Pärnu Rüütli platsile ei leitud arhitektuurikonkursil sobivat ideekavandit

18. septembril lõppenud Pärnu Rüütli platsi ja selle lähiümbruse arhitektuurivõistlusele laekus kokku 5 ideekavandit, kuid žürii hinnangul ei pakkunud ükski töödest väärikale asukohale piisavalt terviklikku lahendusettepanekut või ruumilist kvaliteeti võrreldes tänase olukorraga. Sellest tulenevalt otsustas žürii kuulutada ideevõistluse läbikukkunuks ning jätta preemiafond välja jagamata. 

18. septembril lõppenud Pärnu Rüütli platsi ja selle lähiümbruse arhitektuurivõistlusele laekus kokku 5 ideekavandit, kuid žürii hinnangul ei pakkunud ükski töödest väärikale asukohale piisavalt terviklikku lahendusettepanekut või ruumilist kvaliteeti võrreldes tänase olukorraga. Sellest tulenevalt otsustas žürii kuulutada ideevõistluse läbikukkunuks ning jätta preemiafond välja jagamata. Žürii tegi Pärnu Linnavalitsusele ettepaneku kuulutada välja täpsustatud tingimustega uus ideevõistlus, mille linnavalitsus tagasi lükkas.

Ideevõistluse eesmärgiks oli leida Pärnu südalinna, Rüütli platsi ning selle lähiümbruse alale parim avaliku ruumi ning auto- ja kergliikluse korralduse ruumiline lahendus. Võistluselt oodati ka linnaruumilist ettepanekut Eesti Vabariigi väljakuulutamisega seotud Pärnust pärit isikute mälestuse jäädvustamiseks etteantud võistlusala piires. Arhitektuurivõistlusega sooviti saavutada atraktiivne ja inimliku mõõtmega avalik linnaruum, mis oleks Pärnu linna keskuseks ja linna identiteedi sümboolseks kandjaks, sündmuste ja kohtumiste paigaks.

Peale kõikide võistlustööde analüüsimist ja arutelu jõudis žürii enamus (ühe erandiga) otsusele, et kuigi esitatud tööd järgivad üldosas ideevõistluse võistlustingimusi ning neis esines eraldiseisvaid huvitavaid ideid, ei paku ükski kavand tervikuna olemasoleva linnaruumiga võrreldes tunduvalt paremat arhitektuurset kvaliteeti.

Puudujäägid, millele žürii tähelepanu juhtis, olid järgmised: ükski võistlustöö ei arvestanud piisavalt Pärnu linna kavandatava uue liikluskorraldusega. Ükski võistlustöö ei suutnud veenvalt integreerida olemasolevat Endla rõdu mälestusmärki uue lahendusega. Ning enamus võistlustöid ei suutnud kinni pidada kodanike annetustest püstitatud basseini kehandi säilitamise nõudest.

Ühtlasi juhtis žürii linnavalitsuse tähelepanu vastuolule võistlustingimustes, mis puudutas olemasoleva purskkaevu käsitlemist Rüütli platsi kujunduse osana, ning mis võis takistada toimivate lahenduste pakkumist.

Võistlustingimuste p 4.4 sätestas järgmist: „Koos väljaku pinnakatete ülevaatamisega väärib ümbermõtestamist ka väljaku keskel paikneva purskkaevu kujundus, mida võib väljakuruumi parema üldilme huvides ka ümber kujundada, arvestades seejuures siiski basseini olemasoleva kehandi 12 säilitamist,“ ent samal ajal nõudis p 4.7: „Täpsustada purskkaevu ja sellega liituva kella kujundus nende praeguses asukohas seoses nende remonti vajava olukorraga. Arvestada seejuures erinevate ürituste korraldamise nõudeid ja vajadusi.“

Lähtuvalt ülalmainitud puudujääkidest otsustas žürii lihthäälteenamusega kuulutada ideevõistlus läbikukkunuks ja jätta preemiafond välja jagamata.

Žürii tegi Pärnu Linnavalitsusele ettepaneku kuulutada välja täpsustatud tingimustega uus ideevõistlus, mille Pärnu Linnavalitsus tagasi lükkas, kuna kõik ettevalmistused, nagu projekteerimine, ehitusloa menetlus ja hankimine peavad tehtud saama ehitustööde alustamiseks 2016. aasta jooksul, et Rüütli plats oleks 2018. aastaks valmis. See ei jäta uueks ideekonkursi ettevalmistusteks ja läbiviimiseks piisavalt aega. Samuti ei andnud arutelud žüriis kindlust, et uus konkurss annab parema lahenduse.

Võistlus korraldati „EV 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames. Keskväljak oli kavas välja ehitada „EV 100“ programmis hiljemalt aastaks 2018.

Võistluse lõppprotokollid on lisatud: