Rakvere objektid pälvisid arhitektide poolehoiu

Rakveres avati teisipäeval Eesti Arhitektide Liidu näitus, kus on esindatud aastatel 2002-2006 valminud väikevormide paremik, nende hulgas võib näha ka Rakvere keskväljakut ja Vallimäe treppi.

Näitus keskendub nendele töödele, mis pälvisid arhitektuurivõistlusel “Väike 2002-2006” enim žürii tähelepanu.

 

Näituse kuraator Karin Paulus ütles, et Rakveres on avaliku ruumi kujundamine olnud üllatavalt tähtis teema ning tänu sellele saabki siin praegu põnevaid lahendusi nautida. “Mujal Eestis on olukord selles suhtes palju nukram,” arvas Paulus, kes peale Rakvere keskväljaku ja Vallimäe trepi märkis omalt poolt ära ka väga huvitava ökoloogilise lahendusega Rakvere eragümnaasiumi algklasside maja. “See kool jääb teostuselt küll veidi nõrgaks, mistõttu ei näe me teda näitusetööde hulgas, kuid idee iseenesest on väga hea,” hindas Paulus.

 

Preemiast ilma

 

Eesti Arhitektide Liidu ja ühtlasi konkursi “Väike 2002-2006” žürii liikme Inga Raukase sõnul jäi Rakvere Vallimäe trepp, mis vääris väga hea lahenduse tõttu küll žüriis äramärkimist, preemiakohast ilma põhjusel, et selle turvalisus pole lõpuni läbi mõeldud. “Žüriiliikmed leidsid, et käsipuude paigaldamata jätmine on liiga ohtlik, ja disainer pidanuks sellega arvestama. Ka käsipuudele oleks võinud leida hea lahenduse.”

 

Näituse avamisest osa võtnud Rakvere linnapea Ain Suurkaev möönis, et linna jaoks on see suur au, kui kaks kohalikku objekti nii esinduslikul näitusel kajastamist leiavad. “Paljud, kes samuti konkursil osalesid, ei pääsenud edasi, meilt aga pälvisid tähelepanu suisa kaks objekti. Ja see on ju väga vahva. Et Vallimäe trepp auhinnalisele kohale ei tulnud, on vist pigem maitse asi,” arvas Suurkaev.

 

Karin Paulus märkis, et Eesti linnades ja maastikel kipub keskkonnakujunduslik külg üldiselt nõrgaks jääma. “Lillepeenarde rajamise asemel võiks midagi hoopis põnevamat teha, ja arvan, et väikevormide näitus annab selleks päris häid ideid.”

 

Pauluse sõnul on näitusel esindatud tööde tase üsnagi erinev, kuid samal ajal annab see ausa ülevaate meie väikevormide hetkeseisust. “Tuleb kriitiline olla ja tunnistada, et Eestis võiks teha palju rohkem huvitavaid ja intrigeerivaid objekte,” väitis Paulus.

 

Võidumehed

 

Arhitektuurikonkursile laekunud tööde hindamise alusteks olid kunstiline tase, sobivus linnaruumi, uuenduslikud ja eesmärgipärased detaililahendused ning teostus.

 

Esimest ja teist kohta jagavad arhitektide Tiit Kaljundi ja Ivo-Martin Veelma Saka klindiastangu trepistik ning Ülar Marki ja Kaja Pae Eesti Panga galerii.

 

Kolmanda koha vääriliseks tunnistati ehituskunstnike tandemi Peeter Pere ja Urmas Muru Tabasalu eramu tara.

Põnevamatest objektidest võiks esile tuua veel kunstitudengite meisterdatud kiikuvat varjualust “Giik” ning väikest villat meenutavat koerakuuti.

 

Edasi liigub näitus veel Pärnusse, Tartusse ning Kärdlasse.

 

 

Kadri Ratt, reporter

Virumaa Teataja 08.08.2007