Muinsuskaitsjaid häirivad õhupuhastid arhitektuurimälestisel

Tervet artiklit loe: Postimees 29.03.2006
Urmas Tooming

Tallinna muinsuskaitsjad olid äärmiselt üllatunud, kui avastasid, et kaitseministeeriumile kuuluva ning arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all oleva maja fassaadi on hakanud «ehtima» sinna sobimatud õhupuhastid.
    
«Üllatunud olemegi just seepärast, et hoone ehitustööd tehti ilusasti projekti järgi, kuid nüüd on sinna ilmunud neli suurt kliimaseadet, mis selle arhitektuurimälestisena kaitse all oleva maja juurde mitte kuidagi ei sobi,» ütles Tallinna kultuuriväärtusteameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik.
 
Ta selgitas, et nimetatud õhupuhastid on kinnitatud otse sidepataljoni paekivist hoone fassaadile aadressil Filtri tee 12, kusjuures ei ole tehtud mingit süvendit, et neid kas või vähegi peita. Duboviku sõnul ei jää nüüd muud üle, kui kaitseministeerium peab koos arhitektidega välja pakkuma mingi kompromissi.

Kaitseministeeriumile saadetud kirjas märgib Dubovik, et sobimatud õhupuhastid tuleb kaitsealuse hoone fassaadilt eemaldada aprilli lõpuks. Vastasel korral on ta sunnitud ettekirjutuse tegemiseks pöörduma muinsuskaitseameti poole.

Ootamatu ehitus

Filtri tee 12 krundi kolme kaitseministeeriumile kuuluva hoone kaitserežiimi muudeti 2002. aastal. See tähendab, et hoonete remondi või ümberehituse käigus tehtavad tööd tuleb tingimata kooskõlastada linna kultuuriväärtusteametis.

«Paraku alustati meile seni teadmata põhjustel möödunud aastal kõnealuse arhitektuurimälestise juures ehitustöid, kuigi vajalikud kooskõlastused puudusid,» nentis Dubovik. Ta lisas, et siiski õnnestus projektid kiirkorras kooskõlastada. 22. novembril oli olemas ka ehitusluba, mida tänavu veebruaris pikendati.

Kõike seda arvesse võttes oligi kultuuriväärtusteamet üllatunud, kui märtsis selgus, et kaitsealuse hoone kirdefassaadile oli ilmunud neli suurt ja silmatorkavat kliimaseadet, mis kooskõlastatud projektis ei kajastu.

«Meie poole ei ole pöördunud tellija, projekteerija ega ehitaja projektimuudatuste kooskõlastamiseks,» tõdes Dubovik. «Kultuuriväärtusteamet on seisukohal, et need kliimaseadmed on praeguses asukohas hoone arhitektuuriga äärmiselt sobimatud ning need tuleb fassaadilt eemaldada.»

Kaitseministeeriumilt Postimehele laekunud vastuses on kirjas, et ministeerium otsib praegu koostöös ehitaja ning projekteerijaga lahendust, kuidas Tallinna kultuuriväärtusteameti märgitud vastuolu kõrvaldada. Selleks on aega aprilli lõpuni.