juba äravõetud interjööridetailid tuleb arendajal tagasi panna.

Kalm nentis, et muinsuskaitse, kultuuriväärtuste amet ja Uus Sakala arendajad kohtusid konstruktiivses õhkkonnas.

«Uus Sakala arendajad otsisid lepitust, sest ei soovi enam rohkem avalikkusega pahuksisse minna. Nad lubasid uurida arhitektuurilise ekspertiisi nõukogu otsuse täideviimise võimalusi,» ütles Kalm Postimees Online´ile.

Kalmu sõnul said arusaamatused alguse kultuuriministeeriumi poolt antud ebatäpsetest lähteülesannetest, mida arendaja tõlgendas nii, et lammutab interjööri osadeks ja riputab pärast uues hoones detailid taas üles.

Kalm nentis, et tegelikult tuleb interjöörid täies mahus säilitada ning õnneks on praeguseks maha võetud detailid, nagu uksed ja lühtrid, suures osas tagasi pandavad.

Vastutust Sakala keskuses toimunud lammutustööde eest jagab arhitektuuriajaloolase sõnul koos arendajaga täies mahus kultuuriministeerium.

«Pöördumatult on hävinud vähe. Loomulikult on Uus Sakala teinud palju vigu, kuid ka kultuuriministeerium pole sugugi puhas poiss,» ütles ta.

Kalmu sõnul on kultuuriministeerium omal ajal arendajale uisapäisa raskelt täidetavaid tingimusi andnud, mis tuleb uuesti läbi vaadata. Arendajat interjööri pöördumatult hävinud osade eest siiski karistada ei saa, sest tegu ei olnud arhitektuurimälestisega.

Uus Sakala nõukogu esimees Peeter Rebane oli tänasel vestlusel lubanud, et külastab lähiajal kultuuriminister Raivo Palmarut ja arutab temaga, kuidas projektiga jätkata.

Kalmu hinnangul lükkuvad pärast tänast käiku määramata ajaks edasi kõik ehituse tähtajad, sest Uus Sakala arhitekt Raivo Puusepp sai uued ülesanded.

Kalm loeb linna, muinsuskaitsjate ja arendajate tänase kohtumist tagantjärele kordaläinuks.

«Meie vahel ei olnud konfrontatsiooni. Uus Sakala tajus, et on olemas muinsuskaitselised tingimused ja piirangud, millega neil tuleb arvestada,» kommenteeris ta.

Peeter Rebane kinnitas omalt poolt, et üle pika aja oli tänane arutelu tõepoolest töine ja konkreetne, kus ei laskutud üksteise süüdistamisse, vaid otsiti erinevaid lahendusi.

«Omalt poolt lubasime, et me fuajeedes midagi edasi ei lammuta. Mis omakorda eeldab lepingu tähtaegade pikendamist meie teise osapoole ehk riigiga, kuid loodan, et minister saab sellest vajadusest aru,» ütles ta.

Peale pühi on arhitekt Puusepp lubanud taas pliiatsi ja paberi võtta ning erinevad lahendused läbi joonistada. Seejärel istuvad osapooled uuesti laua taha ning arutavad kõigi variantide head ja vead veelkord läbi.

Uue kohtumise tähtaega Rebane täna prognoosida ei osanud, kuid ütles, et eelkõige sõltub see arhitekti jõudmistest.

Variante on Uus Sakala juhatuse esimehe sõnul endiselt väga mitmeid.

«Kaaluda tuleb, kas lammutada kogu hoone, lammutada fuajeed osaliselt või kogu fuajeede osa säilitada. Kõik need võimalused tuleb läbi arutada,» nentis ta.

Kultuuriminister Raivo Palmaru ei osanud reede pärastlõunal Mart Kalmu visiiti kommenteerida, sest polnud sellega veel kursis.

Kuuldes Kalmu etteheiteid, et muuseas on kultuuriministeerium omal ajal arendajale uisapäisa raskelt täidetavaid tingimusi andnud, vastas minister eelkäijate tegevusele viidates, et sellest on ta ju kogu aeg rääkinud.

«Nüüd on minu asi seda klaarida ja ma teen seda,» lubas Palmaru.