Noore arhitekti preemia

Statuut 2023

  1. Korraldajad
    Noore arhitekti preemia (edaspidi preemia) annab välja Eesti Arhitektide Liit (edaspidi EAL).
  2. Tingimused
    1. Preemia on mõeldud Eestis elavale ja töötavale Eesti arhitektuuri arendanud või Eestile tuntust toonud arhitektile või arhitektide kollektiivile, kes on olnud omal alal innovaatiline või kelle looming on aidanud kaasa Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas.
    2. Preemia aluseks saab olla arhitektuurivaldkonna näitusetegevus, kirjutised, uuenduslikud projektid, õppe- või teadustöö, populariseerimine meedias või realiseeritud ehitised.
    3. Preemia kandidaadiks esitatava arhitektide kollektiivi tööd või tegevused peavad olema selgelt esile toodud ühisloominguna nimetades kõik kaasautorid.
    4. Preemia saamiseks esitatud kandidaadi või kandidaatide kollektiivi iga liikme vanuse ülempiir on 40 aastat.
    5. Preemia kandidaadid peavad kuuluma EALi või selle noortesektsiooni.
  3. Tingimused
    1. Preemia auhind on maailmareis väärtuses 5000 eurot, mis sisaldab preemia saaja soovi korral ka päevaraha, mis on Eesti õigusaktide alusel ette nähtud. Auhind tuleb kasutada ära kahe aasta jooksul pärast preemia saamist.
    2. Preemiat rahastab Heldur Meerits ja reisi korraldab ASi GoTravel reisibüroo (täpsed tingimused on statuudi lisas).
    3. Preemia saajalt oodatakse maailmareisi kajastamist vastavalt statuudi lisa p.2.
  4. Žürii
    1. Žüriis on vähemalt viis liiget: üks arhitektuurikriitik, kaks ettevõtjat ja kaks arhitekti.
    2. Üks žürii liige on pärit väljastpoolt Eestit.
    3. Žürii koosseisu määrab EALi eestseisus.
    4. Žürii valib kandidaatidest preemia nominendid.
  5. Kandidaatide esitamine
    1. Kandidaate saavad esitada EALi liikmed ja erialaorganisatsioonid. Põhjendatud ettepanek tuleb saata EALi (Põhja pst 27a, 10415 Tallinn; ).
    2. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 27. veebruar 2023.
    3. Pärast kandidaadi esitamist pöördub EAL projektijuht kandidaadi poole ja palub esitada eestikeelse CV, kus on välja toodud minimaalselt 5 loomingu näidet.
  6. Preemia väljaandmine
    Preemia antakse välja üle aasta ja kuulutatakse välja EALi üldkogu koosolekul (21. aprillil 2023).

LISA

Preemia auhinna tingimused

  1. Preemia auhind on maailmareis väärtuses 5000 eurot. Summa sisaldab preemia saaja soovi korral ka päevaraha, mis on Eesti õigusaktide alusel ette nähtud, juhul kui preemia saaja vormistab selle ise oma ettevõtte lähetusena.
  2. Preemia saajalt oodatakse oma reisi kajastamist artikli ja fotode kujul, mille ta annab pärast reisi kasutamiseks GoTraveli turundusosakonnale.
  3. Preemia saaja peab teatama GoTravelile eelistatud reisikuupäevad ja broneerima reisi hiljemalt pooleteise aasta jooksul pärast preemia saamist. Kui ta ei ole selleks ajaks broneeringut kinnitanud, kaotab ta õiguse auhinnale.
  4. Preemiareis peab toimuma kahe aasta jooksul peale võidu väljakuulutamist.
  5. Preemia saaja tagab, et tal ja tema reisikaaslasel on reisi ajal kehtiv reisidokument ning vajaduse korral viisa, samuti piisavalt raha reisi ajaks.
  6. Preemia saajal on õigus koostöös GoTraveliga oma auhinnareisi muuta või täiendada, tasudes auhinna väärtust ületava summa ise GoTraveli esitatud arve alusel.
  7. GoTravel ei vastuta preemiareisi ärajäämise eest preemia saajast tulenevatel põhjustel.
  8. Kui preemiareis hilineb või jääb ära GoTravelist mitteolenevatel põhjustel, ei korva GoTravel reisikahjusid ega uute reisipiletite vormistamise kulusid.
  9. Preemiareisi ei asendata teist liiki auhinnaga ega hüvitata rahas.

Noore arhitekti preemia pälvis arhitektuuribüroo b210

Tänavu kümnendat korda välja antud Eesti Arhitektide Liidu noore arhitekti preemia pälvis arhitektuuribüroo b210 ehk arhitektid Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi ja Karin Tõugu. Andekaid arhitekte autasustas reedel toimunud auhinnatseremoonial Vabariigi President Alar Karis.

Žüriile avaldas muljet b210 pühendumine arhitektuuri uuenduslikule tõlgendamisele ja see, kuidas nad töötavad arhitektuuri kui muutva jõu teadvustamisel nii Eestis kui väljaspool.

„b210 kaalukas portfoolio näitustest, uurimustest ja haridusprojektidest näitab soovi luua paremat tulevikku, et üha rohkem inimesi oskaks kasutada arhitektuuri võimalusi moodsa maailma keeruliste väljakutsete lahendamisel. b210 isikupärasest lähenemisest on teistel arhitektuuripraktikutel mõndagi õppida, nende vaateviis toob esile tänaste Eesti noorte arhitektide silmapaistva dünaamilisuse,“ sõnas žürii liige, arhitektuuriajakirjanik ja The Architects’ Journal toimetaja Merlin Fulcher.

Arhitektuuribüroo b210 arhitektide tuumik Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi ja Karin Tõugu tähistab tänavu oma 12. ühist tegutsemisaastat. B210, on loonud platvormi erinevate teemadega tegelemiseks, nende töölauale mahub nii kontekstuaalne disain kui ruumiloome protsesside laiapõhjaline mõtestamine. Kollektiivi jaoks olulisemad valdkonnad on avalik ruum, disain, kureerimine, haridus ja ruuminõu.

B210 esimeste projektide hulka kuuluvad linnainstallatsioonid, Tallinna Arhitektuuribiennaal: Recycling Socialism, Kuressaare kolledži katsebasseini hoone, Tallinna planeeringute juhend, Ehituskunsti toimetamine. Läbivalt on b210 olnud aktiivne õppejõud Eesti Kunstiakadeemias ja nõuandja avalikule sektorile: koolidele ja lasteaedade ruumi kaasajastamisel, Eesti looduskeskkonna väärtuse rõhutamisel disaini abil.

Viimase aja tegemistest on tähelepanu pälvinud Maidla loodusvillad, värskelt valminud Eesti Suursaatkond Singapuris, mais avanev XVIII Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti paviljon “Kodupeatus”. B210 kolleegid, kes loovad tuumikust laiema seltskonna on Arvi Anderson, Katrin Koov, Helmi Langsepp, Mari Möldre, Nele Šverns, Jekaterina Zakilova, Kristian Taaksalu.

Noore arhitekti preemiale kandideerisid 2023. aastal neli arhitekti või arhitektide kollektiivi: üksikkandidaatidena olid esitatud Joel Kopli ja Tõnis Savi ning kollektiividena – arhitektuuribürood b210 (Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Karin Tõugu) ja Arhitekt Must (Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass).

Noore arhitekti preemia võitja valitakse kuni 40-aastaste Eestis elavate ja töötavate, arhitektide liitu või selle noortesektsiooni kuuluvate arhitektide või kollektiivide seast, kes on olnud omal alal innovaatilised või kelle looming on aidanud kaasa Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas.

Preemiaks on koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja reisibüroo Go Travel toel väljaantav 5000 euro suurune reisitšekk vabalt valitud sihtkohta. Noore arhitekti preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit. Viimastel aastatel on preemia pälvinud Sille Pihlak ja Siim Tuksam (2017), Laura Linsi ja Roland Reemaa (2019) ning Johan Tali (2021).

Käesoleva aasta žüriisse kuulusid arhitektuuriajakirjanik ja The Architects’ Journal toimetaja Merlin Fulcher (London), arhitekt Indrek Allmann (arhitektuuribüroo PLUSS, EAL), arhitekt ja NAP 2021 laureaat Johan Tali (AB molumba, EAL), Metro Capital partner ja Estonian Business Schooli juhatuse liige Mart Habakuk ning LHV grupi nõukogu liige, ettevõtja ning noore arhitekti preemia rahastaja Heldur Meerits.

Fotol (vasakult paremale): Karin Tõugu, Mari Hunt, Alar Karis, Aet Ader,Kadri Klementi, Andro Mänd (EALi president)

Foto: Meeli Küttim

Noore Arhitekti preemia pälvis Johan Tali.

Eesti Arhitektide Liit kuulutas 15. juunil Kumus toimunud auhinnatseremoonial 2021. aasta Noore Arhitekti preemia laureaadiks arhitektuuribüroo Molumba arhitekti ja Eesti Kunstiakadeemia doktorandi Johan Tali.

„Arhitekt olla saab mitut moodi. Arhitektid projekteerivad hooneid, viivad läbi uuringuid ja avaldavad publikatsioone, õpetavad ja jagavad oma teadmisi edasi teistele, korraldavad näitusi, töötavad avalikus sektoris, kutse andmise komisjonis. Nad teostavad linnaplaneerimise, hoonete, avaliku ruumi, sisearhitektuuri ja restaureerimise projekte. Nad võivad otsustada ka mitte ehitada ning osaleda ühiskondlikes aktsioonides ja debattides, püüdes arhitektuuri ja ruumi teemasid inimestele lähemale tuua. Selle aasta žürii leidis, et Johan Tali oma tegevuste mitmekesisusega, mis ulatub näituste kureerimisest, loengutest ning kirjutistest reaalse projekteerimistegevuseni, täidab arhitekti ülalmainitud rolle kõige mitmekülgsemalt,“ kommenteeris Noore Arhitekti preemia žürii välisliige Octavio Mestre.

Johan Tali sai oma arhitektuurialase magistrikraadi 2012. aastal Viini Rakenduskunsti Ülikoolist Hani Rashidi meistriklassist, olles enne õppinud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise erialal. Alates 2016. aastast on ta Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna doktorant.

Tali erialane karjäär sai alguse Viinist, kus ta töötas arhitektina büroodes Soma Architecture (aastatel 2010 –2012) ning hiljem büroos Wolfgang Tschapeller ZT GmbH (aastatel 2012-2013). Aastal 2014 kolis Tali Berliini, et asuda tööle installatsiooniarhitektina koostöös arhitekt-kunstniku Tomas Saraceno stuudioga ning hiljem 2015.aastal disainerina Mercedes-Benzi jaoks büroos Graft Architects.

Samal ajal alustas ta koostööd Karli Luigega ning edukate arhitektuurivõistluste (Saue vallamaja ideekonkurss ja Kalevi staadioni rekonstrueerimise konkurss) põhjalt panid nad aluse arhitektuuribüroole Molumba. Arhitektuuribüroo fookuses on jätkuvalt avalikud projektid, millele tihtipeale eelneb avalik arhitektuurivõistlus. Molumba on alates aastast 2017 võitnud auhinna ligi 30 arhitektuurivõistlusel (sh 10 konkursivõitu, mis on hetkel projekteerimises või ehituses). Lisaks arhitekti tööle on Tali esindanud Eestit rahvusvahelistel näitustel.

Noore Arhitekti preemiale kandideerisid sel aastal neli üksikkandidaati ja kaks kollektiivi. Üksiknominentideks olid Kadri Kerge, Elo Kiivet, Mihkel Koppel ja Johan Tali. Lisaks pürgisid Noore Arhitekti tiitlile arhitektid Eve Komp ja Liina-Liis Pihu MTÜst Ruumiringlus ning büroo b210 kogu arhitektide tiim: Mari Hunt, Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu, Nele Šverns, Mari Möldre, Arvi Anderson, Kristian Taaksalu, Helmi-Marie Langsepp.

Noore Arhitekti preemia võitja valitakse kuni 40-aastaste arhitektide liitu või selle noortesektsiooni kuuluvate arhitektide või kollektiivide seast, kes on silmapaistvalt tegutsenud arhitektuurivaldkonnas, olnud innovaatilised või kelle looming on kaasa aidanud Eesti või meie arhitektuuri tutvustamisele maailmas. Viimastel aastatel on preemia pälvinud KOKO arhitektid (2015), Sille Pihlak ja Siim Tuksam (2017), Laura Linsi ja Roland Reemaa (2019).

Käesoleva aasta žüriisse kuulusid arhitekt, õppejõud ning arhitektuuriajakirja T18 toimetaja Octavio Mestre (Barcelona), arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna professor Toomas Tammis, arhitekt ja NAP 2019 üks laureaatidest Laura Linsi arhitektuuripraksisest LLRRLLRR, LHV panga Ühendkuningriigi filiaali direktor Erki Kilu ning LHV Grupi nõukogu liige, ettevõtja ning Noore Arhitekti preemia asutaja ja rahastaja Heldur Meerits.

Noore Arhitekti preemia pälvisid Laura Linsi ja Roland Reemaa

Eesti Arhitektide Liit kuulutas 28. märtsil Kumus toimunud auhinnatseremoonial 2019. aasta Noore Arhitekti preemia laureaatideks Laura Linsi ja Roland Reemaa ning märkis eraldi ära Tõnis Arjuse väljapaistva töö Tartu linnaarhitektina.

Laura Linsi ja Roland Reemaa alustasid koostööd Eesti Kunstiakadeemia üliõpilastena ning tegelevad uurimuslike kunsti- ja arhitektuuriprojektidega. “Nende töö vundamendiks on arhitektuuri- ja ruumiuuringud, kus projektid on sageli kombinatsioon teadusest, kuraatoritööst, makettide ehitamisest ja väikesemõõtmelisest kontseptuaalsest disainist,” kommenteeris laureaatide loomingut Noore Arhitekti preemia žürii välisliige, Delfti Tehnikaülikooli arhitektuuriprofessor Klaske Havik.

Noorte arhitektide ühe väljapaistvama tööna tõi Klaske Havik välja Rolandi ja Laura koostöös Tadeas Rihaga kureeritud XVI Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti paviljoni “Nõrk monument”, millele kaasnes suur asjatundjate ja rahvusvahelise meedia tähelepanu.

“Laura Linsi ja Roland Reemaa on oma tööga loonud endale tugeva positsiooni. Teooria on ühendatud huviga materjali ja detailide vastu, rahvusvahelises arhitektuuridebatis osalemine on seotud kohaspetsiifiliste projektide ja analüüsiga. Selle erilise positsiooni tõttu toovad nad Eesti arhitektuuridiskussiooni ja praktikasse uusi suundi,” võttis Klaske Havik võistluse žürii arvamuse kokku.

Laura Linsi omandas magistrikraadi arhitektuuris TU Delftis Hollandis ning 2015. aastal asus ta tööle Londoni arhitektuuribüroosse East architecture, landscape, urban design ltd. Roland Reemaa omandas magistrikraadi samuti TU Delftis Hollandis. Ta on töötanud arhitektina büroos Kaan Architecten Hollandis ning büroos Sanchez Benton architects Londonis. Mõlemad õpetavad tudengeid Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnas.

Tänavu otsustas žürii eraldi ära märkida ka Noore Arhitekti preemiale kandideerinud Tartu linnaarhitekti Tõnis Arjuse, kelle töö puhul pidas žürii oluliseks seda, et Tõnis Arjus on linnaarhitektina näidanud märkimisväärset võimet olla nii kriitiline kui ka konstruktiivne, muutes vajadusel suurte projektide suunda, et saavutada Tartu avalikkuse jaoks paremat kvaliteeti. “Linnaarhitektina aktiveerib ta arutelu arhitektuuri ja linnaplaneerimise üle ning avalike arutelude kaudu on ta suutnud omavahel kokku tuua professionaalid ja linnakodanikud,” leidis žürii.

Tõnis Arjuse eestvedamisel on saanud hoo sisse mitmed ambitsioonikad Tartu linnaruumi projektid nagu Vaksali väljaku loomine, Annelinna avaliku ruumi ideekonkurss ja sellest välja kasvanud Anne tn kergliiklustee, alternatiivse vormiloome projekt nimega „Uusnurk“ ning mitu aastat töös olnud ülelinnaline viidasüsteem. Muuhulgas on valminud europrojekti raames koostöös Amsterdami arhitektuuribürooga UNStudio’ga põneva vormikäsitluse ja eksperimentaalsete materjalidega Reiniku kooli staadionihoone.

Noore Arhitekti preemiale kandideerisid tänavu Tõnis Arjus, Johanna Jõekalda, Rebecca Pütsep, Laura Linsi ja Roland Reemaa ning lisaks kolm bürood: b210 (Mari Hunt, Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu), KAOS arhitektid (Margit Aule, Margit Argus) ning KUU arhitektid (Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla).

Noore Arhitekti preemia on mõeldud kuni 40-aastasele Eestis elavale ja töötavale Eesti arhitektuuri arendanud või Eestile tuntust toonud arhitektile või arhitektide kollektiivile, kes on olnud omal alal innovaatiline või kelle looming on aidanud kaasa Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas.

Preemia auhinnaks on maailmareis väärtuses 5000 eurot. Preemiat rahastab ettevõtja Heldur Meerits ja reisi korraldab ASi GoTravel reisibüroo. Sel kümnendil on Noore Arhitekti preemia pälvinud Hanno Grossshmidt (2010), Villem Tomiste (2011), Veronika Valk (2012), KOKO arhitektid (2015), Sille Pihlak ja Siim Tuksam (2017).

Käesoleva aasta žüriisse kuulusid arhitekt ja Delfti Tehnikaülikooli arhitektuuriprofessor Klaske Havik, arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan Andres Ojari, arhitekt ja Noore Arhitekti Preemia 2017 laureaat Siim Tuksam arhitektuuribüroost PART, kunstigalerii Temnikova & Kasela galerist Olga Temnikova ning LHV Grupi nõukogu liige, ettevõtja ning Noore Arhitekti preemia rahastaja Heldur Meerits.

Noore arhitekti preemia pälvisid Sille Pihlak ja Siim Tuksam

Täna KUMU Kunstimuuseumis toimunud Eesti Arhitektide Liidu üldkogul kuulutas kultuuriminister Indrek Saar välja noore arhitekti preemia 2017 (NAP) laureaadid, kelleks on Sille Pihlak ja Siim Tuksam arhitektuuripraksisest PART. Laureaatide puhul tõstis žürii esile nende tihedat koostööd Eesti puidusektoriga ja puidu kui ehitusmaterjali laialdast propageerimist ning aktiivset tegevust arhitektuurihariduse vallas.

“Need noored arhitektid on kursis sellega, kuidas mujal maailmas elukeskkonda arendatakse. Nad kasutavad julgelt tänapäevaseid tehnoloogilisi- ja tootmisvahendeid, et luua uuenduslikku, omanäolist ja inimsõbralikku ruumi meie ümber. Nad soovivad väärindada ja senisest oskuslikumalt kasutada meie oma kohalikku toorainet – puitu,“ sõnas kultuuriminister Indrek Saar auhinda üle andes. “Rõõmustan selle üle, et pealekasvav arhitektidepõlvkond aitab Eestil saada järjest atraktiivsemaks elupaigaks.”

“Noore arhitekti preemia on suur tunnustus meie ruumiloomele, mis on vormilt ja sisult eksperimentaalne ning tulevikku suunatud, aga samas kohaliku tööstuse ja puidusektori võimalusi proovile panev. Luues üha enam akadeemilise maailma ja Eesti tööstuse vahelisi koostöövõimalusi, saaksime puidust teha tõeliselt 21. sajandi ehitusmaterjali!” rääkis NAP 2017 laureaat Sille Pihlak.

“Mul on eriliselt hea meel selle üle, et NAP on seadnud tähtsale kohale ka muu arhitektuurialase tegevuse. Millegi valmisehitamine ei ole alati parim viis ruumikultuuri edendamiseks,” märkis NAP 2017 laureaat Siim Tuksam. “Noore arhitekti preemia võiks innustada hakkajaid noori valima arhitektuuri kui väga laiade võimalustega eriala, kus on ka alla neljakümnesena võimalik midagi ära teha. Eriti oluline on noorte panus kaasaegse tehnoloogiaga seonduvates teemades. Kuna liigume üha suurema automatiseerituse suunas, vajame spetsialiste, kes, olles nendes teemades pädevad, seaks hea ruumi esikohale.”

„Selle aasta nominentide töid vaadates tekkisid selged teemaliinid: innovatsioon vs. juba sissetöötatud praksis, lubadus vs. juba tõestatud kõrge kvaliteet. Lõpuks leidsime, et tõstame esile lubaduse, tulevikunägemuse sellest, mis suunas arhitektuur liigub,“ rääkis hollandlasest žürii liige, ajakirja Volume peatoimetaja Arjen Oosterman. „Nii mõneski piirkonnas maailmas on näha, kuidas arhitektid on turu ja traditsioonide suhtes väga konservatiivsed ja kinnised. Eesti arhitektid seevastu on avatud ja maailmaga hästi ühenduses, seda mitte ainult õppimise ja rahvusvaheliste koolide, vaid ka tööde ja arhitektuuri mõttes. Seda tõestavad ka tänavused laureaadid.“

Enam kui kaks aastat on Sille Pihlak ja Siim Tuksam tegutsenud Eesti ja välisarhitektide ning Eesti puidutööstuse kokku viimisega läbi erinevate ettevõtmiste, töötades sihikindlalt puidu kui kaasaegse ehitusmaterjali esile tõstmise nimel. Nad on võtnud sel teemal aktiivselt sõna arhitektuuriväljaannetes ning osalenud konkurssidel, võites mh oma puidust lahendusega Eleringi korraldatud elektrimastikonkursi.
Pihlak ja Tuksam kureerivad EKA arhitektuuriteaduskonna Avatud Loengute sarja, tuues siia valdkonna põnevamaid tulevikusuundi tutvustavaid tegijaid. Aastal 2015 kureerisid nad positiivset tagasisidet pälvinud Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2015 peanäituse ning jätkavad seda koostööd, kureerides sündmuse rahvusvahelist installatsiooniprogrammi. Nad on juhendanud stuudioid EKA arhitektuuri- ja sisearhitektuuri osakonnas, mõlemad on ka EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise doktorandid.

Noore Arhitekti Preemiat antakse välja juba seitsmendat korda. Preemia antakse kuni 40-aastasele Eestis tegutsevale innovaatilisele arhitektile, kelle looming on kaasa aidanud Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas. Noore Arhitekti Preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös Heldur Meeritsa ja Go Traveliga, kes on preemia saajale tunnustuseks välja pannud 5000 eurose reisitšeki vabalt valitud sihtkohta.

Lisainfo:

Sille Pihlak
+372 515 0065

Siim Tuksam
+372 508 4689

Ingrid Mald
Eesti Arhitektide Liidu direktor
+372 511 0571

Silvia Kübar
Powerhouse kommunikatsioonibüroo
+372 5626 9336

Noore Arhitekti Preemia pälvisid KOKO arhitektid Raivo Kotov ja Andrus Kõresaar

KUMU Kunstimuuseumis toimunud Eesti Arhitektide Liidu üldkogul 12.veebruaril 2015 kuulutas president Toomas Hendrik Ilves välja Noore Arhitekti Preemia laureaadid, kelleks on arhitektuuribüroo KOKO arhitektid Raivo Kotov ja Andrus Kõresaar. Eesti Arhitektide Liidu eripreemiaga tõsteti kohaliku arhitektuurimaastiku kujundamisel esile ka Toomas Paaveri tööd.

„Preemia, mis tunnustab noori arhitekte, tunnustab kogu meie head arhitektuuripärandit ja tugevat arhitektuuriharidust. See on preemia loovusele ja vabale, julgele mõttele,“ rääkis president Toomas Hendrik Ilves. „Senised laureaadid ja tänavusedki nominendid on alati olnud julged arvama ja sõna võtma. Arhitektil peabki olema lisaks julgusele luua ka julgust ja jõudu oma ideede ja loomingu eest seista. Eks teate ise, et teie töö on justkui rahvahariduslik igapäevane selgitus, mis peab aitama kaasaegsed lahendused inimesteni.“

„NAP on arhitektuurivaldkonnas eriline tunnustus just selle poolest, et see ei ole vaid ühe objekti või hoone keskne – tegemist on tunnustusega kogu meie tublile noorele meeskonnale. Arhitektidele on see väga oluline stiimul, et meie üldist tegevust hinnatakse,“ sõnas Noore Arhitekti Preemia laureaat Raivo Kotov.

„Igapäevases töös seisame tihtipeale silmitsi piiratud vahendite ja võimaluste olukorraga, seda rõõmustavam on, kui teostunud tööd ja mõtteviis tähelepanu pälvivad.  Oleme tänulikud selle tunnustuse eest,“ lisas laureaat Andrus Kõresaar.

„KOKO tööd on nii julged kui maitsekad ning lisaks kriitikutele on nad meeldinud ka tellijatele, mis pole sugugi nii iseenesestmõistetav. Nende puhul torkab silma, et vaatamata oma noore arhitekti staatusele on nad jõudnud väga palju,“ kinnitas žürii liige Heldur Meerits. „Eesti arhitektuuri elujõud säilib, kui lisandub uusi talente. Kuid talentidel peab olema koht, kus neid nähakse ja tunnustatakse – milleks on loodud Noore Arhitekti Preemia konkurss. Seejuures tahame avardada noorte arhitektide maailmapilti, mistõttu on auhinnaks – lisaks aule ja kuulsusele – just võimalus reisida ja tutvuda laias maailmas liikuvate heade ideedega.“

KOKO arhitektide Raivo Kotovi ja Andrus Kõresaare puhul tõstis žürii esile nende loomingulisust, stabiilsust ja tulemuslikkust. KOKO on tuntust kogunud eelkõige keerukate hoonete rekonstrueerimisega. Nende tuntumate tööde hulka kuuluvad Fahle maja, Rotermanni kvartali laudsepatöökoda, Lennusadam, NUKU muuseum, Suurgildi hoone, Metro Plaza, Tallinna teletorn, Tallinna sünagoog, Georg Ots Spa hotell jt. KOKO arhitektid said 2013. aastal Euroopa Liidu ja Euroopa Nostra kultuuripärandi kõrgeima auhinna Lennusadama angaaride taastamise eest.

Üldkogul anti Eesti Arhitektide Liidu poolt välja ka mitterahaline eripreemia. Selle pälvis arhitekt Toomas Paaver, kes on žürii hinnangul mitmekülgse praktiseeriva arhitektina pööranud oluliselt tähelepanu ka avaliku ruumi sidususele, mõnususele ja kohalike elanike jaoks olulistele kvaliteediprobleemidele. Seejuures on ta oma tööga suutnud mõjutada loodava ruumi kujunemist märgatavalt laiemalt kui üksikute teoste kaudu.

Noore Arhitekti Preemiat antakse välja juba kuuendat aastat. Preemia antakse kuni 40-aastasele Eestis tegutsevale innovaatilisele arhitektile, kelle looming on kaasa aidanud Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas. Noore Arhitekti Preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös Heldur Meeritsa ja Go Traveliga, kes on preemia saajale tunnustuseks välja pannud 5000 eurose reisitšeki vabalt valitud sihtkohta.

Noor Arhitekt 2013—2014 kandidaadid:

Kadri Klementi,
Maarja Kask, Karli Luik, Ralf Lõoke,
Toomas Paaver,
Eero Palm,
KOKO arhitektid,
KAMP arhitektid.

 

Noore Arhitekti Preemia 2012 laureaadiks valiti Veronika Valk

Eile, 14. veebruaril 2013 Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimunud pidulikul auhinnatseremoonial kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja Noore Arhitekti Preemia 2012 laureaadi, kelleks osutus Veronika Valk. Preemia auhinnaks on koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja reisibüroo Go Travel toel väljaantav 4500 euro suurune reisitšekk vabalt valitud sihtkohta.

“Noore Arhitekti Preemia on noorele arhitektile äärmiselt suureks inspiratsiooniks ja see tunnustus on mulle tõsiselt suureks auks, “ tänas värske laureaat Veronika Valk oma kõnes.

Veronika Valk on väga mitmekülgne arhitekt, kelle tegevusvaldkonda kuuluvad nii traditsiooniline arhitekti töö (Suure-Jaani Gümnaasiumi juurdeehitus, Lasva veetorni ümberehitus, Eduard Tubina monument Tartus, keskplatsi kujundus Rakveres) kui ka arhitektuuri laiem populariseerimine (näitusetegevus, loengute, seminaride ja töötubade organiseerimine ning artiklite kirjutamine).

Kindlasti tuleb Veronika Valgu 2012.a. tööde puhul esile tuua tema esinemist koos kaasautoritega Eesti paviljoni ekspositsiooniga Veneetsia rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil.
Žürii tõstab Veronika Valgu puhul eraldi esile ka Eesti Kunstiakadeemia 2012. aasta loengusarja raames külalislektorite ning nimekate välisarhitektide Eestisse toomist ning loodab, et auhinnareis aitab arendada tema kontakte ja koostöövõrgustikku.

“Kui meenutada seniseid preemia laureaate, siis nende looming kinnitab minu jaoks ühte olulist tõdemust – Eestis saab teha suuri asju ka oma loometee alguses ega pea pingutama aastakümneid, et esile tõusta. See on meie ja teie eelis. See on väikese riigi eelis,” rääkis president Ilves oma kõnes arhitektidele, lisades, et varasemate laureaatide nagu ka tänaste nominentide tööd on isikupärased ning julged, seega Eestile lootustandvad!

Noore Arhitekti Preemia 2012 tänavuss žüriisse kuulusid arhitektuuriportaali ArchDaily (www.archdaily.com) asutaja ja peatoimetaja David Basulto; arhitekt Ülo Peil, arhitekt ja NAP 2011 laureaat Villem Tomiste ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Aavo Kokk.

Noore Arhitekti preemia eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Noore Arhitekti Preemia konkurssi korraldab Eesti Arhitektide Liit ja seda toetab Eesti Kultuurkapital.

Lisateave:
Tiina Shein
Eesti Arhitektide Liidu kommunikatsioonijuht
+372 507 6353

 

Noore Arhitekti preemia 2011 laureaat on Villem Tomiste

Eesti Arhitektide Liit (EAL) koostöös Heldur Meeritsa ja GO-Traveliga andis tänavu neljandat korda välja Noore Arhitekti preemia. Auhinnaks on 4500 euro suurune reisitsekk, millega saab minna laia maailma arhitektuuripärleid lähemalt vaatama. EAL annab välja ka kogumiku võitja töödest. 2011 aasta Noore Arhitekti preemia laureaadi kuulutas välja Vabariigi President pidulikul gaalal teatris NO99.

Noore Arhitekti preemiale kandideerisid Indrek Allmann, Margit Aule, TomomiHayashi, Indrek Näkk, Salto Arhitektid (Ralf Lõoke, Maarja Kask ja Karli Luik), Jaan Tiidemann ja Villem Tomiste.

Samuti nooremasse arhitektide põlvkonda kuuluv züriiliige Jan Skolimowski kommenteerib žüriitööd nõnda: “Kõik kandidaadid on väga tugevad tegijad Eesti arhitektuurimaastikul – aktiivsed kaasamõtlejad ja -rääkijad Eesti arhitektuuris, keda meie linnaruumis toimuv ei jäta
ükskõikseks.”

”Villem Tomiste teosed on mitmekihilised ning avaldavad oma mõju järk-järgult. Kaasa räägib varasem järjepidevalt kõrgetasemeline töö arhitektuuribüroos Kosmos” seisab žürii ametlikus protokollis. Kõrgelt hinnati Villem Tomiste võimet mõelda laiahaardeliselt avaliku ruumi kavandamisel ning valmidus silmapaistvate arhitektuurilahenduste eest seista. Need on omadused, mis aitavad arhitektil läbi lüüa nii kohalikul maastikul kui ka maailmamastaabis.

Noore Arhitekti preemia 2011 züriisse kuulusid arhitektuuriõppejõud ja arhitektuuriajakirja The Architectural Review toimetaja Will Hunter; arhitekt ja Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Veljo Kaasik, arhitekt Jan Skolimowski ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Priit Hõbemägi.

Noore arhitekti preemia 2010 võitja on Hanno Grossschmidt

Täna, 17. veebruaril 2011, Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimunud pidulikul auhinnatseremoonial, kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja noore arhitekti preemia 2010 laureaadi, kelleks osutus Hanno Grossschmidt. Auhinna, reisitšeki 4500.- euro ulatuses, andsid võitjale üle preemia koostööpartnerid Heldur Meerits ja Tiit Pruuli.

Konkursile esitati kümme kõrge loomingulise ja professionaalse tasemega kandidaati, kelle hulgast valiku tegemine oli žürii hinnangul väga keeruline. Seetõttu jagunes ka lõppvalikusse jõudnud nominentidele toetus üsna võrdselt. Kandidaatide poolt žüriile esitatud materjalides oli rõhuasetus valminud objektidel, mis saigi otsustavaks võitja väljaselgitamisel, kuid lõppotsus ei sündinud sugugi ühehäälselt.

Hanno Grossschmidtile tõi võidu tema vaieldamatu professionaalsus ja stabiilselt kõrge arhitektuurne kvaliteet. Hanno tööde lai skaala, mis ulatub avalikest hoonetest (kontserdimaja, spordihall) büroo- ja kortermajadeni, tõestab erinevate mastaapide ja funktsioonide valdamist tipptasemel. Iga teos on tervik, mille identiteet on saavutatud pigem omapärase materjalivaliku, tekstuuri ja selge vormikäsitlusega kui ülemäärase fantaasiamänguga. Tema hoonetele on iseloomulik tehnilistele probleemidele elegantsete lahenduste leidmine ja detailitäpsus.

Hanno peamiselt (kesk)linnalik arhitektuur on silmapaistev, seejuures naabreid provotseerimata. Tema tööd kannavad endas arhitektuuris alati oluliseks peetud väärtusi, olles kestvad, kasutatavad ja hästi teostatud. Need respekteerivad ümbritsevat keskkonda tahtmata siiski kehtestada omi mängureegleid.

Žürii välisliikme, Rootsi arhitektuuriajakirja Arkitektur peatoimetaja Claes Caldenby sõnul on üldine Eesti noorte arhitektide tase muljetavaldav. Tema hinnangul võib endiste idabloki riikide hulgas Eestit koos Sloveeniaga esile tõsta kui parimat ja kvaliteetsemat uut arhitektuuri viljelevateks maadeks. Põhjamaade kontekstis on inspireeriv näha Eestis kerkimas uut ja vitaalset arhitektuurset kultuuri.

Konkursi žüriisse kuulusid seekord ettevõtjad Heldur Meerits ja Rein Kilk, noore arhitekti preemia varasemad laureaadid, arhitektid Siiri Vallner ja Martin Aunin ning välisliikmena Rootsi arhitektuuriajakirja Arkitektur peatoimetaja Claes Caldenby.

Noore arhitekti preemia on EALi asutatud ning koos koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja Go Travel Reisibürooga väljaantav iga-aastane auhind, mille eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Preemiaks on maailmareis 4500 euro väärtuses ja tunnustus peab julgustama noorarhitekte avardama oma silmaringi ning olema oma loomingus leidlikumad ja tegevuses mitmekülgsemad.

Noore arhitekti preemia 2009 võitja on Martin Aunin

Täna, 4. veebruaril 2010, Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimuval pidulikul auhinnatseremoonial, kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja noore arhitekti preemia 2009 laureaadi Martin Aunini. Auhinna, reisitšeki 70 000 krooni ulatuses, andsid võitjale üle preemia koostööpartnerid Heldur Meerits ja Tiit Pruuli.

Žürii hinnangul oli tänavune tase nominentide tipus ühtlane ja tugev, kuid preemia võitja Martin Aunin eristus arhitektina oma esileküündinud põlvkonnakaaslastest just isikupärase ja tervikliku käsitlusega, mõjudes oma valminud majade (ja ka ainult projektiks jäänu) põhjal hoopis kogenenumana.

Martin Aunini arhitektuuris paljastub lai skaala mitmesuguseid arhitektuurilisi väljendusviise, mida ühendavad hoolikus ja pühendumine pisiasjadele. Esmane arhitektuurne idee on võimendunud töö käigus, objekti erinevad osad ja tervik on omavahel loogilises seoses, ning töö saab elegantse punkti perfektselt lahendatud detailidega. Ehkki mõned Aunini projektidest ja nägemustest kalduvad kõmulisuse poole, on tema arusaama kokkupuutel tegelikkuse ja igapäevaeluga tulemuseks alati rafineeritud, inimlik ja kosutust pakkuv keskkond, kus isikupärane stiil ei näi esmase kaalutlusena. Žürii hindaski nimelt seda, et üleminekul nägemuselt valminud vormile ja kujundamiselt elluviimisele, muutub Aunini arhitektuur meisterlikumaks ja keerukamaks, nii et valmis ehitis on parem kui esialgne kavand.

Oma osa Martini esiletõstmisel mängis ehk ka praegune situatsioon ehituses ja majanduses üldse. Žürii kaldus puhtale kunstile ja fantaasiarikastele ulmadele eelistama midagi käegakatsutavalt selget ja kaalutletut.

Preemia žüriisse kuulusid sellel aastal arhitektuurikriitik ja Madalmaade arhitektuuriajakirja A10 peatoimetaja Hans Ibelings, EALi arhitektid Emil Urbel ja Vilen Künnapu ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Tiit Nurklik, kes tegid oma valiku kümne noore ja andeka arhitekti hulgast. 2009. aasta noore arhitekti preemia kandidaatideks olid Eero Endjärv, Eero Palm, Hanno Grossschmidt, Indrek Näkk, Jaan Tiidemann, Lembit-Kaur Stöör, Martin Aunin, Ott Kadarik, Ralf Lõoke ja Villem Tomiste, kelle töödega saab tutvuda veebilehel http://nap.arhliit.ee/.

Konkurss Noore Arhitekti preemiale 2009 kuulutati välja EALi sünnipäeval, 8. oktoobril 2009.

Noore Arhitekti preemia on Eesti Arhitektide Liidu (EAL) poolt asutatud ning koos koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja Go Travel Reisibürooga väljaantav iga-aastane auhind. Preemiaks on maailmareis 70 000 krooni väärtuses, lisaks üllitatakse võitja loomingust kataloog.
Preemia on mõeldud kuni 40-aastasele Eestis elavale ja töötavale Eesti arhitektuuri arendanud või Eestile olulist tuntust toonud arhitektile, kelle loomingulised saavutused on leidnud laialdast tunnustust, olnud omal alal innovaatilised või kelle looming on aidanud oluliselt kaasa Eesti ja Eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas. Preemiale esitatavad kandidaadid ei pea kuuluma Eesti Arhitektide Liitu.

Preemia eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Tunnustus peab julgustama noorarhitekte avardama oma silmaringi ning olema oma loomingus leidlikumad ja tegevuses mitmekülgsemad. Võistlus annab arhitektile tagasisidet tema senise töö kvaliteedi kohta ning hea võimaluse see ka ise kriitilise pilguga üle vaadata ja oma tegevusele hinnang anda. Maailma eripalgelistest keskkondadest saadav reaalne kogemus on loomeinimesele alati väärt inspiratsiooniallikaks, mis lisab loomingule uue mõõtme. Lennukamad ideed ja värskem arhitektuur muudavad aga meie kõigi elukeskkonna nauditavamaks ja paremaks.

Noorarhitekt 2008 on Siiri Vallner

President Toomas Hendrik Ilves nimetas eile Kumu kunstimuuseumis toimunud Eesti Arhitektide Liidu (EAL) üldkogul Noore Arhitekti Preemia saajaks Siiri Vallneri.

Žürii otsuse kohaselt tõi Siiri Vallnerile võidu selged ideed, kohatunnetus, tundlik materjalikäsitlus, detailidesse süvenemine, aktiivne ja edukas osavõtt avalikest konkurssidest, pedagoogitöö ja arhitektuurielu tutvustav avalik tegevus. Vallneri tööde enamik on avalike konkursside võitudena saadud, mis on võimaldanud tal tegeleda buumipressingust sõltumatu arhitektuuriga. Arhitektina on ta põhjalik ja oskab suurepäraselt luua arhitektuuri, mis sunnib end vaatama, uurima ja kogema. Siiri tegevus arhitektuuris on silmapaistvalt omanäoline ja tervikut haarav, nii projektides kui kirjatöödes.

Noore Arhitekti Preemia anti välja esmakordselt ja eesmärgiga tunnustada eesti noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Preemia algataja on Heldur Meerits ning auhinnaks on maailmareis Go Travelilt väärtuses 70 000 krooni, et aidata arhitektil avardada oma silmaringi veelgi.

Žüriisse kuulusid arhitektuurikriitik ja Madalmaade arhitektuuriajakirja A10 peatoimetaja Hans Ibelings, arhitektid Inga Raukas ja Peeter Pere ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Heiki Kivimaa.

Noore Arhitekti Preemia konkurss kuulutati välja eelmise 22. oktoobril ning tähtajaks, 1. detsembriks esitati EAL liikmete poolt preemiale kaheksa ühtlaselt tugevat kandidaati: Martin Aunin, Hanno Grossschmidt, Ott Kadarik, Raivo Kotov, Ralf Lõoke, Jaan Tiidemann, Villem Tomiste, Siiri Vallner.

Toetajad

Heldur Meerits

Meediakajastus

2012

 

 

2011

 

 

2010

 

 

2009

 

 

2008

 

Preemia ajalugu

Preemia kuulutati esmakordselt välja 22. oktoobril 2008. Žürii, kuhu kuulusid arhitektuurikriitik ja Madalmaade arhitektuuriajakirja A10 peatoimetaja Hans Ibelings, EAL arhitektid Inga Raukas ja Peeter Pere ning ettevõtjad Heldur Meerits ja Heiki Kivimaa kogunes ja tegi oma valiku 22. jaanuaril 2009. Parim noor arhitekt 2008 – Siiri Vallner – kuulutati välja 12. veebruaril 2009. Auhinna andis võitjale üle Eesti vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.

Teistkordselt kuulutati konkurss Noore Arhitekti preemiale välja eelmise aasta 8. Oktoobril – EALi sünnipäeval. Žüriisse kuulusid seekord taas arhitektuurikriitik ja Madalmaade arhitektuuriajakirja A10 peatoimetaja Hans Ibelings, arhitektid Emil Urbel ja Vilen Künnapuu ning ettevõtjaid esindasid Heldur Meerits ja Tiit Nurklik. 4. veebruaril 2010, Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimuval pidulikul auhinnatseremoonial, kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja noore arhitekti preemia 2009 laureaadi Martin Aunini. Auhinna, reisitšeki 70 000 krooni ulatuses, andsid võitjale üle preemia koostööpartnerid Heldur Meerits ja Tiit Pruuli.