Pilvelõhkujaile kümme piirkonda

Eesti Päevaleht 10.04.2006
Tiiu Laks


Kaardistatakse kohad, kuhu ning kuidas edaspidi tohib linna uusi kõrghooneid ehitada. Linnaplaneerimise ameti kinnitusel ei tule Tallinna rohkem selliseid kõrghoonete piirkondi, nagu on kujunenud Maakri kvartal.

Kokku on teemaplaneeringus “Kõrghoonete paiknemine Tallinnas” määratud kümme võimalikku piirkonda. “Kui Maakri kvartalis on kõrghooneid tulevikuperspektiivis kokku kümne ringis, siis üheksasse muusse piirkonda on ette nähtud rajada kõrghooned maamärkidena ning nende arv määratakse soovituslikult ühtse detailplaneeringu käigus,” ütles linnaplaneerimise ameti planeeringute osakonna juhataja Martti Preem.

Ameti juhtivspetsialist Kärt Talimaa märkis, et õigusaktidest, väljakujunenud linnakeskkonnast ning varasematest töödest tulenevad mitmed piirangud, mis takistavad kõrghoonete rajamist teatud aladele. “Seega on palju piirkondi, mida teemaplaneeringu käigus ei puudutata,” nentis Talimaa.

Planeeringut näeb juunis

Teemaplaneering, mis avalikustatakse juunis ja kehtestatakse novembris, nimetab kümneks piirkonnaks Maakri kvartalit, Sossi piirkonda, Tondiraba kõrghoonete piirkonda Rahu tee, Mustakivi tee, Narva maantee ja Tondiraba tänava vahel; Endla piirkonda Endla, Metalli ja Mehaanika tänava ning Mustamäe tee vahel; Tallinn-Väikese kõrghooneid Pärnu maantee ning Saku, Türi ja Kohila tänava vahel; Järvevana tee, Pärnu maantee ning Mustamäe tee ristmiku lähedast ala; Järve Pärnu maantee, Risti tänava ja raudtee vahelist ala; kaht Sääse kõrghoonete piirkonda ning Haabertsi kõrghoonete piirkonda Rannamõisa tee ja Paldiski maantee nurgal.

Kõrgelamule kuni 16 korrust

Perspektiivikas eluase
Spetsiifiline elanikkond
•• Kõrgelamu on üks tuleviku Tallinna perspektiivseid eluasemetüüpe. Kuna see elamu rahuldab vaid teatud spetsiifiliste elanike kontingendi vajadusi ja vajab eriti läbimõeldud sobitamist olemasolevasse linnaruumi ja linnaelanike kujutluspilti, siis ei kujune sellest Tallinnas massilist elamutüüpi (väljaspool kesklinna kõrgelamurajoonide järele ilmselt lähiajal nõudlust ei ole).
••Tallinna oludes ei tohiks kõrgelamud ületada 16 korrust. Praegustest kõrgelamuelanikest 93 protsenti ei sooviks 16. korrusest kõrgemal elada.
••6–10-korruseliste majade elanikest meeldis oma elamu väga 63 protsendile ja 12–17-korruseliste majade elanikest 30 protsendile, erandiks oli Maakri tänava 20-korruseline hoone, mis meeldis 57 protsendile selle elanikest.

Väljavõtteid Tallinna ülikooli uuringust “Tallinna kõrgelamuelanikud”