Muinsuskaitsekuu näitus Rotermanni soolalaos

Pressiteade Tallinna Kultuuriväärtuste Ametilt: 29.04.2005 kell 17.00 avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2) muinsuskaitsekuu raames toimuv näitus “Tundmatud pühakojad Tallinnas”.

Osa Tallinna kirikutest – Toomkirik, Oleviste, Püha Vaimu jt vanalinna pühakojad on hästi teada nii tallinnlastele kui meie linna külalistele. Kuid Tallinnas leidub ka kirikuid, mis avalikkusele täiesti tundmatud, võluvad ja põnevad nii oma ajaloo kui siiani toimivate kogudustega.
Käesoleva näituse eesmärgiks on laiemale huvilisteringile tutvustada just selliste kirikute ainulaadseid hooneid, ajalugu ja olevikku. Kui paljud tallinlased teavad, et Peeteli kirikul on erakordne suhe lastega; et Kõikide Kurbade Lohutaja Jumalaema kirikus on ikoone maalinud Eestis õppinud noored ikoonimaalijad; et Rootsi-Mihkli ning Püha Siimeoni ja Naisprohvet Hanna kirikutes võis paarkümmend aastat tagasi mitte hinge- vaid hoopis keha eest hoolt kanda? Ning põnevat leidub ka tuntud kirkutes – esmakordselt on eksponeeritud Toomkiriku Jüri kabeli lugu ja leiud.

14 Tallinna vähemtuntud kirikut külastasid ja jagasid oma muljeid tuntud kultuurihuvilised inimesed, kelle muljeid ja kommentaare näitusel lugeda saab.

Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti koostatud näitus “Tundmatud pühakojad Tallinnas” on osa projektist Tallinna Kirikurenessanss.


Näituse kontseptsioon: Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.
Näituse kujundajad: Arne Maasik ja Urmas Luure.
Fotod Peeter Säre, Arne Maasik, Lembit Kibur.
Projektijuht: Zepp Grafelin.
Eriline tänu: Juhan Kilumets.

Näitus jääb avatuks 22. maini 2005.

Eelinfo: Näituse raames peab Tallinna Kultuuriväärtuste ameti peaspetsialist ja projekti Tallinna Kirikurenessanss juht Olev Liivk  rahvusvahelsel muuseumipäeval, 18. mail, kell 16.00 projekti tutvustava loengu,sellele järgneb kell 17.00 ansambli “Rondellus” kontsert. Üritus on tasuta.


Lisainformatsioon:
Olev Liivik
Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti peaspetsialist
645 7175, 5090 626



Tallinna Kirikurenessanss on ajalooliste ja muinsusväärtuslike pühakodade restaureerimise projekt, mis seab eesmärgiks kirikute restaureerimise, kultuuriväärtuste konserveerimise, kiriku tornide, kabelite ja krüptide avamise ja eksponeerimise. Soovime nii linnakodanikele kui meid külastavatele turistidele põhjalikumalt tutvustada erinevate kirikute ajalugu, traditsioone ja kultuuri. Kirik on sajandite vältel olnud paljudele vaimseks pidepunktiks, tänapäeval on muutunud vajalikuks enam rõhutada ka nende kaudu avalduvaid kohalikke traditsioone ning tugevdada sidet kodulinna kultuuriajalooga.
“Tallinna Kirikurenessansi” rahastab Tallinna Linnavalitsus. Projekti raames  kavandatakse restaureerida 22 Tallinna kirikut. Eelarveks on planeeritud 80 miljonit krooni.