Narva linn on valinud ideelahenduse kahele uuele lasteaiale

Narva Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Amet võttis kokku arhitektuurivõistluse tulemused eesmärgiga leida parim lahendus kahe uue lasteaia rajamiseks. Esimene neist aadressil V. Gerassimovi tn 18a Kreenholmi linnaosas ning teine Kerese linnaosa keskel.

Võistluse tähtajaks esitati seitseteist ideekavandit märgusõnadega: Arter, Kasvu hoone, Klotsid, Korall, Kuldnokk, Lastelaste lasteaed, Liblikate aed, Nala, Pumu, Põngerjate küla, Raster, Taassünd, Tarkuseküla, Teekond, Triibik, Vihmavari, Üki kaki kommi. Kõik ideekavandid kvalifitseerusid hindamisele.

„Žürii liikmed töötasid läbi kõik vastavaks tunnistatud kavandid, hindasid esitatud ideekavandite sisulist vastavust võistlusülesandes toodud tingimustele, arvestades kavandite ideelist, kunstilist ja vormilist kvaliteeti, samuti terviklahenduse selgust, funktsionaalsust ja paindlikkust ning planeeringulist lahendust ja sobivust ümbritsevasse linnaruumi“, selgitas Narva peaarhitekt Peeter Tambu, „ka oli oluline pakutud lahenduste sobivus võrdselt hästikasutamiseks mõlemal võistlusaladena pakutud linnale kuuluval  kinnistul“.

Hääletamise tulemusel selgitati välja 5 auhinnalistele kohtadele tulnud võistlustööd. Esimese koha sai ideekavand „Põngerjate küla“, mille taga olid autorid Jane Teresk, Anastasia Shabelnikova, Sandra Jasner ja Zuzanna Kamińska Eesti arhitektuuribüroost Projektibüroo.

Žürii hinnangul on tegemist tugeva ideelahendusega. Idee on selgesti loetav – nii graafiliselt, ruumiliselt kui ka tekstiliselt. Kogu hoone lahendus meenutab Astrid Lindgreni muinasjutumaailma: naivistlik, natuke absurdne aga väga muinasjutuline, põnev, lapselik ja mänguline.

Teise auhinnalise koha pälvis arhitektuuribüroo Arhitekt Martin Aunin, autorid Annika Puust ja Martin Aunin. Nende ideekavandi “Teekond“ lahenduse tugevus seisnes silmapaistvalt tugevas arhitektuurikeeles, suhestumises ümbritseva ümbritseva keskkonnaga ning sise- ja väliruumiseotuses.

Kolmanda koha vääriliseks tunnistati DAGOpeni töö „Üki kaki kommi“, mille autorid on Anna Solts, Angelina Shilov, Jaan Kuusemets, Allar Esko, Oksana Buziak, Erko Luhaaru ja Keiu Tulev. Žürii hindas sümpaatseid  vaateid ja sobivust linnaruumi. Rühmaruumide lahendus on hästi läbi töötatud, selge ja toimiv. Žürii hinnangul on pakutud mänguruumi lahendus üks huvitavamatest. Kiideti mänguala, mis eraldab ja annab seinapinda ruumi keskele ja kelgumäe lahendust terrassi ja väliala sidumisel.

Žürii märkis ära ka büroode STUUDIO TALLINNa töö „Arter“, autor Villem Tomiste,

ning Arhitekt Musta töö „Raster“, autorid Alvin Järving, Ott Alver ja Mari Rass.

„Need kaks ideekavandit said ergutuspreemiad tänu oma tugevale ja eristuvale arhitektuurikeelele ning hästi läbitöötatud ruumikavale, samuti märgiti žürii liikmete poolt ära mõlema töö, ehkki küll teineteisest täiesti erinev, lähenemine maastikule.“

Arhitektuurivõistluse preemiafond oli kokku 29 000 eurot ning see jagunes järgmiselt:

– konkursi võitja auhind on 12 000 eurot;

– teise koha auhind on 8 000 eurot;

– kolmanda koha auhind on 5 000 eurot:

– kaks neljanda koha auhinda (ergutuspreemia) à 2 000 eurot.

Arhitektuurivõistlusele esitatud töid hindas žürii koosseisus:

  • Peeter Tambu, Narva Linnavalitsuse Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Amet, žürii esimees, volitatud arhitekt tase 7;
  • Kaie Enno, Narva Linnavalitsuse Arhitektuuri- ja Linnaplaneerimise Amet, volitatud arhitekt tase 7;
  • Oleg Karpikov, abilinnapea;
  • Larissa Degel, Kultuuriosakonna juhataja;
  • Raul Kalvo, volitatud arhitekt tase 7, EAL;
  • Kai Süda, volitatud arhitekt tase 7, EAL;
  • Heli Adamovitš, lasteaia „Päikene“ direktor.

Auhinnatud võistlustöödega saab tutvuda siin.