Selgus Viljandi kesklinna arhitektuurivõistluse võitja

Viljandi kesklinna peaväljaku ja seda ümbritseva kontaktvööndi arhitektuurivõistlusel pälvis esikoha võistlustöö märgusõnaga „TASA SÕUAB“, mille autoriteks on arhitektid Ülle Maiste, Diana Taalfeld, Anne Saarniit, Roomet Helbre, Taavi Kuningas, Mihkel Urmet arhitektuuribüroost AT Home OÜ. 

Viljandi kesklinna peaväljaku ja seda ümbritseva kontaktvööndi arhitektuurivõistlusel pälvis esikoha võistlustöö märgusõnaga „TASA SÕUAB“, mille autoriteks on arhitektid Ülle Maiste, Diana Taalfeld, Anne Saarniit, Roomet Helbre, Taavi Kuningas, Mihkel Urmet arhitektuuribüroost AT Home OÜ. Võidutöö meeskond pälvis preemia suurusega 6000 eurot.

Foto: Johan-Kristjan Konovalov

 Viljandi linnapea Ando Kiviberg: “On hea meel, et Viljandi keskväljak on saanud kaasaegse ja inimkeskse ideelahenduse.

Vabaduse väljak on Viljandi südalinna ja vanalinna värav ning seetõttu on oluline, et see oleks hästi ligipääsetav kõiki liikumisviise kasutades. Töötame selle nimel, et luua jalakäijatele Viljandi vanalinnas liikumiseks järjest paremaid tingimusi. Uus keskväljaku ideelahendus annab selleks hea võimaluse. Lisaks avab see rahvale lossimägede ja mõisapargi suuna. Märkimata ei saa jätta sedagi, et töös on arvestatud rohkete Viljandis toimuvate rahvasündmustega, mille jaoks Vabaduse väljak on üks sõlmpunkte.”

Žürii hinnangul toob ideekavand Viljandi keskossa kõigile arusaadava ruumilise muudatuse. “Viljandi Vabaduse plats saab anonüümsest autoparklast linna esindusväljakuks, kuhu elanikud saavad tulla vaba aega veetma. Samas võimaldab uus esindusväljak korraldada siin nii kontserte, paraade kui muid massiüritusi. Võistlustöös on arvestatud endise parteimaja lammutamisega ja pakutud välja sellel kohal asunud ajaloolise Vabadussõja ausamba taastamine, mis toimuks läbi avaliku skulptuurivõistluse. Lammutuse järel saavutatakse uus ruumiline situatsioon, kus Vabaduse platsilt avanevad otsevaated Viljandi laululava ja lossimägede suunas, mis jäid enne nõukogudeaegse hoone taha peitu. ” selgitas žürii liige ja EV100 “Hea avalik ruum” programmijuht Kalle Vellevoog.

 

Teise koha preemia (4500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „VVV“ (autorid: Kalle Komissarov, Üla Koppel, Madli Kaljuste, Aet Ader arhitektuuribüroost OÜ Komissarov Arhitektuur).

Preemiad kogusummas 10 500 eurot maksab välja Viljandi Linnavalitsus.

Võistluse eesmärgiks oli leida terviklik ruumiline lahendus Viljandi peaväljakule ja kesklinna avalikule ruumile. Laekunud 2 ideekavandit pidas žürii hindamise ja premeerimise vääriliseks.

Viljandi kesklinna arhitektuurivõistlus oli 11. lõppenud võistlus „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames.

„Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ eesmärk on riigi 100. sünnipäevaks taasaktiveerida suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmisega luuakse inimestele võimalus ja põhjus seda ruumi rohkem kasutada. „Eesti Vabariik 100“ arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 15 kohaliku omavalitsusega. Järgmisena saavad läbi Kuremäe ja Tallinna keskosade avaliku ruumi võistlused. 

„Hea avalik ruum“ programmi arhitektuurivõistlused toimuvad 2016. aasta suveni

Viljandi võistlustöödega saab tutvuda siit 

Võistluse info ja lõppprotokoll

 

Lisainfo:

Ando Kiviberg

Viljandi linnapea

 

43 54 711

 

Kalle Vellevoog

EAL, žürii liige, EV100 “Hea avalik ruum” programmijuht

506 7586

 

Margus Koot

EAL, Viljandi võistlustingimuste koostaja

501 8855