Näitus: Soome kaasaegne arhitektuur arhitektuurimuuseumis

“02/03” – SOOME KAASAEGNE ARHITEKTUUR

Näitus ja sellega kaasnev raamat on esimene sarjas, mis esitab iga kahe aasta järel
Soome moodsa arhitektuuri kvaliteedinäidiseid. “Soome arhitektuur 02/03” on näide hästitoimivast koosööst  arhitektuurivallas, mis muutub veel laiaulatuslikumaks ja mitmekülgsemaks pärast ARMI hoone valmimist kümnendi lõpul. ARMI – s.o. arhitektuuri, ehituse ja disaini informatsioonikeskus, rahvusvahelises mastaabis unikaalne projekt, mis ühendab Soome ehitatud keskkonda mõjutavaid institutsioone.

Näitus oli algselt planeeritud näitama 20 hoonet, kuid arvestades tööde kõrget taset, valiti siiski kõik 26 projekti. Kataloog tutvustab lühidalt ka täiendavalt 30 hoonet, mida peeti märkimisväärseks, kuid mis ruuminappuse tõttu näituselt puuduvad.

Soome arhitektuur on üha enam internatsionaalne, globaalne võtab üle lokaalse. Loomulikult on soome arhitektid olnud alati hästi teadlikud rahvusvahelistest trendidest, aga positiivne omakultuuriga seonduv konservatiivsus, kliima ja looduse nõuded nagu ka kaugus Euroopa keskustest tegi oma töö: arhitektuurimoe hetkekapriisid ei ole nende ehitustavasid rünnata suutnud. Internatsionaliseerumine ja Euroopa Liidu laienemine on endaga toonud uut tüüpi rahvusvahelised suhted, mis vähendavad riigipiiride ja klimaatiliste erinevuste tähtsust. Eesmärk oleks haarata selle kui mitmekülgsema ja laiahaardelisema tegevuse võimaluse järele ja kasutada seda efektiivselt enda huvides, võttes vastu välismõjutusi ja eksportides Soome teadmisi ja ideid.

Elamuarhitektuur näitab üleminekut soome tavapäraselt privaatsuserõhult “euroopalikuma” avalikuma kultuuri suunas. Akende suurus kasvab, populaarseks on saanud klaasitud rõdud ning hoovid, põhikorruse korterid avanevad tänava poole. Ühiskondlikud hooned on tavaliselt olnud Soome ehituse kvaliteedimärgid. Näiteks koolid annavad oivalise pildi meie ühiskonna seisundist. Kui ühiskondlikesse hoonetesse on küllaldaselt investeerinud, ei näita see mitte üksnes ühiskonna vastutustunde olemasolu ja tugevat kultuuritahet, vaid ka uhkust saavutuste üle ja usku tulevikku. Vastavalt viimase aja uuringutele, on see tõepoolest hea – ja võib-olla ainuvõimalik – alus maa arendamiseks. Kõrgkvaliteetsesse arhitektuuri ja ehitusse investeerimine on väärtuslik ja julgustav sõnum tulevastele põlvkondadele.

Organiseerijad: Alvar Aalto Akadeemia, Soome Arhitektide Assotsiatsioon SAFA, Soome Arhitektuuri Muuseum
Žürii: Severi Blomstedt, Esa Laaksonen (esimees), Roy Mänttäri, Tarja Nurmi
Näitusekujundus: Roy Mänttäri
Projekti meeskond: Severi Blomstedt (esimees), Hannu Hellman, Aila Kolehmainen, Esa Laaksonen, Roy Mänttäri, Tuomo Sirkiä, Maija Kasvio (sekretär)
 
Näituse avamine 7. jaanuaril 2005 kell 17.00
Näitus jääb avatuks kuni 20. veebruarini.
 
Pildil: Elamu Säterinkatu 8, Espoo

 

Eesti Arhitektuurimuuseum – Rotermanni soolaladu
Avatud K – P 11-18
Ahtri 2, Tallinn 10151
tel 625 7000, faks 625 7003
http://www.arhitektuurimuuseum.ee