RMK Paikuse kontorihoone arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo JVR

PRESSITEADE
2. veebruar 2024  

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja Eesti Arhitektide Liit korraldasid arhitektuurivõistluse, et leida uus arhitektuurilahendus amortiseerunud RMK Paikuse büroohoonele. Parima ideelahenduse „Rimka“ pakkusid arhitektid Anu Tammemägi, Jornas-Toomas Iisak, Mari Poom, Kalle Vellevoog ja Lidia Zarudnaya arhitektuuribüroost JVR. 

Paikuse arhitektuurivõistluste tingimused nägid ette, et kavandamisel olev uus RMK büroohoone peab olema kõrgetasemelise arhitektuuriga ja esinduslik, lõppkasutajale mugav ja funktsionaalne, energiasäästlik ning rajatav optimaalsete kuludega. Oluliseks tingimuseks seati puidu kasutamine hoone põhilise konstruktsiooni- ja viimistlusmaterjalina, eesmärgiga visualiseerida RMK identiteeti ja väärtusi ehk olla eeskujuks kohaliku puidu väärindamisel.

JVRi meeskond: Anu Tammemägi, Jornas-Toomas Iisak, Mari Poom, Kalle Vellevoog ja Lidia Zarudnaya. Foto: Olev Mihkelmaa

Arhitektuurivõistlusele laekus kokku 17 tööd ning žürii liikme, Eesti Arhitektide Liidu esindaja arhitekt Andres Põime sõnul võib võistluse lugeda õnnestunuks. „Kuigi puit kui hoone peamine materjal osutus paljudele parajaks pähkliks, oli tööde ja erinevate lahenduste valik esinduslik. Parimaks tunnistatud ideekavandiga on mõningate edasiarendustega võimalik soovi korral saavutada kõigile ootustele ja vajadustele vastav lahendus,“ kommenteeris Andres Põime.

Žürii märkis, et võidutööl on selge ja arusaadav idee. Kontseptuaalselt on hoone paigutatud vana ja tänaseks amortiseerunud hoone asukohale. Põhi- ja abihoone moodustavad ansamblilise terviku, terve krunt ja sellega piirnev jõeümbrus on hästi kasutusele võetud. Žürii hinnangul toob hoone haarakujuline plaanilahendus esile krundi looduslikke väärtusi – töökeskkond on suunatud näoga krundi looduslikult kena hooviala poole. Paide maanteelt avaneb peahoonele kena ja esinduslik vaade.

RMK tugiteenuste juhi Agne Aija sõnul ootas ligi 700 töötajaga organisatsioon põnevusega arhitektidelt visiooni, kuidas parimal moel näidata puidu kui kliimasõbraliku ehitusmaterjali mitmekülgseid kasutusvõimalusi ning samas tagada töötulemusi toetav keskkond. Esimese uue kontseptsiooni järgi ehitatud ja puitarhitektuuri väärtustava kontorihoone avas RMK kolm aastat tagasi Tartus.

Parima arhitektuurilahenduse valik ei tähenda siiski automaatselt RMK edelaregiooni uue kontori rajamist Paikusele. Ehitamise otsus sõltub Aija sõnul projekteerimisest, prognoositavast maksumusest ja majanduskeskkonna arengutest.

Arhitektuurivõistluse preemiafond oli 35 000 eurot ning žürii otsustas võistluse tulemused järgnevalt:

I preemia suuruses 11000 eurot läks ideekavandile “Rimka”, autorid Anu Tammemägi, Jornas-Toomas Iisak, Mari Poom, Kalle Vellevoog ja Lidia Zarudnaya arhitektuuribüroost JVR.

II preemia suuruses 9000 eurot läks ideekavandile “Matkarajad“, autorid Ülo-Tarmo Stöör, Laura Rohtlaan ja Kätlin Ölluk büroost ÖÖ-ÖÖ Arhitektid.

Kolmanda koha preemiat seekord žürii välja ei andnud, ent asendas selle kolme võrdse ergutuspreemiaga (suuruses 5000 eurot), mille saajateks on:

ideekavand “Aed”, autorid Kristian Taaksalu, Mari Hunt, Katrin Koov, Nele Shverns, Karin Tõugu ja Aet Ader arhitektuuribüroost b210,

ideekavand “Puude vilus”, autorid Ott Alver, Mari Rass, Alvin Järving, Luisa Männilaan ja Patrick Barbo büroost Arhitekt Must,

ideekavand “Siht”, autorid Anto Savi ja Margus Soonets arhitektuuribüroost BOA.

Kõikide võistlustöödega saab tutvuda siin.

Nii Paikuse kui ka Ussimäe võistluse parimad on kajastatud ka ühises brošüüris.

RMK Paikuse žürii protokoll.

Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid RMK juhatuse esimees Mikk Marran (žürii esimees), Pärnu linnaarhitekt Siim Orav ning Eesti Arhitektide Liidu esindajatena arhitektid Andres Põime, Urmo Mets ja Ülle Maiste.