Naissaare kultuurikeskuse kohta saab nädala pärast oma sõna öelda

Eesti Päevaleht: 20.12.2005
Tiiu Laks

Naissaare kiriku läheduses asuva planeeritava ala suurus on umbes 50 hektarit.
 
Paari aasta eest avalikkuse ette jõudnud Tõnu Kaljuste plaan rajada Naissaarele muuseum, kontserdisaal ja neid toetavad hooned, on jõudnud niikaugele, et nädala pärast on hoonetekompleksi detailplaneering Viimsi vallamajas avalikul väljapanekul.
“Kuna vald on detailplaneeringut menetlenud, siis seni on valla seisukoht olnud toetav,” kinnitas Viimsi valla planeerimisameti juhataja kohusetäitja Anne Siitan.
“Eesmärgiks on kogu piirkonna, kuhu kuuluvad ka lähedalasuv kirik ja merekindlustuste ala, muutmine Naissaarel oluliseks kultuuriruumiks, mis arvestab lähiümbruskonna omapära, esindades samas kõrgetasemelist arhitektuuri.”

Kuulsa optiku ja teadlase Bernhard Voldemar Schmidti sünnikohas on dirigent Tõnu Kaljustel praegu suvekodu. Samuti sai ta Hardi Volmerilt küüni, kus plaanitakse hakata andma projektiteatri Nargen Opera etendusi. Selle tarbeks kirjutas Jaan Tätte näidendi “Latern”, mis etendus siiski Laulasmaal, ja Jaan Kross “Vastutuulelaeva”, mis veel ootab küüni valmimist. 

 
Esialgu Naissaarele planeeritud Reio Avaste, Madis Eeki ja Margit Mutso võidutöö, mis siiski rakendust ei leia.
Foto: ESKIIS: Arhitektuuribüroo 

Küün, mitte ooperimaja

Endises Lõunakülas Naissaare kiriku läheduses asuva planeeritava ala suurus on umbes 50 hektarit. See koosneb kolmest krundist, millest esimene on valdavalt elamumaa, teine sotsiaalmaa ja kolmas ärimaa.

Detailplaneeringuga määratud suurim lubatud hoonekõrgus on 18 meetrit, mille määramisel on aluseks võetud Kaljuste poolt korraldatud kontserdimaja arhitektuurivõistluse võitnud eskiislahendus. Ehitusalune pindala hõlmab kahte tuhandet ruutmeetrit. Programm näeb ette 250 inimese mahutamist. Naissaare koormustaluvus on 500 inimest päevas. Projekt on kooskõlastatud Naissaare looduspargi valitsejaga.
“Kontserditegevusega seotud täiendava laevaliikluse korraldab kontserdi korraldaja,” ütles Siitan. Suvel viis Naissaarele kolmapäevast pühapäevani kaks korda päevas laev Monica.

Tõnu Kaljuste ise teemat kommenteerida ei soovinud. Ta leidis, et jäetud on mulje, nagu rajaks ta sinna ooperimaja, kuigi tegelikult on tegu küüniga.
Kui detailplaneering ei saa 10. jaanuarini kestva avaliku väljapaneku jooksul ühtegi märkust, siis läheb see edasi maavanemale, kes otsustab selle kinnitamise.

Saar kannatab 500 külalist päevas

Jaan Riis, Looduse Omnibuss:

Naissaare looduspark hõlmab tervet saart. Maastikukaitsealal on sihtkaitse vööndid, mis on range kaitse all ja kuhu ehitada ei tohi, ning piiranguvöönd, mida kaitstakse detailplaneeringute kaudu. Küsimus on, mis suunda Naissaar võiks üldse areneda. Siin on olnud igasuguseid uitmõtteid, näiteks lõbumajanduskeskus. Selle valguses ei saa kontserdimaja vastu midagi olla. Küsimus on ka selles, mis üritused ja kui suurtele rahvahulkadele hakkavad seal toimuma. Naissaare koormustaluvus, 500 inimest päevas, sõltub sellest, milline on saare infrastruktuur ja elukorraldus. Kui see paraneb, siis saab ka koormust tõsta. Saar ei ole ka aasta ringi kasutatav ja see tekitab probleeme. Samuti kuidas sinna saada, sest praegu käib seda vahet vaid üks laev. Hoones endas ma tonti ei näe, kõik sõltub lahendusest.