Selgus Rapla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistluse võitja

Rapla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks ideekavand märgusõnaga „Holly“, mille autor on Siiri Vallner arhitektuuribüroost KAVAKAVA OÜ.

Rapla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks ideekavand märgusõnaga „Holly“, mille autor on Siiri Vallner arhitektuuribüroost KAVAKAVA OÜ. Esimese preemia suurus on 7000 eurot. Tegu on viienda võistlusega „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille tulemused on selgunud.  Võistluse tulemusi tutvustav näitus on Rapla Kultuurikeskuses avatud 8. maini.

„Mul on hea meel, et võistlus õnnestus. Võidutöö on ka paljude vallaelanike tagasiside põhjal just see õige Rapla jaoks,“ sõnas Rapla vallavanem Ilvi Pere. „Lahendus töötab ka ilma hoonestuseta, andes linnale alustuseks väga konkreetse ja kompaktse avaliku ruumi, mis minu hinnangul toob linnasüdamesse kindlasti rohkem elu.“

Võidutöö loob žürii hinnangul Rapla keskväljakule selge, kompaktse ja inspireeriva linnaehitusliku kontseptsiooni. Rapla keskusest saab tänu sellele põhjendatult olulisim rohealade ühendaja, mille keskpunktis on uus moodne linnaväljak. Mahujaotus ja proportsioonitundlikkus on võidutööl märkimisväärselt hea: pargilikumate alade vahele tekkiv linnalikku laadi väljak sobitub orgaaniliselt väikelinna miljöösse. Rohelisele teljele paigutatud elegantselt hele väljak on poetatud maha nii, et see katab alad Tallinna maantee külgedel (nn Hollivuudi platsi ja nn Veteranide pargi) ning osa maanteestki.

Vaade väljaku kagunurgast turu suunas

Vaade väljakule ja purskkaevule

Väljak on liigendatud säilitatavate puude ja reljeefsete osadega, mis elavdavad ruumi ja kutsuvad sinna ka noori. Sümpaatne ja säästlik on mõte katta väljak tüüpsete betoonplaatidega, mida struktureerivad ja vääristavad plaatidevahelised tumedamad graniitrandid. Tore atraktsioon on mänguline veesilm. Väljaku servale toodud turg muutub möödasõitjale nähtavaks, kuid säilitab samas oma väljakujunenud ajaloolise asukoha. Hästi on rahustatud ka liiklus läbi väljaku kulgeval Tallinna maanteel.

Vaade väljakule ja turu varikatusele

Vaade väljakule kirdenurgast

Vaade väljakule tegevuste pargist

 

Peale võidutöö valis žürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (5500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga Rabav Rapla (autorid Kaie Kuldkepp ja Häli-Ann Tooms maastikuarhitektuuribüroost Ateljee Rapla OÜ) ja kolmas preemia (3500 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Pahupidi (autorid Johanna Holvandus, Mari-Liis Alasi ja Sulev Nurmemaastikuarhitektuuribüroost Artes Terrae OÜ).

Ergutuspreemia otsustas žürii sobiva kandidaadi puudumise tõttu jätta välja andmata. Ergutuspreemiaks määratud summa (2000 eurot) otsustati jagada võrdselt esimese ja teise preemia saajate vahel. Preemiad kogusummas 16 000 eurot maksab välja Rapla Vallavalitsus.

Võistlus korraldati ruumilise lahenduse saamiseks Rapla keskväljakule ja seda ümbritsevale linnaruumile eesmärgiga leida projekteerija sealse avaliku ruumi ehitusprojektile. Väljak ja turuala on kavas välja ehitada aastaiks 2018–2020. Arhitektuurivõistlus toimus „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille eesmärk on riigi 100. sünnipäevaks taasaktiveerida Eesti suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmisega luuakse inimestele võimalus ja põhjus seda ruumi rohkem kasutada.

„Eesti Vabariik 100“ arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 14 kohaliku omavalitsusega. Järgmisena lõppeb Valga linna keskusele pühendatud võistlus, mille tulemused avalikustatakse 6. mail kell 13 Valga Muuseumis. „Hea avalik ruum“ programmi esimese kuue arhitektuurivõistluse tulemusi tutvustav näitus avatakse 14. mail Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis.

Võistlustöödega saab tutvuda ka siin.

Vaata võistluse lõppprotokolli võistluse info lehelt.