Rajatav jahisadam toob Kakumäele randuma uhked purjekad

 

Pilt

Praeguses Kakumäe sadamas loksuvad ankrus vaid mõned pisikesed paadid, aga kunagi hakkavad samal kohal seisma purjekad ja kaldal kulgeb rannapromenaad.
Foto: Mihkel Maripuu

 

 

Veebruaris esitavad Kakumäe jahisadama arendajad linnaplaneerijatele sadamaala lõpliku eskiislahenduse, et saaks võimalikult kiiresti kehtestada planeeringu ning alustada ehitamisega.
 

Kakumäe poolsaarel asuval üle 15 hektari suurusel maa-alal ja Kopli lahe akvatooriumis arendab esinduslikku jahisadamat OÜ Kakumäe Jahisadam. Kõik vajalikud keskkonnamõjude hindamised on valmis ning keskkonnaministeeriumis saanud vajalikud kooskõlastused, kinnitas Postimehele osaühingu juhatuse liige Sander Kaus. Praegu koostab arhitekt Madis Eek ala eskiisprojekti ning tõenäoliselt on veebruaris võimalik seda esitleda ka linnaplaneerijatele.

 

Millal sadama ja selle ümbruse detailplaneering kehtestamiseni jõuab, ei soovinud Kaus veel ennustada. Küll ütles ta, et ehitamist alustatakse pool aastat pärast kehtestamist.

 

Keeruline planeering

 

«Võibki nii öelda, et tulevase jahisadama nägemus on praegu kujundamisel,» ütles Kaus. «Arhitektid teevad selle kallal tööd. Esialgseid variante on olnud lausa kuus. Aga see on üpris keeruline, kui arvestada, et tegemist on ikkagi tundliku looduskeskkonnaga.»

 

Linna tellimusel poolsaart uurinud Eesti üks tuntumaid rannikuprotsesside uurijaid Kaarel Orviku on Postimehele väitnud, et kiiresti tuleks kindlustada praeguse Kakumäe sadama ning Merirahu elurajooni vahele jäävat umbes 250 meetri pikkust kõrget kallast, sest meri uhub seal pidevalt pinnast vette ning järsaku serv hakkab varsti ohustama juba Nooda teed.

 

Kaus kinnitas, et keskkonnamõjude hindamise raames on eksperdid teinud kokku 27 uuringut, mille tulemused seavadki nägemusele tulevast jahisadamast kindlad raamid.

 

250 kaikohta

 

Praeguse seisuga on Kakumäe jahisadamasse kavandatud 250 kaikohta kuni 8 meetri pikkustele veesõidukitele. Suuremaid aluseid mahub sinna loomulikult vähem.

 

Kaus märkis, et esialgsete arvutuste järgi läheks jahisadama ja selle lähiala väljaehitamine maksma umbes miljard krooni. Raha saamiseks plaanivad arendajad kaasata nii kodu- kui välismaiseid investoreid. Huvilisi pidavat jätkuma, kuid läbirääkimised on pooleli.

 

Lisaks kaidele kerkib kaldale sadamahoone, kus on vajalikud ruumid sadamateenuste osutajatele, majutusasutus ning söögikohad. Merepiirist kaugemale on arendajatel kavas ehitada väiksemaid kortermaju, lasteaed ja tõenäoliselt veel teisigi üldkasutatavaid hooneid.

 

Kaus ütles, et tulevasest jahisadamast hakkab kulgema ligi poole kilomeetri pikkune rannapromenaad Merirahu elamupiirkonnani. Ta lisas, et kui Merirahusse peaks ka kunagi rajatama huvisadam, siis on see igati tervitatav, et saaks inimesi võimalikult rohkem merele lähemale tuua.

 

Urmas Tooming

 

10.01.2008 Postimees