Moderniseerimine. Balti kunst, arhitektuur ja disain 1960.-1970. aastatel

Näituse avamine: reedel, 9. detsembril 2011, kell 18.00

Vilniuse Rahvusgaleriis avatakse sel reedel kaks rahvusvahelist näitust mis
on pühendatud nõukogude perioodi kunstile, arhitektuurile ja disainile
1960-1970. aastatel.
 
Moderniseerimine. Balti kunst, arhitektuur ja disain 1960.-1970. aastatel ja metamorfne tulevik. Disain, tehniline esteetika ja eksperimentaalne arhitekuur Nõukogude Liidus 1960-1980

9 detsember 2011 – 12 veebruar 2012
 
Näituse avamine: reedel, 9. detsembril 2011, kell 18.00
Leedu Rahvusgalerii, Konstitucijos ave 22, Vilnius, Lithuania
Pressikonverents: reedel, 9. detsembril 2011, kell 11.00
 
Moderniseerimine. Balti kunst, arhitektuur ja disain 1960.-1970. aastatel
 
Elav mälestus Nõukogude-aegsest kunstist, arhitektuurist ja disainist Baltikumis on muutumas ajalooks. Baltikumi nähti tollases Nõukogude Liidu kontekstis sageli meenutuse või osana millestki läänelikust, omamoodi sisevälismaana. Baltikumi kohvikute ja restoranide, mereäärsete sanatooriumide, uute elamupiirkondade ja avalike hoonete kujundus ning arhitektuur eristus selgelt piirkondlikuna muutudes legendaarseks.
Eriti populaarseks muutusid esemed, mis sümboliseerisid mugavust argielu tasandil: läti raadiod, eesti valgustid, leedu kaasaskantavad telerid, Baltikumi tarbekunst ja suveniirid ja palju muud.
 
Näituse “Moderniseerimine” eesmärk on esile tõsta ja tutvustada seda arusaama ning sellega otseselt seonduvat materjali – 1950. aastate lõpust hoogustunud tehnoloogilist, sotsiaalset ja kultuurilist uuenemist, avarades nii arusaama moodsast lähenemisest elukeskkonnale Eestis, Lätis ja Leedus.
1960. aastate alguseks oli tööstusesse suunatud hulk kunstnikke, kelle töö tulemused aina enam vormi võtsid, tööstuskunstist oli saanud kunstiinstituutides õpetatav eriala ja sellega tihedalt seotuna kerkisid esile küsimused esemelise ja elukeskkonna kujundamisest laiemalt. Mitmel puhul viisid selleteemalised otsingud ka huvitavate eksperimentideni.
 
Näitus koosneb neljast osast, käsitledes avaliku ruumi (linn) ja privaatse ruumi (kodu) moderniseerimist, disaini levikut (tööstuskunst) ja tarbimise ning elustiiliga (vaba aeg) seotud aspekte Baltikumis.
 
Näituse partnerid: Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Filmiarhiiv, Tallinna Kaubamaja; Läti Kunstiakadeemia, Läti Arhitektuurimuuseum, Läti Audiovisuaalsete dokumentide arhiiv, Läti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum , Läti Ajaloomuuseum, Läti Rahvusraamatukogu, Riia Motormuseum, Läti Kaasaegse Kunsti Keskus, Läti Raudteeajaloo muuseum, Riia Ajaloo- ja Navigatsioonimuuseum, Riia Portselanimuuseum; Leedu Kommunikatsiooniajaloo museum, Leedu Kunstimuuseum, Leedu Riiklik Keskarhiiv, Leedu rahvuslik televisioon ja raadio, Martynas Mažvydase nimeline Leedu rahvusraamatukogu, Leedu Rahvusmuuseum, Vilniuse Kunstiakadeemia, Vytautas Suure sõjamuuseum, erakogud, kunstnikud ja nende perekonnad.
 
 
Kuraatorid: Lolita Jablonskienė (Leedu Rahvusgalerii), Kai Lobjakas (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum) ja Iliana Veinberga (Läti Kaasaegse Kunsti Keskus)
Graafiline disainer: Indrek Sirkel
Näituse kujundajad: Aleksandras Kavaliauskas and Andrius Skiezgelas
 
Näitus valmis projekti RECUPERATING THE INVISIBLE PAST raames Euroopa Liidu programmis Culture 2007-2013 toel.
 
Peasponsor: BTA Insurance
 Meediapartnerid: Vilniaus diena, Lithuanian National Radio and Television
 
Sponsorid: Leedu Vabariigi Kultuurifond, Vilniuse linnavalitsus, Vilniuse Disainikolledz, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, JCDecaux, Servier Pharma, Gedeon Richter, Re-board.
 

Leedu Rahvusgalerii
Konstitucijos 22, LT-08105 Vilnius
Tel.: (370 5) 2122997

www.ldm.lt, www.ndg.lt, www.muziejai.lt

Galerii avatud:

teisipäevast laupäevani 12.00-19.00
neljapäeval 13.00-20.00
pühapäeval ja riiklikule pühale eelneval päeval 12.00-17.00

Suletud esmaspäeval ja riiklikel pühadel

Kontakt:
 
Lolita Jablonkiene

 
Kai Lobjakas