Protestid lükkasid Pedagoogikaülikooli õppehoone riigihanke tähtaega edasi
Gea Velthut-Sokka
Riigihangete amet rahuldas osa Facio Ehituse proteste Pedagoogikaülikooli uue peahoone riigihankel, mis pikendas 115 miljoni kroonise hanke pakkumiste tähtaega 11. oktoobrini.
Facio Ehitus protestis Tallinna Pedagoogikaülikooli korraldatud riigihankes pakkujale esitatud tingimuse, mille järgi peab konkursil osalev firma viimase kolme aasta jooksul olema ehitanud vähemalt ühe 80 miljonit krooni maksma läinud ühiskondliku hoone.
Lisaks ei olnud Facio Ehituse hinnangul õigustatud tingimus, et hankel osalemise ajal peab ettevõttes olema tööl sellesama 80miljonilise ehitusega seotud olnud projektijuht, samuti ei tohi projektijuhti peahoone ehitamise ajal vahetada. Viimase protesti riigihangete amet ka rahuldas.
“Projektijuhi vahetamise keelamine oli eriti jabur,” kommenteeris Facio Ehituse juhatuse liige Ülo Older. “Inimesi ei saa ju vägisi firmas kinni hoida. Ja mis siis saab, kui ta peaks raskesti haigestuma või surema?”
Pedagoogikaülikooli uus õppehoone
* aadress: Tallinn, Uus-Sadama 5
* üldpind: 10 121,3 ruutmeetrit, 7 korrust
* eeldatav ehitushind 115 miljonit krooni
* Nõuded ehitajale Riigihankel osaleva firma käive peab olema vähemalt 150 miljonit krooni
* Ettevõte peab viimase kolme aasta jooksul olema ehitanud vähemalt 80 miljonit krooni maksva ühiskondliku hoone
Konkursi dokumendid on välja võtnud 9 ehitusfirmat
Allikas: Äripäev
“Jah tõepoolest, see nõue oli totter,” tunnistas Tallinna Pedagoogikaülikooli ehitusspetsialist Rein Orusaar. “Muutsime ära – projektijuhti on võimalik asendada, kuid samaväärsega.”
Olderi sõnul oli nende jaoks siiski olulisem teine protest ehk 80miljonilise maja ehitamise kogemuse nõue, millele ta ei näe mingit ratsionaalset põhjendust.
“Kust see summa tuleb? Miks just 80, aga mitte 50 või 100 miljonit?” küsis ta. Olderi hinnangul kipuvad sellised piirangud ehitaja valikul järjest suurenema ning kui selline tendents jätkub, piirdub konkurssidel osalejate ring varsti vaid paari firmaga.
“Jah, võib öelda küll, et ostjad eelistavad kindlaid firmasid. Sellised tingimused tulevad hankedokumentidesse kindlasti kellegi mõjutustena,” ütles Older.
Riigihangete amet Facio Ehituse seda protesti ei rahuldanud ning ettevõte otsust edasi ei kaeba. “Oleme oma seisukoha välja näidanud, mis siin enam,” nentis Older. “Osaleme konkursil siiski.”
Orusaar lükkas tagasi kahtlused, nagu oleks karmid nõuded sisse kirjutatud selleks, et hankel osalejate ringi võimalikult väiksena hoida. “Väikseid firmasid lihtsalt ei riski nii suurele objektile võtta,” nentis ta.
Protestidest hoolimata Pedagoogikaülikool uut riigihanget siiski välja kuulutama ei pea.
Dokumentidesse viidi sisse parandused ning 13. septembri asemel on uus pakkumise esitamise tähtaeg 11. oktoober