RMK Ussimäe kontorihoone arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo BOA
Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ja Eesti Arhitektide Liit korraldasid arhitektuurivõistluse, et leida uus arhitektuurilahendus amortiseerunud RMK Ussimäe büroohoonele. Parima ideelahenduse „Kulg!“ pakkus arhitektuuribüroo BOA, mis kavandas Ussimäele ussikujulise puithoone.
Ussimäe arhitektuurivõistluste tingimused nägid ette, et kavandamisel olev uus RMK büroohoone peab olema kõrgetasemelise arhitektuuriga ja esinduslik, lõppkasutajale mugav ja funktsionaalne, energiasäästlik ning rajatav optimaalsete kuludega. Oluliseks tingimuseks seati puidu kasutamine hoone põhilise konstruktsiooni- ja viimistlusmaterjalina, eesmärgiga visualiseerida RMK identiteeti ja väärtusi ehk olla eeskujuks kohaliku puidu väärindamisel.
Arhitektuurivõistlusele laekus kokku 28 tööd ning žürii hinnangul oli võistluse tase väga kõrge. Parimaks tunnistati ideekavand „Kulg!“, mis žürii arvates sobitub mahuliselt ümbritsevasse keskkonda olemasolevate majade juurde väga hästi. Tegemist on ühekorruselise pika ja lookleva ehk ussikujulise majaga. Maja hästi lahendatud asendiplaani kõrval annab kavandile lisaväärtust kaetud sisehoov, mis pehmendab piiri sise- ja väliruumi vahel ning loob hoonele põneva ruumilise lisandi.
„Hoone arhitektuur on kaasaegne ja praktiline, puit on efektselt eksponeeritud. Hoone arvestab inimese mõõtmega, sulandub orgaaniliselt oma keskkonda ning loob põneva ja mängulise siseruumi,“ leidis žürii. „Pika maja puhul võib ühest maja otsast teise jõudmine muutuda kurnavaks, kuid siin on selline kulgemine hästi välja mängitud.“
RMK tugiteenuste juhi Agne Aija sõnul on ligi 700 töötajaga organisatsiooni jaoks võrdselt olulised kaks tegurit: kuidas parimal moel näidata puidu kui kliimasõbraliku ehitusmaterjali mitmekülgseid kasutusvõimalusi ning samas tagada töötulemusi toetav keskkond. Esimese uue kontseptsiooni järgi ehitatud ja puitarhitektuuri väärtustava kontorihoone avas RMK kolm aastat tagasi Tartus.
Parima arhitektuurilahenduse valik ei tähenda siiski automaatselt RMK Kirde regiooni uue kontori rajamist. Ussimäe uue kontori ehitamise otsus sõltub Aija sõnul projekteerimisest, prognoositavast maksumusest ja majanduskeskkonna arengutest.
Arhitektuurivõistluse preemiafond oli 28 000 eurot ning žürii otsustas võistluse tulemused järgnevalt:
I preemia suuruses 10000 eurot läks ideekavandile “Kulg!”, autorid Anto Savi, Margus Soonets, Maiu Uusmaa ja Kiur Lootus arhitektuuribüroost BOA.
II preemia suuruses 8000 eurot läks ideekavandile “Küün“, autorid Jüri Nigulas, Evelyn Fridolin, Tomomi Hayashi, Rodion Litvinenko ja Hanno Grossschmidt arhitektuuribüroost HG Arhitektuur.
III preemia suuruses 6000 eurot läks ideekavandile „Juurikas“, autorid Allan Pilter, Teele Kapsta, Kristiina Aasvee, Hanna Riin Kink ja Lauri Eltermaa arhitektuuribüroost Kauss Arhitektuur.
Ergutuspreemia suuruses 4000 eurot läks ideekavandile „Siht“, autorid arhitektid Carolyn Rennu, Merilin Jürimets ja Raivo Kotov, maastikuarhitekt Katri Soonberg ja sisearhitekt Liisi Murula-Kerstna büroost KOKO arhitektid.
Kõikide võistlustöödega saab tutvuda siin.
Nii Paikuse kui ka Ussimäe võistluse parimad on kajastatud ka ühises brošüüris.
Arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid RMK juhatuse esimees Mikk Marran (žürii esimees), RMK kinnisvaraosakonna ehitusspetsialist Jüri Orlov ning Eesti Arhitektide Liidu esindajatena arhitektid Raul Vaiksoo, Ülo-Tarmo Stöör ja Kalle Komissarov.