ROBERT NERMAN: Lasnamäel oli Eesti ilusaim kool
Tervet artiklit loe: Postimees 03.02.2006
Robert Nerman, ajaloolane
Kuigi Sikupilli kant oli Tallinnas üks perifeersemaid piirkondi, nägi linna haridusnõukogus 1920. aasta lõpul heaks kiidetud ehituskava ette esmajärjekorras rajada uus koolimaja Lasnamäele Pallasti ja Majaka tänava kanti. Algul loodeti ehitust alustada juba 1929. aastal ning koolimaja pidi valmima 1930/31. õppeaastaks. Hoone pidi tulema Ristiku tänavale ehitatud kooli sarnane.
Ehituse maksumuseks nähti ette 250 000 krooni ning kolmveerand kuludest loodeti katta riikliku ehituslaenu abil. Ent ehitust ei saanud siiski nii vara alustada. Alles 19. septembril 1932 saatis haridusministeeriumi koolivalitsus Lasnamäe algkooli ehitusplaani teedeministeeriumi maanteede ja ehitusosakonnale.
Ehitamine algas 1934
Ehitustöödega alustati 8. jaanuaril 1934, esialgu tasandati krunt ning tahuti välisseinte jaoks paekive. Alusmüüre hakati rajama aprillis, kui maa oli sulanud.
Maja sai valmis 1935. aasta algul. 15. detsembril oli Lasnamäe algkooli pidulik õnnistamine.
Uus kool oli Eesti moodsamaid – esindusliku mulje jättis peasissepääs, selle juurde viis lai paekivitrepp, mille kõrval paiknesid paekivist tahutud istepingid. Peauksest sisse astudes leidis siseneja end avarast vestibüülist, kus seina ääres oli igale klassile raudvõredega eraldatud riietusruum. Hea mulje jätsid värvirikkus ja avarus, hea valgustus ning otstarbekas mööbel.
Värvirõõmu andsid puidust paneelid, mis olid iga korruse koridoris ja klassides ise värvi. Alumise korruse koridor oli näiteks punane, järgmise korruse koridor roheline ning kolmandal korrusel kollane. Klassis asusid uste kõrval mahukad kapid, mis väljastpoolt vaadates meenutasid uste teist poolt. Keldrikorrusel paiknes käsitööklass, kus oli 40 puutööpinki ja 10 rauatöömasinat. Alumisel korrusel asusid valge avar söögisaal ning moodne köök.
I korrusel paiknesid veel kantselei, arstituba, käsitööklass, pesuköök, pesemisruumid ning kooliteenija väike korter. II ja III korrusel olid põhiliselt klassiruumid, kuid II korrusel asus ka koolijuhataja 4-toaline köögi ja vannitoaga korter.
III korrusel paiknesid raamatukogu ning 15 meetrit pikk, 11 meetrit lai ja 4,75 meetrit kõrge saal. Seal paiknesid näitelava ja tulekindel kinoruum. Saali puust lagi jättis maitseka ja sooja mulje, akendest avanes imeilus vaade Kadriorule, sadamale, vanalinnale, Piritale ning saartele.
Kogu ehitus läks maksma 190 000 krooni ning 1935. aasta lõpuks valminud sisustus 40 000 krooni. Jätkusid korrastustööd: 1937. aasta kevadel kaeti kuivenduskraavide kaldaäärsed mätastega, ehitati lehtla, istutati okaspuid ning kaeti liivaga aiateed. Kooli juurde rajati kiviktaimla, kuhu koguti Lasnamäel metsikult ja poolmetsikult kasvavaid taimi.
Tütarlaste vormirõivastus oli helesinine valge kraega kittel. Laulukoori liikmed kandsid tumesinist volditud seelikut ja valget pluusi. Poiste riietuse kohta andmeid pole. Igal õpilasel oli garderoobis oma koht, kuhu ta pärast tunde jättis kitli ja vahetusjalatsid.