Seegi paviljon avatakse rahapuuduse tõttu kevadel

Askur Alas, EPL


Kultuuriväärtuste amet otsustas rahapuuduse tõttu Jaani seegi varemeid tutvustava püsinäituse avamise järgmisse aastasse edasi lükata.


Esialgsete kavade kohaselt pidanuks moodne multimeediaekspositsioon avatama augustis.


“Kui meile esitati andmed, palju need lasernäitajad ja elektroonilised kahurid kõik maksavad, oli selge, et meil polegi nii palju raha, et ekspositsiooni sel aastal avada,” nentis kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Dubovik.


Ameti juhataja asetäitja Külli Holstingu sõnul polnud Linnamuuseumil, mille filiaalina Seegi paviljon tööle hakkab, eelarves ette nähtud tegevuskulusid paviljoni lahtihoidmiseks. Ehkki amet küsis Linnamuuseumile lisaraha, linn seda ei andnud.


Turistidele pole mõeldud
“Läbimõeldud ja korralikult vormistatud ekspositsiooni ei saa teha kiirustades. Seetõttu on kõigile parem, kui paviljon avab oma uksed 2004. aasta kevadel ning on siis valmis kogu suve linnakodanikke ja turiste vastu võtma,” ütles Holsting.


Paviljoniga ühendatud parkla ehitaja Lemminkäinen Eesti AS andis linnale rajatise üle mai lõpus. Kultuuriväärtuste amet lootis algselt avada ajutise ekspositsiooni juunis, püsiekspositsiooni augustis. Tegelikult pandi augustis klaasi taha ajutine ekspositsioon. Klaasi taga ripuvad praegu kümme suurt plakatit, kus selgitatakse seegi kui Tallinna kunagise suurima äärelinnaku ajalugu alates 13. sajandi lõpust, hospidali teket ja kadu, arheoloogiliste tööde käiku ja palju muud. Stendid on selged ja ülevaatlikud, illustreeritud fotode ja skeemidega. Samas pole väljas ühtki ingliskeelset tahvlit.

Väljakaevatud paemüürid on läbi klaasi ilusasti näha.


Kevadel avatava püsiekspositsiooni osaks on kavandatud ka õhukestele monitoridele kuvatavad ja seinale projitseeritavad multimeediaesitlused, infostendid ja esemelised leiud, näiteks mündid, keraamika jms.


Tutvustus peaaegu valmis
Ekspositsiooni nael on seegi ajalugu tutvustav arvutiprogramm. Multimeediaprojekti ühe organisaatori, Ajalooinstituudi infotehnoloogiaspetsialisti Toomas Mägi sõnul koosneb see kahest osast, millest ühes räägitakse Jaani seegi ajaloost kuni Põhjasõjani, teine osa kajastab aga kolmemõõtmeliselt arheoloogilisi kaevamisi. “Multimeedia eestikeelne variant on peaaegu valmis ja testime tema toimimist infokioskis – see on selle puutetundliku ekraaniga arvuti peenem nimi,” märkis Mägi.


Näituse kallimad osad on videokahur ning nn uputatud ehk maa-alused valgustatud vitriinid, mis maksavad ligi 400 000 krooni. Infokioskid on juba ostetud, vitriinid peaks valmima sel aastal. Paviljon koos ekspositsiooniga läheb linnale maksma ligi 6 miljonit krooni.



Linnamuuseumi investeeringud seeki:
• 400 000 – vitriinid
• 200 000 – arvutiprogramm ja arvutid
• 100 000 – projekt
• 50 000 – ajutine
väljapanek
• 50 000 – erisignalisatsioon
Linnamuuseumi investeeringud mujale:
• 200 000 – Peeter I Majamuuseumi ja Kiek in de Köki uuringud ja restaureerimisprojekt
KOKKU: miljon krooni

Allikas: Kultuuriväärtuste amet