Neitsitorn pandi nelja miljoniga müüki

Askur Alas, EPL


Eelmisel nädalal pani Riigi Kinnisvara AS nelja miljoni kroonise alghinnaga müüki Neitsitorni, sest kesklinna valitsuse vahetuskauba pakkumine riigi kinnisvara haldava firmani kätte ei jõudnud.

“Olen linnalt ametlikult küsinud, kas linn soovib Neitsitorni endale, aga vastust pole saanud. Jutuks on see tulnud juba poolteist-kaks aastat tagasi,” ütles Riigi Kinnisvara AS-i juhatuse esimees Enn Teimann. Lisaks ostule on Teimann linnale pakkunud ka vahetusvarianti, mispuhul linn peaks riigi kinnisvara haldavale äriühingule vastu pakkuma samaväärse hoone. Seda linn Teimanni sõnul teinud ei ole.

Linn pakkus Lai 13 maja

Kesklinna valitsus eesotsas Keit Pentusega on juuli alguses vastava avalduse siiski maa-ametile edastanud, kuid millegipärast pole see Teimanni kätte jõudnud. Täpsemalt pakkus Pentus vahetuskaubaks hoonet Lai 13, kus asub Pedagoogikaülikooli kultuuriteaduskond.


Tallinna maa-ameti munitsipaalmaade osakonna juhataja Alo Brandt nõudis seepeale kesklinna valitsuselt põhjendust, miks riigile kuuluv linnamüüri osa üldse linnale peaks kuuluma. Pentuse põhjendust ajaloolisest traditsioonist ja kontroll raskuste kohta pärast müüki erakätesse pidas Brandt ebapiisavaks.

Teimanni sõnul pole kesklinna pakkumine ametlikke kanaleid pidi temani jõudnud.

UNESCO maailmapärand erakätesse

Kodulinna liikumise eestvedaja Tiina Mägi peab absurdseks olukorda, kus riik müüb UNESCO maailmapärandi nimekirja arvatud vara.

Teimanni sõnul pole vajadust, miks torn peaks kindlasti linna käes olema. “Ega see torn pärast erakätesse müüki sealt kuhugi ära ei lähe. Seal on ka sellised muinsuskaitsetingimused, et teda muuta või torn näiteks ära klaasida pole lihtsalt võimalik,” kinnitas Teimann.

Enne kohustuslikku pakkumist linnale peab Riigi Kinnisvara torni pakkuma ka riigile, kuid Teimanni sõnul on vähetõenäoline, et riik seda osta sooviks.

“Selleks peab riigil raha olema. Sisuliselt loobus riik tornist juba siis, kui ta selle meile andis,” ütles Teimann.
Ruume ürituste tarbeks välja üürival Neitsitornil on viimasel ajal kehvasti läinud. ASi Neitsitorni Kohvik juhataja Marko Meleski sõnul vajab kohvik kindlasti lähiajal remonti, kuid seda ei saa enne omandisuhete selgumist teha.

Linna ostusoov kahtlane

Linnavalitsuse järgmine istung toimub 30. aprillil, linnavolikogu istung aga 14. augustil. Neitsitorni enampakkumise tähtaeg on 15. august. Kuna aga linnavolikogust on läbi käinud otsus, mis andis linnavalitsusele õiguse osta kinnisvara vanalinnas otsustuskorras, peaksid linnaisad jõudma hea tahtmise korral Neitsitorni küsimuse ära otsustada. Paraku tundub torni ostmine vähetõenäoline, sest linna üldine strateegia on vastupidine. Linn kavatses sel aastal kinnisvaramüügist teenida 480 miljonit krooni, kuid esimese pool-aastaga on vara müüdud 62 miljoni eest.

Lühike jalg 9a/Lossi plats 11 asuva Neitsitorni hoone kinnistu pindala on 387 ruutmeetrit, hoone üldpind on 680,8 ruutmeetrit. Riigi Kinnisvara AS-i valdusesse kanti Neitsitorn, Tallitorn ning nendevaheline müür koos galeriiga hariliku väärtusega 2,1 miljonit.