Sadamasse lubatud veepargi asemele kerkivad hoopis äri- ja büroohooned

Pilt

Salto Arhitektuuribüroo ja Urmas Lõokese Arhitektuuribüroo nägemus Admiraliteedi basseini ääres olevast Ahtri 3 kinnistust, kuhu tuleb kaks äri- ja büroohoonet, mis on omavahel ühendatud õhus kulgevate sildadega.
Foto: Salto Arhitektuuribüroo/Urmas Lõokese arhitektuuriibüroo

 

Arco Vara kavatseb kunagise Vaibaparadiisi krundile, kuhu veel kaks aastat tagasi plaaniti rajada hiiglaslik vee- ja puhkekeskus, ehitada äri- ja büroohooned, kus ruumi kaubanduskeskustele, söögikohtadele, diskosaalile ning ka kontoritele.

 

Kui 2005. aasta suvel tulid Arco Vara ja nendega koostööd teinud Soome firma Holiday Club Finland julgelt avalikkuse ette plaaniga jõuda poole aastaga planeeringu kehtestamiseni, ehitusloani ja miljard krooni maksva veekeskuse ehituse alustamiseni, siis eile ei soovinud Arco Vara tütarfirma Arco HCE juhatuse liige Tarmo Loog öelda, millal krundil ehitamiseks läheb.

 

Ta märkis, et firma rajab keskust, kuhu tuleb nii kaubandust, meelelahutust kui ka büroopindu. Samuti ei soostunud Loog ütlema, kui palju võiks uus keskus maksma minna.

 

Diskoteek ja kontor

 

Kuigi Arco Vara ja Holiday Club jõudsid 2006. aasta keskel ka Ahtri 3 krundi detailplaneeringu kehtestamiseni, lähtus see Loogi sõnul liialt spaahotelli ideest, mistõttu taotleb firma linnalt nüüd uuesti detailplaneeringu algatamist, et alal olevat ehitusõigust muuta.

 

Arco korraldas krundile uue lahenduse saamiseks mullu ka arhitektuurivõistluse, mille võitsid Salto Arhitektuuribüroo ja Urmas Lõokese Arhitektuuribüroo. Võidutöö näeb ette, et 1,3 hektari suurusele krundile rajatakse kaks eraldi hoonet, mille vahelt kulgeb jalakäijate tee Admiraliteedi basseini äärde.

 

Hoonetest väiksem jääb juba olemasoleva hotelli Euroopa kõrvale ning Salto Arhitektuuribüroo arhitekt Karli Luik ütles, et sinna paigutatakse esialgsete plaanide järgi diskoteek, ülemistele korrustele aga bürooruumid.

 

Suurema hoone alumistele korrustele võiks tema sõnul tulla poodidest koosnev kaubanduskeskus ja söögikohad ning kolmele ülemisele korrusele eelkõige bürooruumid. Mõlemad majad on kuuekorruselised ning neid ühendavad läbi õhu galeriid.

 

Majade all on kahekorruseline maa-alune autoparkla. Luik ütles, et kuna krunt on linnas olulisel kohal, soovisid arhitektid kujundada majad silmapaistvateks. «Kindlasti ei tahtnud me sinna ühte suurt kasti, nagu oli spaa, mis sinna varem tulema pidi,» märkis ta. «Mõlemad majad on erilaadsed.»

 

Väiksem hoone on arhitektide tehtud ilupildil justkui laiguline. Luige sõnul on osa laike aknad, osa litrid, mis aitavad maja liikuvamaks ja sädelevamaks teha. Suurema hoone fassaad on aga peamiselt klaasist, mis arhitekti hinnangul tagab selle, et maja on aktiivne ning kusagil pole tumma seina.

 

Omanäoline linnaruum

 

Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd lausus, et detailplaneering tuleb paratamatult uuesti algatada, sest maaomaniku uued soovid olemasolevasse ehitusõigusesse ära ei mahu. Ta lisas, et arhitektuurikonkursi võidutöö talle meeldis.

«See oli töödest kahtlemata kõige huvitavam,» ütles Mänd. «Sellest piirkonnast on kujunemas omanäolise arhitektuuriga linnaruum ning see töö jätkab seda traditsiooni.»

 

Praegu on Ahtri 3 kinnistu uue detailplaneeringu tegemine algusjärgus ning esialgu ootab linnaametite toetust alles planeeringu eskiis, mille heakskiitmine on eelduseks planeeringu algatamisele.

 

Uut veeparki ette näinud detailplaneeringu kehtestamiseni jõudis Arco Vara umbes aastaga.

2006. aasta suve lõpul alustas firma ka veepargi ja spaahotelli ehitamist, kuid pani selle pool aastat hiljem seisma ja loobus koostööst soomlastega. Ajakirjanduse andmetel maksis Arco Vara soomlastele lepingu lõpetamise eest 73,5 miljonit krooni trahvi.

 

Firma loobus veepargi ja spaahotelli rajamisest põhjusel, et ehituse maksumus oleks kujunenud algselt plaanitust oluliselt suuremaks ning ettevõte hakkas otsima tulusamat projekti.

 

 

Urmas Seaver

 

Postimees 17.01.2007