Peaaegu täiuslik kuup

Eesti Päevaleht 22.10.2005
Ave Randviir


Sossi mäelt alla tulev monoliitne, peaaegu sajandivanune tselluloosivabriku paesein katkeb ootamatult – 2001/2002. aastal valminud detailplaneeringu kohaselt astub endise paberi- ja tselluloosivabriku kompleksi kõrval asuva krundi hoonestus tänavapiirist umbes 12,5 meetri võrra tagasi.

Pärast “auku” jätkub tänavajoon viiekorruseliste kortermajadega.

Tekkinud lüngas seisab vastvalminud neljakorruseline hoone, mis naabermastaapide kõrval näeb välja ootamatult väike. Ajal, mil arendajad kipuvad maapinnast maksimumi võtma, on Tartu maantee äärsest 1196 m2 suurusest krundist ainult viiendik täis ehitatud. Pole midagi teha, nuriseda on alati võimalik, ja nii võib küsida, kas see on sellise tagasihoidlikkuse ilmutamiseks linnaehituslikust aspektist just kõige õigem koht.
Tänavajoon saab siiski markeeritud. Mitte majaseinaga, vaid betoonist müüriga, kuhu varsti moodustub betoontähtedest ladinakeelne sentents: “Non vi, sed arti.” Maakeelde võiks selle tõlkida: “Mitte jõu, vaid nõuga.”

Kujutavas kunstis on kombeks periooditi klassitsismi tagasitulekut kuulutada, paistab, et klassikaihalus pole võõras ka eesti nüüdisarhitektuurile. Võimalik muidugi, et tegemist on lihtsalt Tartu maantee genius loci’ga – nn Marati maja seinal turgutab hommikusi trammisõitjaid traditsiooniliselt loosunglik: “Au tööle!” Edaspidi hakkab minu ja paljude teiste tallinlaste koduteele ning Tartu poolt linna sõitjate pilgu alla jääma tervelt kaks tarkusetera. Arhitekt soov oli vastandada mittekommertslik element, “betooni valatud mõte” linna risustavale reklaamimürale.

Hall maja on geomeetriliselt väga lihtne – peaaegu täiuslik kuup, mis on kokku pandud nihutatud moodulite põhimõttel. Fassaadi moodustavate betoonplokkide vahele jäävad sama kõrged, kuid eri laiusega klaaspinnad. Samasugusest kandvast ideest lähtuvaid büroomaju on viimastel aastatel kerkinud veel paar tükki, näiteks Tartu maantee majast aasta varem projekteeritud ja valminud Eero Palmi kontorihoone Meistri tänavas.

Projekt sündis triipkoodist
Arhitekt Hindrek Kesleri
sõnul sündis Luku-Experdi maja projekt uitmõtte ajel triipkoodist kui tänapäeva sümbolkujundist: “Triipkood on oma olemuselt ja väljanägemiselt omamoodi tänapäevane võti või lukk – kui ta sobib, siis avanevad uued võimalused. See sümbol peaks haakuma kaudselt tellija kui lukufirma tegevusalaga. Samas on triipkood moodne kujund, milles on teatav juhuslikkuse võlu,” ütleb ta maja arhitektuuri seletuskirjas.

Et ühetoonilist betoonmaja elavamaks muuta, eksperimenteeriti ehitusmaterjaliga. Betoonile lisati valget tsementi, mis muudab selle heledamaks, kuid samas ei riku eheda betooni olemust ja ilmet.

Arafea Grupp OÜ juhatuse esimees Kaido Sõmer on majaga rahul: “Betoon seostub turvatundega, meie tegevusalaga. Suured aknad näitavad, et oleme kliendile avatud. Tartu maanteel on raske parkimiskohta leida, sellepärast tegime maja ette parkla, et klient ei peaks kusagilt kangialusest läbi maja taha sõitma.”

Neljapäeval avatud äri- ja büroohoone esimesel korrusel paikneb kauplusesaal, mis on ühendatud laoruumi ja töökojaga. Hoone kirdenurka jääb hoone peatrepikoda, loodeküljele evakuatsioonitrepp. Teisel korrusel asuvad Luku-Experdi bürooruumid, ülemised korrused on mõeldud rendipindadeks. Nii teise, kolmanda kui ka neljanda korruse plaanilahendust on võimalik vastavalt vajadustele muuta.
Eelmise sajandi alguses ehitatud Tartu mnt 37 maja, kus lukupood enne asus, jäi suvel Tartu maantee laienduse alla.